Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 kwietnia 2022

Punkty rubinowePunkty rubinowe to inaczej naczyniaki starcze – niezłośliwe zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej około 60. lub 70. roku życia, choć mogą wystąpić nawet po 30. roku życia. Nazwa pochodzi od tego, że manifestują się one jako czerwone lub bordowe punkciki na ciele.

Przyczyny punktów rubinowych

Do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn powstawania punktów rubinowych. Zwraca się uwagę na czynniki genetyczne (naczyniaki starcze często pojawiają się u osób spokrewnionych ze sobą) oraz czynniki hormonalne (wraz z wiekiem następuje wiele zmian hormonalnych, co może być przyczyną między innymi rozwoju takich zmian skórnych).

Ciekawostką jest, że punkty rubinowe mogą pojawiać się u kobiet w ciąży, podczas menopauzy oraz karmienia piersią, co dodatkowo przemawia za wpływem hormonów na dolegliwość. W przypadku osób starszych dotyczą w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Wyróżniono kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć występowanie naczyniaków starczych w podeszłym wieku. Są to głównie:

  • narażenie na przewlekły stres w życiu codziennym;
  • różnego rodzaju patologie i schorzenia wątroby;
  • nadmierna ekspozycja na słońce;
  • nadużywanie kawy i alkoholu;
  • częste, długotrwałe spożywanie ostrych przypraw i potraw.

Naczyniaki starcze zawsze należy zróżnicować z teleangiektazjami, naczyniakami jamistymi, naczyniakami gwieździstymi oraz trądzikiem różowatym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do swoich zmian skórnych (np. pojawiają się krwawienia, świąd, zmiana wygląda podejrzanie) należy udać się do dermatologa.

Jak wyglądają punkty rubinowe?

Punkty rubinowe to niewielkich rozmiarów zmiany skórne. Najczęściej osiągają zaledwie kilka milimetrów i lokalizują się na ramionach oraz tułowiu. Nie są to zmiany bolesne ani swędzące, praktycznie nie powodują żadnych objawów. Mogą jednak zwiększać swoje rozmiary wraz z upływem czasu. Są więc uporczywe głównie ze względów estetycznych.

Punkty rubinowe – leczenie

Punkty rubinowe zlokalizowane w niektórych miejscach, takich jak okolice zapięcia biustonosza u kobiet czy okolice bielizny i inne narażone na otarcia przez ubrania należy usunąć. Istnieje bowiem spore ryzyko podrażniania i nadrywania tych naczyniaków. Wskazaniem do usunięcia często jest lokalizacja na twarzy u mężczyzn, ponieważ ich obecność może utrudnić golenie się. Zazwyczaj jednak są one ignorowane, ponieważ ani nie powodują żadnych dolegliwości i nieprzyjemnych odczuć, ani nie są groźne. Nie mają podłoża złośliwego, także nie mogą przekształcić się w nowotwór zagrażający zdrowiu.

Usuwanie naczyniaków najczęściej wykonuje się laserowo, choć w ostatnich latach równie popularna staje się metoda z użyciem ciekłego azotu oraz wypalanie zmian prądem elektrycznym. Trwają badania nad preparatami farmakologicznymi, które będą mogły hamować rozrost naczyń krwionośnych i tym samym leczyć naczyniaki starcze.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wyrzykowski D., Bukowski M., Jaśkiewicz J., Guzy naczyniowe i wrodzone malformacje naczyniowe, Cancer Surgery, 1/2009.
  2. Pokora L., Wiązki światła laserów i lamp IPL w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami