Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 marca 2023

RozstępyRozstępy to często pojawiający się defekt skórny. Są one widocznymi zmianami skórnymi o charakterze blizny powstałymi na skutek wzmożonego rozciągania się skóry oraz pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Dotyczą one głównie kobiet, choć mężczyźni również są na nie podatni.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to linijne, delikatne blizny pokryte atroficznym naskórkiem. Występują u 70% kobiet, 40% dojrzałych mężczyzn oraz u 90% ciężarnych. Powodem ich powstawania jest niewspółmierność między siłami rozciągającymi, a wytrzymałością skóry. Lokalizują się w miejscach, w których przez długi czas utrzymuje się stan permanentnego napięcia skóry.

Rozstępy – przyczyny

Czynnikami predysponującymi do powstawania rozstępów są:

Powstawanie rozstępów warunkują przede wszystkim zaburzenia hormonalne – nadczynność nadnerczy. Produkują one hormony (glikokortykoidy), które zaburzają biosyntezę białek, zmniejszają wytwarzanie kolagenu, a także częściowo hamują syntezę kwasu hialuronowego. Wówczas dochodzi do pękania tkanki łącznej i pojawienia się blizn.

Rozstępy najczęściej powstają w miejscach takich jak: pośladki, uda, brzuch, barki, kolana, piersi.

Etapy tworzenia się rozstępów?

Powstawanie rozstępów zostało dobrze zbadane. Prezentuje się ono następująco:

  • I stadium (faza zapalna) – na skórze pojawiają się czerwone, sinoczerwone smugi o różnej długości i szerokości;
  • II stadium (faza zanikowa) -zmiany początkowe przekształcają się w białe lub perłowobiałe smugi.

Rozstępy tworzą się stopniowo, nie posiadają włosów, nie mają elementów wydzielniczych – gruczołów łojowych i potowych.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Rozstępy to zmiany, których ciężko się pozbyć. Dlatego im szybciej zaczniemy z nimi walkę tym większe mamy szanse na ich pozbycie się. Jednak jak dbać o swoją skórę, aby zapobiegać rozstępom? Bardzo ważnym elementem jest nawilżanie skóry. Warto więc stosować kosmetyki z naturalnymi wyciągami roślinnymi takimi jak:

Dodatkowo, jako sposób na rozstępy, należy stosować różnego rodzaju maski algowe na ciało z algi Spirulina, które mocno odżywiają i nawilżają skórę oraz wpływają na poprawę jej elastyczności. Bardzo przydatne jest również masowanie skóry, które zwiększy ukrwienie i powoduje jej uelastycznienie. Idealnym środkiem poślizgowym do masażu w tym przypadku jest olej z wiesiołka, masło karite, witamina A i witamina E, które będą zmiękczać i uelastyczniać skórę. Oprócz pielęgnacji skóry warto również pamiętać o właściwym odżywianiu się. Warto do swojej diety włączyć cynk, który bierze udział w syntezie kolagenu, a także wpływa na prawidłową kondycję skóry.

Niekorzystne będzie gwałtowne tycie, dlatego należy jeść 5 posiłków dziennie o regularnych porach. Dodatkowym atutem będzie wdrożenie do swojego trybu życia aktywności fizycznej, która wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale i umysł.

Rozstępy – zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Aby zmniejszyć widoczność  powstałych rozstępów, warto korzystać z usług kosmetologa. Przed wszytki polecane są zabiegi takiej jak:

  • mikrodermabrazja;
  • dermabrazja;
  • kwasy chemiczne;
  • laser;
  • roll cit;
  • techniki łączone.

Całkowite usunięcie rozstępów jest bardzo trudne i prawie nieosiągalne. Najlepsze efekty można osiągnąć wykonując zabiegi na świeżych rozstępach.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farmakologia Polska, 7/2018.
  2. Kamm A., Załęska I., Starosta A., Porównanie skuteczności serii zabiegów mikrodermabrazji diamentowej i kwasu glikolowego w terapii rozstępów w fazie zanikowej, Kosmetologia Estetyczna, 2/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami