Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 stycznia 2022

Krwotok z nosa - przyczyny i pierwsza pomocKrwotok z nosa tak naprawdę mogą wywoływać różne przyczyny. Począwszy od przemęczenia, przez infekcje, aż po zaburzenia występujące w naszym organizmie. Co jeszcze może spowodować krwawienie z nosa? W jaki sposób udzielić sobie lub osobie potrzebującej pierwszej pomocy?

Czym jest krwotok z nosa?

Krwawienie z nosa zwiastuje głównie pewne zaburzenia, które występują w naszym organizmie. Zwykle dolegliwość ta dotyczy dzieci oraz osób starszych i polega na wydostaniu się krwi poza układ naczyniowy nosa. Krwotok z nosa może posiadać różne nasilenie. Od kilku kropel nawet do poważnego krwawienia. Duża część krwawień następuje ze splotów naczyniowych przednio-dolnych części nosa. A to dlatego, że są to miejsca bogato unaczynione, a także delikatne i wrażliwe na urazy mechaniczne.

Takie krwawienia nie posiadają dużego nasilenia i zwykle udaje się je zahamować przez ucisk skrzydełek nosa lub aplikację wacika, nasączonego płynem wywołujący obkurczanie naczyń.

Występują również krwawienia, które posiadają swoje źródło w tylnej części przegrody nosowej. Są one bardzo trudne do opanowania, zwykle w takim przypadku potrzebna jest hospitalizacja.

Krwotok z nosa – najczęstsze przyczyny

Przyczyn krwotoku z nosa może być wiele. Należą do nich przede wszystkim urazy, nadżerka błony śluzowej, nadmierna jej suchość, a także ciało obce lub zakażenie.

Miejscowy uraz mechaniczny

Należy on do bardzo powszechnych przyczyn krwawienia z nosa. Może to być m.in. zbyt mocne oczyszczanie śluzówki nosa, dłubanie w nosie, silne kichnięcie lub intensywny kaszel.

Nadżerka błony śluzowej nosa

To nic innego jak ubytek błony śluzowej nosa, któremu często towarzyszy krwawienie.

Nadmierna suchość błony śluzowej nosa

Suchość nosa może być spowodowana przez klimatyzację oraz intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Niekiedy suchość mogą również powodować niektóre silne leki jak np. tretynoina (pochodna witaminy A). Gdy dojdzie do wysuszenia śluzówki nosa pojawia się m.in. uczucie suchości, upośledzony węch oraz strupki, które pokrywają błony śluzowe. Ich odrywanie się podczas oczyszczania nosa może powodować krwawienie.

Ciało obce w nosie

Bardzo często pojawiają się wówczas nawracające krwawienia, które połączone są z inną wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu.

Zakażenie

Towarzyszyć temu może alergiczny nieżyt nosa, katar oraz krwawienie.

Inne przyczyny

Do inny przyczyn należą:

  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • nowotwory;
  • miażdżyca;
  • przegrzanie organizmu;
  • skrzywienie przegrody nosowej;
  • niedobór witaminy C i K;
  • zaburzenia hormonalne.

Jak objawia się krwotok z nosa?

Krwawienie z nosa może posiadać postać bardzo delikatnego plamienia, ale również i groźnego krwotoku. Bardzo charakterystycznym objawem jest jego występowanie zawsze z jednej dziurki. Jednak szybkość wydostawania się krwi zależna jest od tego, co ją spowodowało. Małe krwawienie często spowodowane jest wysuszeniem śluzówki nosa, urazem czy alergią i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Te obfite z kolei wywołane są urazami głowy, nowotworami, a także zaburzeniami krzepliwości krwi. Takie krwotoki są intensywne i mogą trwać znacznie dłużej. W takich sytuacjach konieczne jest hospitalizowanie pacjenta.

Pierwsza pomoc

Nieduży krwotok można stosunkowo szybko zahamować. Oto wskazówki jak należy postępować:

  • usiądź prosto i pochyl się nieco do przodu;
  • uciskaj nos palcami przez około 10 minut;
  • po upływie tego czasu upewnij się czy krew nadal cieknie, jeśli tak powtórz tę czynność przez kolejne 10 minut;
  • po ustąpieniu krwawienia posmaruj nos preparatem nawilżającym np. wazeliną;
  • przez najbliższe godziny nie wydmuchuj nosa, ani nie umieszczaj w nim niczego;
  • w ciągu dnia staraj się odpocząć (nie wskazany jest intensywny wysiłek fizyczny).

Niekiedy krwawienie z nosa posiada groźną postać, wówczas niezbędne jest szybkie skontaktowanie się ze specjalistą. Wizyta w szpitalu konieczna jest gdy:

  • krwawienie jest intensywne i nie ustępuje po 20 minutach;
  • osoba odczuwa zawroty głowy, wymiotuje, posiada podwyższoną temperaturę, a także problemy z oddychaniem.

Jak temu zapobiegać?

Nawilżaj śluzówkę nosa – szczególnie jeśli przebywasz w klimatyzowanych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach.

Unikaj dłubania w nosie – częste i intensywne ruchy w nosie mogą powodować uszkodzenia, a co za tym idzie krwawienia.

Kontroluj ciśnienie krwi – u osób z nadciśnieniem tętniczym występuje większe ryzyko pojawiania się krwotoków z nosa.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami