Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2023

bronchoskopiaBronchoskopia to badanie diagnostyczne wykonywane za pomocą cienkiego endoskopu. Służy do oceny zmian chorobowych w obrębie krtani, strun głosowych, tchawicy i oskrzeli, przy czym istnieje możliwość pobrania wycinków z błony śluzowej i wydzieliny z oskrzeli do badań bakteriologicznych, mykologicznych bądź cytologicznych.

 

Na czym polega bronchoskopia?

Bronchoskopia polega na wziernikowaniu tchawicy i oskrzeli przy wykorzystaniu urządzenia optycznego w postaci giętkiego przewodu o średnicy około 5 mm. W przypadku, gdyby zaistniała taka potrzeba istnieje możliwość wprowadzenia przez kanał roboczy urządzenia dodatkowych oprzyrządowań w postaci kleszczyków lub mikroszczoteczki. Tym samym można pobrać wycinki tkankowe lub wymazy do dalszej diagnostyki. Pobrany materiał przesyła się do badania histopatologicznego, cytologicznego lub mikrobiologicznego.

Badanie wykonywane jest po znieczuleniu miejscowym, z wykorzystaniem żelu rozprowadzanego na tylnej ścianie gardła, nasadzie języka, strunach głosowych i błonie śluzowej nosa. Pacjent po krótkiej chwili poczuje charakterystyczne drętwienie, przypominające stan po znieczuleniu stomatologicznym. Wprowadzanie endoskopu odbywa się w pozycji leżącej lub półleżącej – w zależności od potrzeb rurkę wprowadza się przez nos lub przez usta. Cała procedura trwa nie dłużej niż 30 minut i jest bezpieczna. Jeśli zaistnieje taka konieczność, bez obaw może być powtarzana wielokrotnie.

Po zabiegu chory może się skarżyć na ból gardła lub chrypkę, które powinny ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeżeli chrypka utrzymuje się dłużej, należy się zgłosić do lekarza. Bezpośrednio po zakończeniu procedury medycznej pacjent może opuścić szpital. Należy pamiętać, aby przez około 2 godziny powstrzymywać się od picia i spożywania pokarmów, ponieważ znieczuleniu została poddana krtań. Może więc dojść do niebezpiecznego zachłyśnięcia.

Przygotowanie do bronchoskopii

W dniu badania pacjent powinien pozostać na czczo. Nie wolni nic jeść ani pić. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, powinien popić je jak najmniejszą ilością wody. Personelowi medycznemu należy zgłosić skłonności do krwawień, alergie, astmę oskrzelową, wszelkie choroby dróg oddechowych oraz choroby kardiologiczne.

Bronchoskopia – wskazania

Na bronchoskopię należy udać się przy niepokojących objawach takich jak:

  • powracające zapalenie płuc;
  • krwioplucie;
  • przewlekłe duszności;
  • kaszel z krwiopluciem lub odkrztuszaniem plwociny;
  • uczucie ciała obcego w drogach oddechowych;
  • podejrzenie uszkodzenia oskrzeli lub tchawicy;
  • przyjęcie substancji żrących;
  • podejrzenie guza płuca;
  • powiększenie węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia;
  • zmiany rozsiane w płucach;
  • oparzenia dolnych dróg oddechowych.

Nierzadko bronchoskopia ma charakter zabiegu leczniczego, gdy jej celem jest usunięcie np.:

  • ze światła oskrzeli ciała obcego;
  • zalegającej wydzieliny;
  • skrzepów i krwi.

Ponadto badanie to jest nieodzowne przed planowanym zabiegiem operacyjnym usunięcia miąższu płuca – w trakcie lekarz ocenia i podejmuje decyzję, co do zakresu operacji.

Bronchoskopia – powikłania i skutki uboczne

Choć badanie zaliczane jest do bezpiecznych, należy mieć na uwadze ewentualne ryzyko powikłań. Do potencjalnych zaliczamy:

  • spadek ciśnienia krwi, depresję oddechową, skurcz krtani, zaburzenia rytmu serca – związane ze znieczuleniem miejscowym;
  • obrzęk i uszkodzenie strun głosowych, krwioplucie, uszkodzenie krtani, tchawicy lub oskrzeli, duszność – związane z wziernikowaniem;
  • podrażnienie i bolesność gardła.

Mimo tego, prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań przy omawianej procedurze jest bardzo małe.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Soja J., Gross-Sondej I., Ćmiel A., Sładek K., Ocena metod znieczulenia i wskazań do badania bronchofiberoskopowego u osób w podeszłym wieku, Gerontologia Polska, 1/2012.
  2. Kamiński J., Kozielski J., Bronchoskopia w oddziałach chorób płuc w województwie śląskim w 2002 roku: wyniki badania ankietowego, Pneumonologia i Alergologia Polska, 71/2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami