Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Jak wspomóc pracę układu pokarmowego?Obecnie coraz częściej spotykamy się z problemami w obrębie naszych jelit. Część z tych dolegliwości dotyczy tzw. zespołu leniwych jelit, czyli spowolnienia pracy układu pokarmowego. Nic w tym dziwnego. Codzienny pośpiech, zła dieta, siedzący tryb życia powodują, że układ pokarmowy spowalnia swoje funkcje, czego konsekwencją jest ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, zgaga czy biegunka. Jak temu skutecznie zaradzić? Oto wskazówki jak wspomóc pracę układu pokarmowego.

Jak wspomóc pracę układu pokarmowego?

Dysfunkcja układu trawiennego to powszechny problem zdrowotny wśród ludzi. Aby zmniejszyć tę dolegliwość warto wprowadzić kilka zmian, zarówno w diecie jak i w stylu życia jaki prowadzimy. Przedstawiamy zatem co warto zrobić, aby cieszyć się zdrowiem.

1. Polub błonnik.

Dieta wspomagająca pracę jelit powinna obfitować przede wszystkim w błonnik, którego zadaniem jest regulacja procesów trawiennych oraz pobudzanie jelit do właściwej pracy. Optymalne dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi około 20-40 g. Najlepszym jego źródłem są warzywa, owoce, orzechy, a także nasiona. W przypadku problemów z układem pokarmowym warto wzbogacić dietę o wyżej wymienione produkty. Ważną informacją jest fakt, że przy spożywaniu większej ilości błonnika należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. W innym przypadku mogą pojawić się zaparcia.

2. Pozbądź się zbędnych kilogramów.

Jeśli doskwierają nam problemy z układem pokarmowym, nawet niewielki spadek masy ciała może w takiej sytuacji pomóc. Problemy ze zgagą, gazami czy trawieniem mogą zostać zredukowane gdy stracimy nieco tkanki tłuszczowej, szczególnie z okolicy brzucha.

3. Ćwicz i ruszaj się.

Aktywność fizyczna jest zawsze wskazana. Szczególnie jeśli mamy problem zdrowotny związany z trawieniem. Ruch i ćwiczenia pomagają przesuwać treść pokarmową w jelitach, przez co regulują procesy trawienne. Ponadto pomogą zniwelować dolegliwości takie jak wzdęcia czy zaparcia.

4. Nawadniaj się.

Jeśli doskwiera nam problem z zaparciami ważne jest, aby zastanowić się czy spożywamy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Jej właściwa ilość spożywana w ciągu dnia konieczna jest do zachowania regularnych wypróżnień.

5. Żuj gumę.

Żucie gumy jak wiadomo zwiększa produkcję śliny w jamie ustnej, która niweluje kwasy żołądkowe odpowiedzialne za uczucie pieczenia w przełyku oraz ogólny dyskomfort. Osoby miewające problem ze zgagą powinny jednak unikać gum o smaku miętowym. Mogą one dodatkowo podrażniać przewód pokarmowy.

6. Nie stresuj się.

Kiedy chodzimy poddenerwowani lub jeśli ciągle towarzyszy nam stres układ pokarmowy może wywoływać pewne dysfunkcje. Wszystko dlatego, że układ nerwowy połączony jest z układem pokarmowym. W tej sytuacji bardzo pomocna będzie np. medytacja, joga, odpowiednia ilość snu lub inna, ulubiona forma relaksu.

7. Włącz do diety probiotyki.

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego zapewnia m.in. znajdująca się w nim flora bakteryjna. Włączanie probiotyków do codziennej diety pomoże załagodzić problemy trawienne poprzez obecność korzystnych dla flory bakterii. Zalecane jest więc spożywanie kefirów, jogurtów naturalnych, kiszonej kapusty, kiszonych ogórków. Można również wspomóc się probiotykami w postaci naturalnych suplementów diety.

8. Wyklucz niewłaściwe produkty.

Problem z układem trawiennym niesie za sobą wyeliminowanie pewnym, niewłaściwych produktów z naszego menu. Zalicza się do nich m.in. warzywa, które wywołują wzdęcia. Są to m.in.:

  • fasola;
  • groch;
  • kapusta;
  • smażone potrawy z dużą zawartością tłuszczu.

9. Masuj brzuch.

Masaż okolic brzucha, podobnie jak aktywność fizyczna, doskonale pobudza perystaltykę jelit oraz zwalcza zaparcia. Można go wykonać samodzielnie lub udać się do fizjoterapeuty, który oprócz masażu przeprowadzi funkcjonalną terapię trzewi. Należy jednak pamiętać przy samodzielnym wykonywaniu tego typu masażu, aby ruchy były delikatne i prowadzone w odpowiednim kierunku, czyli zgodnie z perystaltyką jelit.

10. Nie jedz w pośpiechu.

Proces trawienia pokarmu rozpoczyna się już w jamie ustnej. Dlatego dokładne i spokojne żucie posiłku powoduje, że jest ono drobno siekane, a także łączone z enzymami znajdującymi się w ślinie. Dzięki temu trawienie w dalszych odcinkach układu pokarmowego zachodzi w odpowiedni sposób, nie powodując dyskomfortu.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami