Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lutego 2022

AjurwedaAjurweda uczy, jak żyć w harmonii z naturą i jej cyklami. Jej ideą jest stwierdzenie, że zrównoważony umysł i zadowolona dusza mogą dać człowiekowi prawdziwe zdrowie i szczęście, ponieważ ciało jest podporządkowane umysłowi, a umysł duszy. Mówiąc w skrócie, ajurweda jest starohinduską sztuką leczenia, mającą służyć długiemu i dobremu życiu. Została zapoczątkowana w XII w. p.n.e.

Cele ajurwedy

Starając się naśladować innych, żyjąc w biegu i pomijając własne potrzeby gubimy szczęście. Żyjemy więc wbrew sobie, nierzadko przeciwstawiając się naturze. W efekcie stajemy się słabi, zmęczeni i częściej chorujemy. Ajurweda ma 2 podstawowe cele:

  • utrzymanie zdrowia osób zdrowych – czyli utrzymywanie właściwych zasad odżywiania, higieny, trybu życia, ćwiczeń;
  • leczenie osób chorych – w odniesieniu zarówno do leczenia, jak i zapobiegania nawrotom.

Ajurweda opisuje 8 wyspecjalizowanych gałęzi medycyny, jak również wyszczególnia 5 elementów żywiołu (ziemia, woda, ogień, powietrze, eter). Zgodnie z założeniami ajurwedy, ludzkie ciało zbudowane jest ze specyficznej kombinacji tych elementów. Celem ajurwedy jest zachowanie równowagi pomiędzy nimi.

Ajurweda – typy energii

Zgodnie z ajurwedą, każdy człowiek posiada określony typ energii (doszę), który wynika z kombinacji 5 elementów żywiołów. Wyróżniamy 3 podstawowe dosze:

  • Vata – osoby szczupłe, o lekkiej budowie, najczęściej z dobrze widocznymi ścięgnami i żyłami. Często zmagają się z zimnymi dłońmi i stopami, mając ogólną tendencję do szybkiego wychładzania się organizmu, dlatego źle czują się w chłodnym klimacie. Cechą charakterystyczną jest tendencja do zaparć, często chronicznych;
  • Pitta – osoby o średniej budowie ciała i stosunkowo dużej sile fizycznej. Niemal zawsze jest im gorąco i mają tendencję do przegrzewania się. Są ludźmi inteligentnymi i przedsiębiorczymi, mają jednak kłopoty z nadmierną potliwością ciała oraz oddawaniem moczu;
  • Kapha – osoby o solidnej i mocnej budowie ciała, często z obfitą tkanką tłuszczową. Są najbardziej wytrzymałe i witalne spośród wszystkich dosz, przy czym zwykle charakteryzuje je spokój i zrelaksowanie. Bardzo rzadko wpadają w gniew. Dla utrzymania równowagi niezbędny jest u nich ruch i aktywność.

W praktyce rzadko się zdarza, aby dana osoba prezentowała tylko jedną doszę. Wówczas mówimy o doszach podwójnych. Znajomość doszy jest niezbędna, aby ustalić optymalny sposób życia dla danego człowieka.

Ajurweda a styl życia

Znając swoją doszę można wprowadzić do codziennego życia elementy ajurwedy. Osoby z doszą Vata powinny spożywać dużo białka i potraw z kombinacją smaków słodkich, kwaśnych i słonych (co nie oznacza, że mają żywić się fast-foodami czy słodyczami – wiele ziół czy owoce stanowią podstawę diety). Dla dosz Pitta zaleca się potrawy wegetariańskie, słodkie, słone i kwaśne. Z kolei Kapha powinny sięgać po potrawy lekkostrawne, konieczne jest unikanie smażenia i tłuszczu. Jednocześnie należy wiedzieć, że ajurweda inaczej niż tradycyjne przekonania odróżnia smaki. Prezentuje się to następująco:

  • słodkie – cukier, masło, mleko, ryż, pieczywo i produkty mączne;
  • gorzkie – zielone warzywa;
  • słone – sól i dania ją zawierające;
  • kwaśne – jogurt, owoce, ser żółty;
  • cierpkie – przyprawy;
  • suche – rośliny strączkowe.

Ajurweda zakłada, że nie ma jednego przepisu na zdrowie. Każdy człowiek powinien postępować inaczej, aby je uzyskać. Jeśli chodzi o leczenie, podstawowym elementem ajurwedy jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Gromadzą się one zarówno wskutek złego odżywiania, jak i negatywnych emocji. W usuwaniu toksyn pomagają masaże skóry starannie dobranymi olejkami, kąpiele parowe, nawodnienie organizmu oraz zmiana diety zgodnie ze swoją doszą.

Ajurweda – podsumowanie

Ajurweda pomaga słuchać i zrozumieć własny organizm. Uczy, jak szybko zaobserwować i reagować na wszelkie niepokojące zmiany. Propaguje życie w zgodzie z naturą i ściśle wiąże się z jogą. Dzięki samoświadomości jesteśmy w stanie zachować równowagę, co przekłada się pozytywnie na zdrowie, urodę i samopoczucie. Nawet, jeśli wdrożenie założeń ajurwedy może się okazać czasochłonne, korzyści długotrwałe z pewnością będą najlepszą nagrodą.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Shunya A., Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  2. Niedaszkowski B., Joga i ajurweda, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015.
  3. Ptak M., Ajurweda – medycyna indyjska, Studio Astropsychologii, Białystok 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami