Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 września 2022

Suplementy kolagenoweSuplementy kolagenowe cieszą się rosnącą popularnością w związku ze wzrostem świadomości konsumentów na temat bezpiecznego i efektywnego dbania o swoje zdrowie czy urodę. Nawet długotrwałe przyjmowanie kolagenu nie powoduje skutków ubocznych, ponieważ jest on białkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Pijąc kolagen uzupełniamy jego niedobory, które coraz bardziej narastają wraz z wiekiem.

Suplementy kolagenowe – rodzaje

Na rynku spotkać można wiele różnych suplementów diety zawierających kolagen. Do niedawna najczęściej wybieraną opcją był kolagen w kapsułkach lub tabletkach. I choć rzeczywiście jest to forma wygodna i praktyczna (po kapsułkę można sięgnąć w dowolnym momencie, także w podróży), cieszy się małą efektywnością ze względu na niską biodostępność.

Alternatywą jest naturalny kolagen do picia. Po rozpuszczeniu w wodzie jego cząsteczki przybierają formę najbardziej przyswajalną przez układ pokarmowy człowieka. Mamy więc pewność, że w krótkim czasie zostanie wchłonięty i trafi w miejsce największego zapotrzebowania na to białko.

Suplementy kolagenowe – działanie

Naturalnie kolagen znaleźć można w niemal wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. Są to m.in.:

  • naczynia krwionośne;
  • gałki oczne;
  • narządy wewnętrzne.

Jednak przede wszystkim w skórze, powięzi, więzadłach, ścięgnach i stawach. Jego właściwa ilość w chrząstkach stawowych wpływa na produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, co zapewnia wytrzymałość i elastyczność chrząstki. Spada ryzyko uszkodzeń i kontuzji stawowych, a bóle stawów (spowodowane np. chorobą zwyrodnieniową stawów) znacznie się zmniejszają. Z przeprowadzanych obserwacji wynika, że kolagen stosowany regularnie już po 3 miesiącach zmniejsza odczuwanie bólu i poprawia funkcjonowanie stawów.

Wpływ kolagenu na skórę

Suplementy kolagenowe mają znaczący wpływ na poprawę kondycji skóry. Przy regularnym stosowaniu staje się ona jędrna, elastyczna oraz znacznie bardziej wytrzymała na negatywnie działające czynniki atmosferyczne czy ewentualne uszkodzenia. Warto wiedzieć, że najwięcej kolagenu w skórze mamy w wieku dziecięcym, właśnie dlatego dzieci cieszą się tak jędrną i pełną blasku skórą. Od 25. roku życia produkcja tego białka spada, pojawiają się więc pierwsze zmarszczki mimiczne.

Kolagen na urazy

Suplementy kolagenowe poprawiają regenerację wszystkich tkanek, w których fizjologicznie znajduje się kolagen. Warto więc przyjmować je po wszelkich urazach i kontuzjach (złamania, skręcenia, zwichnięcia), oparzeniach, odmrożeniach, uszkodzeniach skóry czy po operacjach. Istnieją badania wskazujące na korzyści płynące z przyjmowania kolagenu przez kobiety w ciąży – jest on bowiem także składnikiem mięśni dna miednicy. Z kolei po porodzie (zarówno siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie), odpowiednia ilość kolagenu w organizmie przyspiesza gojenie się ran i tworzenie blizn.

Kolagen w sporcie

Dodatkowo picie kolagenu jest polecane sportowcom, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje podczas uprawiania swojej aktywności fizycznej. Kolagen zwiększa wytrzymałość mięśni, więzadeł i ścięgien sprawiając, że są one mniej podatne na uszkodzenia. Także osoby starsze, które zmagają się z przewlekłym bólem stawów, a chcą ponownie wrócić do bezbolesnej aktywności (np. chodzenia po górach, spacerów, jazdy na rowerze) mogą sięgnąć po suplementy kolagenowe.

Jakie suplementy kolagenowe wybrać?

Najlepszym wyborem będzie naturalny kolagen do picia zawierający przynajmniej 8000 mg kolagenu w 10 g proszku. Dodatkowo w składzie warto doszukiwać się składników zwiększających biodostępność kolagenu oraz wzmacniających jego działanie, takich jak witamina C, witamina A, witamina E, cynk czy biotyna. Za najskuteczniejszy uznaje się kolagen wołowy lub kolagen rybi. Należy pamiętać, że pozyskanie wysokojakościowego produktu jest procesem kosztownym. Także sprawdzone i wyselekcjonowane składniki o naturalnym pochodzeniu nie są tanią rzeczą. Dlatego lepiej unikać suplementów kolagenowych rzędu 30-50 zł, których jakość w tej sytuacji będzie wątpliwa. Inwestycja we własne zdrowie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, także w przypadku kupna suplementów diety.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami