Acerola
Acerola

Aktualizacja: 15 listopada 2022

Rozdwajające się końcówki włosów - jak z nimi walczyć?Rozdwajające się końcówki włosów to częsty problem wielu kobiet. Głównie są one przyczyną niewłaściwej ich pielęgnacji, a więc zbyt częstego korzystania z suszarki, prostownicy lub poddawania ich farbowaniu. To właśnie te czynniki powodują, że włosy stają się suche, a końcówki słabe czego efektem jest ich rozdwajanie się. Jak skutecznie walczyć z tym problemem? Przedstawiamy kilka sposobów na rozdwajające się końcówki włosów.

Rozdwajające się końcówki włosów – przyczyny

Głównym czynnikiem warunkującym kondycję włosów jest ich właściwa pielęgnacja. Wszystkie czynności powodujące wysuszenie włosów wpływają na pogorszenie ich struktury, utratę jej spójności, a w efekcie końcowym rozdwajanie się. Do takiego problemu może również doprowadzić nieodpowiednia dieta, kosmetyki pielęgnacyjne na bazie alkoholu, częste stosowanie suszarki, prostownicy oraz poddawanie włosów różnym zabiegom fryzjerskim np. trwałej ondulacji lub farbowaniu.

Przyczyną rozdwajania się włosów może również być:

  • niska lub wysoka temperatura;
  • promieniowanie słoneczne;
  • chlorowana woda;
  • słona woda;
  • niewłaściwe szczotkowanie włosów.

Przyczyn zawsze doszukuje się najpierw w błędach pielęgnacyjnych.

Rozdwajające się końcówki włosów – jak z nimi walczyć?

Poniżej przedstawiona najcenniejsze rady dotyczące rozdwajających się końcówek włosów.

1. Nie myj włosów gorącą wodą

Warto pamiętać, aby w pielęgnacji domowej włosów nie myć ich zbyt gorącą wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie letniej, a końcowy strumień może być nawet lekko chłodny. Taka czynność spowoduje, że łuski włosów zamkną się, a końcówki będą znacznie mniej podatne na podrażnienia. Należy również pamiętać, aby po umyciu zbyt szybko nie suszyć włosów. Zbyt mokre włosy poddawane suszeniu suszarką szybciej się niszczą, a sam proces suszenia trwa dłużej, mimo tego, że mogłoby wydawać się inaczej. Dobrze jest też pamiętać, aby podczas mycia włosów wykonywać delikatny masaż skóry głowy. Czynność ta poprawi ukrwienie cebulek włosów, a co za tym idzie przyspieszy ich wzrost oraz zadba o właściwą kondycję.

2. Odpowiednio susz włosy

Jeżeli zdecydujemy się już na użycie suszarki, włosy należy suszyć zgodnie z ich kierunkiem wzrostu, nie odwrotnie. Ważna jest również odległość z jakiej je suszymy. Powinna wynosić co najmniej 15 cm. Istotne jest, aby podczas suszenia nie używać zbyt gorącego powietrza. Wówczas łuski włosa otwierają się, co nie jest do końca korzystne, ponieważ stają się wówczas bardziej podatne na niszczenie. Nie należy również zbyt często korzystać z suszenia włosów suszarką. Warto wykonywać przerwy od tej czynności np. porą letnią.

3. Nawilżaj włosy

Doskonale sprawdzą się w tym przypadku kosmetyki zawierające witaminę E, a także wyciąg z oliwy z oliwek. Składniki te wykazują właściwości nawilżające oraz mocno regenerujące. Warto w pielęgnacji domowej wykonywać tzw. olejowanie włosów. Tego rodzaju zabiegi dogłębnie odżywią rozdwojone końcówki włosów, zregenerują je oraz pozostawią ochronny film, zapobiegając przed dalszymi uszkodzeniami. W tym przypadku można zastosować wyżej wymienioną oliwę z oliwek, jak również olej rycynowy, olej arganowy, olej kokosowy lub olej z czarnego kminku.

4. Stosuj pełnowartościową dietę

Dobrze zbilansowana dieta to rozwiązanie nie tylko na zadbane włosy, ale również na zdrową skórę i paznokcie. Warto więc zwracać uwagę na to jak wyglądają nasze codzienne posiłki. Aby włosy miały dobrą kondycję warto zadbać żeby w naszym menu znajdowały witaminy z grupy B, witamina A oraz E. Istotna jest także obecność związków mineralnych m.in. cynku, żelaza czy miedzi. W celu zwiększenia ilości składników odżywczych w naszej diecie warto skorzystać z działania naturalnych suplementów diety takich jak skrzyp polny, Spirulina (szczególnie, że zawiera ona duże ilości biotyny) czy olej z czarnego kminku.

5. Regularnie odwiedzaj fryzjera

Aby poprawić ogólny wygląd włosów, a także pozbyć się problemu rozdwojonych końcówek warto raz na 6 miesięcy odwiedzić wykwalifikowanego fryzjera. Dobierze on odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne włosów oraz wykona cięcie, którym w znaczny sposób wzmocni całą długość włosów oraz pozwoli ostatecznie pozbyć się problemu z rozdwojonymi końcówkami.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami