Kolagen do picia
Kolagen do picia

Co pyli w marcu?Każdy alergik już początkiem nowego roku zastanawia się, co pyli w marcu. Mając tę świadomość, może jeszcze lepiej kontrolować swoją chorobę, np. unikając miejsc, w których rosną wskazane rośliny. Marzec, jako początek wiosny, to czas, w którym rozpoczyna się wiele problemów u pacjentów z alergiami wziewnymi.

Alergia wziewna – co to jest?

Alergia wziewna jest najczęściej spotykanym rodzajem alergii. Rozwija się w konsekwencji błędnej, nadmiernej reakcji układu odpornościowego na znajdujące się w powietrzu cząsteczki (np. pyłki roślin czy odchody roztoczy kurzu domowego), które w przypadku zdrowych osób są całkowicie obojętne dla organizmu. W odpowiedzi na alergen w organizmie tworzą się liczne przeciwciała, a wraz z nimi rozwija się stan zapalny i szereg uciążliwych objawów, takich jak kichanie i przekrwienie śluzówki jamy nosowej z towarzyszącym wysiękiem. Najczęstszymi konsekwencjami, które rozwijają się wskutek reakcji alergicznej, są alergiczny nieżyt nosa i spojówek oraz astma.

Co pyli w marcu?

Jeden z podstawowych kalendarzy pylenia dzieli Polskę na 4 części:

  • I region (południowo-zachodnia Polska) – najwcześniej w całym kraju zachodzi tu pylenie traw i drzew, objawy u alergików mogą zaczynać się zatem nawet w pierwszych dniach marca;
  • II region (Polska środkowa i południowa) – pylenie marcowe następuje nieco później niż poprzednio;
  • III region (wschodnia część Polski) – pylenie opóźnia się nawet o 10 dni w stosunku do pozostałych regionów, zwykle rozpoczyna się więc w połowie marca;
  • IV region (Suwałki i południe Polski przy terenach górskich) – pylenie opóźnia się nawet o ponad 2 tygodnie, może więc przypadać na połowę marca lub jego koniec.

Jednak warto wiedzieć, jakie dokładnie rośliny powodują pylenie w tym miesiącu. Przede wszystkim jest to olsza, a jej pyłki w marcu odnotowuje się w powietrzu na terenie całej Polski (niekiedy nawet już od lutego). Inne rośliny pylące w marcu to:

Należy wiedzieć, że najkrócej w powietrzu utrzymują się pyłki brzozy. Ryzyko narażenia się na pyłki traw może pojawić się końcem marca, choć przeważnie ma miejsce dopiero w kwietniu. W kwietniu przestają pylić leszczyna i olsza – jedne z najbardziej uczulających roślin, będących prawdziwym zmartwieniem alergików.

Alergia wziewna – objawy i diagnostyka

Każda osoba, która wraz z nadejściem wiosny zmaga się z katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, opuchnięciem spojówek, złym samopoczuciem czy innymi objawami alergii wziewnej, powinna udać się do alergologa celem wykonania testów alergicznych skórnych. Pozwalają one nie tylko stwierdzić alergię wziewną, ale dokładnie wyszczególnić alergeny, które wywołują u danej osoby objawy. Podczas jednego badania można sprawdzić reakcję organizmu nawet na ponad 20 różnych alergenów wziewnych.

Badanie polega na naniesieniu na przedramię lub plecy kilku kropel różnych zawiesin, w których znajdują się małe dawki wybranych alergenów. Następnie specjalista delikatnie nakłuwa naskórek, przez co alergeny mogą przedostać się do organizmu. W ciągu kolejnych dni obserwuje się reakcję skóry na ich obecność. Jeśli dany alergen jest dla organizmu neutralny, nie pojawią się żadne oznaki. W przypadku uczulenia typowe jest natomiast zaczerwienienie, świąd, niewielki obrzęk czy pęcherzyk w miejscu nakłucia.

Immunoterapia alergenowa

Immunoterapia alergenowa, potocznie nazywana odczulaniem, stanowi jedyną przyczynową metodę leczenia alergicznego nieżytu nosa i astmy alergicznej, jest zatem nadzieją dla pacjentów z alergiami wziewnymi bez względu na ich wiek. Polega na podawaniu osobie uczulonej wzrastających dawek alergenów w różnych schematach, optymalnie przez 3-5 lat. Jest więc czasochłonna (a zatem kosztowna), ale jednocześnie niezwykle skuteczna. Jej podstawowym celem jest doprowadzenie do zmiany odpowiedzi układu immunologicznego z alergicznej na prawidłową, tj. stworzenie tolerancji obecnego w środowisku alergenu.

Alternatywą jest po prostu unikanie ekspozycji na alergeny, co jednak w przypadku alergii wziewnej może być bardzo trudne. Niemożliwe jest bowiem unikanie pyłków traw i drzew – znajdują się one w parkach, na łąkach, w ogrodach, a nawet na poboczach.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Możliwości leczenia pacjentów uczulonych na kilka alergenów wziewnych jednocześnie, Kurier Medyczny, 2/2021.
  2. Jahnz-Różyk K., Gawlik R., Kupczyk M., Alergologia w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, Wydawnictwo Medical Education, 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami