Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 grudnia 2020

Jak być szczęśliwymWiele osób zastanawia się, jak być szczęśliwym. Otóż nie ma na to jednej, określonej recepty. Każdy człowiek inaczej postrzega szczęście, dlatego rady przydatne dla jednej osoby niekoniecznie będą skuteczne u drugiej. Stosując poniższe rady możemy jednak w dużym stopniu wpłynąć na własne uczucie szczęścia.

Jak być szczęśliwym?

Jest wiele sposobów na osiągnięcie szczęścia, a droga do spełnienia zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. W związku z faktem, że szczęście dla każdego z osobna jest kwestią indywidualną (każdemu radość sprawiać mogą różne, odmienne rzeczy i sytuacje), nie istnieje jedna, odgórna reguła na szczęście. Należy także zaznaczyć, że droga do szczęścia może być długa i zwykle bywa stopniowa. Podobnie jak z innymi rzeczami w ludzkim życiu – chcąc zwiększyć ilość spożywanej wody większe szanse na osiągnięcie tego mamy pijąc szklankę wody więcej niż decydując się od razu na dodatkowy jeden litr.

Myśl pozytywnie

Wszelkie problemy biorą się z nieumiejętnego radzenia sobie ze stresem oraz złego, pesymistycznego myślenia. Współcześnie uczucia takie jak gniew, złość, zazdrość, smutek czy żal są wszechobecne. W pierwszej kolejności należy zatem docenić własne życie. Przede wszystkim nie należy nikomu zazdrościć, ponieważ nie wiadomo, jak trudną drogę taka osoba przeszła, aby osiągnąć swój cel i ile wyrzeczeń ją spotkało. Życie każdego człowieka wygląda inaczej i inaczej się toczy. Warto koncentrować się na pozytywnych aspektach. Z samego rana pomyśl, co dobrego czeka Cię w danym dniu. Usiądź, weź kartkę papieru i długopis, a następnie zapisz, co w Twoim życiu sprawia Ci radość i za co jesteś wdzięczny.

Możesz doceniać to, że masz gdzie mieszkać (w przeciwieństwie do pokrzywdzonych przez los ludzi bezdomnych lub tych, którzy zmierzyli się z katastrofami naturalnymi, wskutek czego stracili gospodarstwo). Być może masz kłopoty finansowe, ale jednocześnie masz wspierające Cię osoby wokół siebie? Warto doszukać się pozytywnych aspektów życia i to na nich się skupiać.

Naucz się wybaczać

Jeśli czujesz do kogoś żal lub urazę, nawet przedawnioną, pogódź się z nim i przede wszystkim wybacz mu. Zdolność wybaczania jest obecnie niedocenianą i rzadką umiejętnością, jednak niezaprzeczalnie ma pozytywny wpływ na jakość życia i własne szczęście. Dobre relacje z ludźmi to podstawa, aby czuć się w życiu częścią społeczności i witać każdy dzień z radością.

Jak to zrobić? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że każdy popełnia błędy. Ty z pewnością również popełniłeś ich w życiu kilka, jednak z każdego błędu wyniosłeś nową naukę i doświadczenie. Nie zmienimy historii, warto więc się z nią pogodzić. Jeśli jest taka możliwość, spotkaj się z osobą, do której odczuwasz urazę i szczerze porozmawiajcie. Być może będziesz musiał przeprosić lub pierwszy wyciągnąć rękę, jednak to chwilowe schowanie dumy do kieszeni będzie tego warte. Pamiętaj, że przebaczenie to akt dobroci i współczucia. Życzliwość wobec innych wyprowadza nas z własnego umysłu i własnych zmartwień, a ponadto jest zaraźliwa i zwykle prowadzi do jeszcze większej dobroci.

Ułóż harmonogram dnia

Po raz kolejny weź kartkę i długopis. Na jednej stronie kartki zapisz, jakie czynności wykonujesz w ciągu dnia w wolnym czasie – oglądasz telewizję? Leżysz i nic nie robisz? Czytasz książkę? Grasz na komputerze? Wszystko jest istotne. Listę rozpocznij od rzeczy, którym poświęcasz najwięcej czasu. Na drugiej stronie kartki zapisz, jakie czynności w Twoim życiu są najważniejsze, zapisz swoje największe hobby, zajęcia, o których zawsze marzyłeś lecz z różnych powodów nie podjąłeś się ich.

Teraz porównaj obie listy. Różnią się, prawda? Przemyśl, co mógłbyś zrobić, aby Twoje przyszłe dni były tymi wymarzonymi dniami. Być może zawsze chciałeś nauczyć się jeździć konno? Zapisz się na lekcje jazdy i zamień oglądanie telewizji na tę właśnie czynność. A może chcesz spędzać więcej czasu z rodziną? Zamień mniej istotną czynność w ciągu dnia na spacer z bliskimi. Nie stosuj wymówek, że dzień jest zbyt krótki, aby zrobić dużo rzeczy. Dzień ma wystarczającą ilość godzin, aby zmieścić w nim pracę, odpoczynek, życie rodzinne i hobby. Wszystko jest kwestią organizacji dnia.

Znajdź czas dla siebie

Czas spędzany wyłącznie ze sobą jest równie istotny, aby uzyskać pełnię szczęścia. Każdy człowiek – bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, status, miejsce zamieszkania, płeć czy wiek – potrzebuje chwili odpoczynku. Zazwyczaj jest to sen, postaraj się więc spać odpowiednią ilość godzin, aby po obudzeniu czuć się wyspanym. Każdy wie, że niewyspany człowiek z pewnością nie emanuje szczęściem. Jeśli trzeba będzie, kładź się spać wcześniej.

Poza snem ważny jest również odpoczynek psychiczny pod postacią dłuższej kąpieli, medytacji, jogi czy samotnego spaceru. Podczas takich czynności człowiek zbiera myśli, patrzy na swoje problemy z innej perspektywy i relaksuje się. Wyciszenie jest ważne, aby pokochać samego siebie. To zaś jest dużym krokiem do tego, aby być szczęśliwym.

Zrób listę życiowych celów

Może to być zarówno lista na najbliższy rok, jak i na całe życie. Należy umieścić na niej wszystko, co uznamy za swój życiowy cel na dany czas. Mogą to być wycieczki w konkretne miejsce, odłożenie pewnej sumy pieniędzy, spotkanie się z dawnym przyjacielem czy rozpoczęcie kursu. Ważne, aby cele były realne. Następnie należy dążyć do tego, aby osiągnąć wymienione cele. To ważne, aby w życiu mieć do czego dążyć. Za każdy osiągnięty cel możesz sprawiać sobie drobne przyjemności.

Bądź aktywny

Nic tak nie pobudza organizmu jak dawka codziennego ruchu. Nikomu nie trzeba przypominać korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej. Ruch wpływa pozytywnie na układ krążenia, przez co mózg staje się bardziej dotleniony i lepiej odżywiony. To z kolei sprawia, że mamy więcej pomysłów, czujemy siłę witalną i motywację do dalszego działania. Dodatkowo aktywność fizyczna stymuluje syntezę hormonów szczęścia. Ważne, aby lubić wybraną aktywność. Chodzi o to, aby wykonywać ją z przyjemnością, a nie z przymusu. Współcześnie mamy do wyboru wiele różnych aktywności: sztuki walki, jazdę konną, łyżwiarstwo, taniec, gry zespołowe, jogę, fitness, treningi siłowe, bieganie, zumbę i wiele wiele innych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Zmień dietę

Ciężko być szczęśliwą osobą jedząc tłuste, ciężkostrawne dania, a między nimi sięgając po słodycze i niezdrowe przekąski. Taka dieta stosowana przez dłuższy czas wpłynie negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Pierwszą konsekwencją będzie z pewnością stopniowa nadwaga (prowadząca do otyłości), pogorszenie kondycji skóry (w tym cellulit, rozstępy i wypryski) oraz zwiększenie objętości tkanki tłuszczowej. Już samo to sprawia, że często rozmyślamy jak schudnąć, stosujemy rygorystyczne diety i ciągle myślimy o swojej wadze. Tak zamyka się błędne koło wpływające negatywnie na psychikę. Dodając do tego problemy układu sercowo-naczyniowego oraz wzrost ryzyka innych chorób cywilizacyjnych mamy cały pakiet powodów, aby być nieszczęśliwym.

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczać do organizmu wszystkich cennych składników odżywczych i musi zapewniać uczucie sytości. Nieprawdą jest, że dieta to ograniczenie spożycia posiłków i towarzyszące temu ciągłe uczucie głodu. Przykładowo, jeden mały hamburger z sieci z fast-foodami i frytki dostarczają tyle samo kalorii, co duży, wypełniony po brzegi talerz z grillowaną piersią kurczaka, sałatką ze świeżych owoców i pieczonymi batatami bez tłuszczu. Z pewnością druga opcja dostarczy do organizmu większych ilości cennych składników odżywczych, niezbędnych do zachowania prawidłowej sylwetki, homeostazy organizmu i wspierania gospodarki hormonalnej.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Platonov A., Fenomenologiczna teoria szczęścia, Panopticum, Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2008.
  2. Porczyńska-Ciszewska A., Cechy osobowości a doświadczanie szczęścia i poczucie sensu życia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2013.
  3. Czapiński J., Psychologia szczęścia, Wydawnictwo Scholar, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami