Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami

Aktualizacja: 17 lipca 2018

Domowy antyperspirant - jak go wykonać?Domowy antyperspirant to preparat wykonywany jedynie z naturalnych składników. Dodatkowo jest tani, skuteczny i przede wszystkim zdrowy, ponieważ nie zawiera aluminium. Jak więc wykonać taki kosmetyk? Oto wskazówki.

Głównym zadaniem wszelkiego rodzaju antyperspirantów i dezodorantów jest przede wszystkim ochrona skóry przed potem i jego przykrym zapachem. W wielu przypadkach stanowią one podstawowy element pielęgnacji ciała. Antyperspiranty czy dezodoranty mimo wielu swoich zalet ostatnio nie cieszą się dobrą sławą. Wszystko poprzez ich domniemane właściwości rakotwórcze spowodowane użytymi składnikami.

Antyperspirant – jak wpływa na nasze zdrowie?

Przeciwnicy antyperspirantów uważają, że obecne w nich składniki, szczególnie konserwanty (parabeny) oraz związki glinu przenikają przez warstwy skóry i wchodzą w reakcje z DNA zapoczątkowując tam zmiany nowotworowe. Inni z kolei twierdzą, że antyperspiranty mogą również zaburzać proces takie jak termoregulacja czy oczyszczanie organizmu z toksyn. Argumenty te jednak na chwilę obecną nie posiadają naukowego potwierdzenia.

Mimo to duży niepokój wzbudza wpływ soli glinu (aluminium) na zdrowie naszego organizmu. Jest to m.in. chlorek glinu, chlorowodorek glinu czy siarczan glinu. Związki te dodawane są do wielu kosmetyków w wysokich stężeniach. Faktem wpływającym na niekorzyść tych preparatów jest to, że utrzymuje się on przez wiele godzin na skórze, a jego pozostałości ciężko usunąć z naskórka. Dodatkowo jeśli jest on uszkodzony w wyniku takich czynności jak np. depilacja, to cząsteczki związków glinu mogą wnikać w jego głąb.

Jak się okazuje glin to związek, który gromadzi się w organizmach żywych co niestety może przyczynić się do rozwoju wielu chorób w tym również nowotworów. Wszystko dlatego, że aluminium uszkadza DNA prowadząc do mutacji przez co komórki namnażają się bez kontroli. Wiele słyszy się obecnie o nowotworach piersi dlatego coraz bardziej popularne stają się antyperspiranty naturalne, domowej roboty.

Domowy antyperspirant – najczęściej używane składniki

Naturalny, domowy antyperspirant może występować w różnych formach m.in. w sprayu, sztyfcie, w kulce. Bardzo podobnie jak ten chemiczny, blokuje rozmnażanie się bakterii, które warunkują przykry zapach potu. Warto zaznaczyć, że w naturalnym antyperspirancie najczęściej znajdują się:

 1. Ałun.

Ałun to minerał górski. Składa się z naturalnie występujących w przyrodzie soli potasu oraz aluminium, które nie przedostają się do głębszych warstw skóry, a jedynie pozostają na jej powierzchni. Ałun posiada właściwości bakteriobójcze, zwęża ujścia gruczołów potowych zmniejszając tym produkcję potu.

2. Woda kwiatowa.

Woda kwiatowa nadaje uczucie świeżości i czystości np. woda różana.

3. Puder z bambusa.

Tego rodzaju puder posiada postać bezzapachowego proszku, który pozyskiwany jest z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa.

Domowy antyperspirant – jak go wykonać?

1. Antyperspirant w kremie.

Składniki:

Przygotowanie

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Na koniec warto dodać kilka kropel ulubionej esencji zapachowej lub olejku eterycznego.

2. Antyperspirant w w sprayu.

Składniki:

  • 125 ml gorącej wody
  • 1 łyżeczka ałunu w pudrze
  • 20 g ałunu w krysztale
  • ulubiony olejek eteryczny

Przygotowanie

W szklane gorącej wody rozpuścić ałun oraz dodać 1 łyżeczkę ałunu w pudrze. Całość należy dokładnie wymieszać i dodać ulubiony olejek eteryczny. Na koniec produkt przelać do buteleczki z atomizerem.

3. Antyperspirant w sztyfcie.

Składniki:

Przygotowanie

Masło kakaowe, masło shea i wosk pszczeli umieszczamy w słoiku, który wkładamy do garnka i ustawiamy na ściereczce. Następnie podgrzewamy go do momentu aż składniki rozpuszczą się. Dodajemy sodę oczyszczoną oraz mąkę ziemniaczaną. Mieszamy wszystkie składniki aż wszystkie dokładnie połączą się. Na koniec dodajemy ulubiony olejek zapachowy. Gdy masa zaczyna tężeć należy przełożyć ją do pustego i oczyszczonego pojemnika po poprzednim antyperspirancie w sztyfcie i włożyć do lodówki.

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...