Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 10 października 2022

Sól himalajskaSól himalajska różowa w ostatnim czasie zyskała bardzo dużą popularność i dołączyła do grona jednych z najzdrowszych produktów na świecie. Wszystko to dzięki swoim właściwościom. Poprzez korzystne działanie na organizm znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, pielęgnacji ciała, jak i kosmetologii. Przyjrzyjmy się bliżej jej działaniu oraz temu do jakich celów możemy ją wykorzystać.

Pochodzenie soli himalajskiej

Sól himalajska występuje w różnych barwach – od jasnoróżowej nawet do ciemnoczerwonej. Kraj, z którego pochodzi to Pakistan. Wydobywana jest tradycyjną metodą z głębokości około 400-600 metrów poprzez płukanie oraz suszenie u podnóża Himalajów.

Zobacz również: Sól kłodawska.

Sól himalajska – skład

Sól himalajska posiada aż 84 składniki mineralne. Największy procent jej składu zajmuje sód, choć inne minerały też w niej występują w znaczącej ilości. Sód jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu, ponieważ pomaga regulować objętość krwi w naczyniach, a przez to jej ciśnienie. W skład soli himalajskiej wchodzą również m.in.:

Struktura soli himalajskiej przypomina nieco strukturę diamentów. W porównaniu do tradycyjnej soli wykazuje bardzo korzystne właściwości zdrowotne. Ważną informacją jest fakt, że nie jest przetwarzana i czyszczona chemicznie (tak jak to ma miejsce przy zwykłej soli) co zapewnia jej właściwości zdrowotne.

Sól himalajska – właściwości

Sól himalajska wzmacnia i odtruwa organizm poprzez redukcję nadmiaru toksyn. Ponadto wyrównuje ciśnienie krwi oraz chroni przed chorobami reumatycznymi. Pomocna jest ona również w przypadku zapalenia stawów, cellulitu oraz wysypek skórnych.

Pomimo właściwości zdrowotnych, sól himalajska bardzo dobrze sprawdza się w dziedzinie jaką jest kosmetologia. Wykorzystywana jest np. w kąpielach solankowych. Zabiegi tego rodzaju wykazują działanie mocno upiększające. Z soli himalajskiej można również wykonywać płukanki solankowe, które posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z kolei okłady skutecznie zwalczają grzybicę, łuszczycę i trądzik pospolity. Sól himalajską można wykorzystać także do peelingów skóry, które skutecznie usuwają martwy naskórek z powierzchni ciała, zapewniając szybszą regenerację skóry oraz jej świeżość i gładkość.

Jak i gdzie kupić sól himalajską?

Sól himalajską najczęściej można dostać w sklepach z naturalnymi suplementami lub ze zdrową żywnością. Występuje głównie w dwóch postaciach drobno i gruboziarnistej. Jednak ze względów bezpieczeństwa warto zaopatrywać się w sól gruboziarnistą. Będziemy wówczas pewni, że nie kupiliśmy podrobionego produktu.

Ważne jest, aby przy zakupie soli zwrócić uwagę na barwę jej kryształków i ich nierównomierne wybarwienie (od barwy jasno różowej do ciemno czerwonej). Ten charakterystyczny element świadczy o obecności w nich makro- i mikroelementów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Papp Z., Morphological and Microchemical Characterization of Himalayan Salt Samples, Revue Roumaine de Chimie, 3/2016.
  2. Jaworska J., Siepak M., Polskie sole kamienne vs sole himalajskie – analiza porównawcza wybranych składników soli spożywczych, Przegląd Solny, 14/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami