Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej z oliwekOlej z oliwek to potoczna nazwa stosowana w odniesieniu do oliwy z oliwek. Ta zaś uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych i stanowi podstawę diety śródziemnomorskiej, którą poznano m.in. ze względu na korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i prewencję chorób cywilizacyjnych.

Olej z oliwek – co to jest?

Tradycja drzewa oliwnego sięga blisko 6000 lat i obejmuje rejon Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej, północno-zachodniej Afryki i Egiptu. W starożytnym Egipcie oliwa służyła jako olej do lamp, baza maści, smar do transportu obelisków i bloków skalnych. Była ponadto składana w ofierze bogom, a także leczono nią wszelkie dolegliwości. Aktualnie olej z oliwek wykorzystywany jest w gastronomii, lecznictwie alternatywnym oraz kosmetologii.

Olej z oliwek tłoczony jest z owoców drzewka oliwnego. Między zbiorem a tłoczeniem nie może upłynąć jednak więcej niż 5 dni, gdyż z każdym dniem wzrasta ilość kwasu w owocach, co istotnie obniża jakość produktu. Proces produkcji oleju z oliwek polega na miażdżeniu owoców, a następnie tłoczeniu na zimno. To jednocześnie najstarsza naturalna metoda pozyskiwania oliwy, zaliczana do ekologicznych – do jej przeprowadzenia nie wykorzystuje się żadnych rozpuszczalników. Olej z oliwek powinien być przechowywany w ciemnych, szklanych buteleczkach z daleka od źródeł światła.

Olej z oliwek – skład

Owoc oliwki w niemal 25% składa się z oliwy, stąd nazwa produktu. Zawartość wody waha się w granicach 30-60%, cukry stanowią blisko 19%, włókna około 6%, proteiny 2%, a woski 1,5%. Potwierdzono w nim ponadto zawartość składników mineralnych. Zwłaszcza sodu, wapnia, żelaza, potasu, miedzi, cynku, magnezu, siarki, fosforu, fluoru, manganu i jodu. Olej z oliwek jest najbogatszym znanym źródłem jednonienasyconego kwasu oleinowego. W składzie kwasów tłuszczowych oliwy stanowi on nawet do 75%. Pozostałe składniki tłuszczowe to 14-18% kwas linolowy i zaledwie 15% nasycone kwasy tłuszczowe. Oliwa z oliwek jest również bezcennym źródłem witamin. Takich jak: witamina A, witamina C, witamina E, witamina D, witamina K oraz witaminy z grupy B.

Olej z oliwek – właściwości zdrowotne

Oliwa z oliwek to niezwykle bogate źródło witaminy E. Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne uważana jest za jeden z głównych związków chroniących organizm przed stresem oksydacyjnym, który z kolei przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Systematyczne spożycie oliwy z oliwek oraz dbanie o zdrową dietę to klucz do zachowania zdrowia całego organizmu, zwłaszcza jednak układu sercowo-naczyniowego. Oleje roślinne z przewagą kwasów Omega 3 chronią przed rozwojem nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawałów serca.

Badania wykazały, że regularne spożycie oleju z oliwek zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, schorzeń dermatologicznych, depresji oraz nowotworów. Poprawia się wygląd i kondycja skóry, włosów oraz paznokci. Warto zaznaczyć, że olej ten może być nakładany bezpośrednio na włosy (zwłaszcza włosy średnioporowate) i na cerę (zwłaszcza cerę dojrzałą). Należy jednak pamiętać, że jest to produkt komedogenny – może wywoływać zapychanie się porów i tworzenie zaskórników.

Składniki zawarte w oleju z oliwek chronią czerwone krwinki (erytrocyty) przed zniszczeniem, co poprawia dotlenienie ważnych narządów wewnętrznych takich jak np. mózg, wątroba i mięśnie. Poprawia się płodność, zmniejsza codzienne zmęczenie i bezsenność. Olej z oliwek jest produktem dobrym na pamięć i koncentrację. Spożywanie oliwy z oliwek powoduje spadek stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL w surowicy krwi, markerów zapalenia, substancji zwiększających krzepliwość krwi oraz wzrost stężenia cholesterolu frakcji HDL.

Olej z oliwek – jak stosować?

Zdrowa i wyważona dieta przewiduje spożycie każdego dnia co najmniej 2-3 łyżek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Szacuje się, że w Polsce roczne spożycie tego produktu na 1 mieszkańca wynosi mniej niż 1 litr. Jest więc bardzo niskie. Warto włączyć olej to swojej codziennej diety. Sprawdza się zarówno do smażenia, jak i jako składnik sałatek, surówek czy marynat. Jest także klasycznym dodatkiem do pizzy we Włoszech.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Marwicka J., Makuch M., Niemyska K., Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, Kosmetologia Estetyczna, 5/2015.
  2. Wroniak M., Maszewska M., Oliwa z oliwek w diecie śródziemnomorskiej, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 5/2011.
  3. Dankowska A., Małecka M., Skład i właściwości prozdrowotne oliwy z oliwek, Zeszyty Naukowe, 162/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami