Kolagen do picia
Kolagen do picia

Terapia ozonemTerapia ozonem jest metodą zyskującą coraz więcej zwolenników. Jej skuteczne działanie wiąże się z właściwościami antyseptycznymi i przeciwbakteryjnymi ozonu. Współcześnie ozon znajduje zastosowanie w chorobach niemal wszystkich dziedzin medycznych, w tym stomatologicznych, ginekologicznych, ortopedycznych, onkologicznych, dermatologicznych, a nawet okulistycznych.

Co to jest ozon?

Ozon stanowi naturalny składnik atmosfery. Powstaje na wysokości około 30 km wskutek działania promieni ultrafioletowych na tlen, można zatem powiedzieć, że jest odmianą alotropową tlenu. Ozon zbudowany jest z trójatomowych cząsteczek tlenu. Wykazuje silne właściwości aseptyczne, co coraz częściej jest wykorzystywane w medycynie.

W warunkach normalnych stanowi bladoniebieski gaz, gęstszy od powietrza. Jego rozpuszczalność w wodzie jest aż 10-krotnie wyższa niż w przypadku tlenu. Wraz ze wzrostem temperatury wody jego rozpuszczalność maleje. Dodatkowo ozon jest niepalny i nietrwały.

Czym jest terapia ozonem?

Terapią ozonem zaczęto interesować się już około 170 lat temu. W celach leczniczych wykorzystuje się ozon produkowany sztucznie przez specjalne generatory. Pierwszą dziedziną medyczną wykorzystującą ozon była stomatologia. Związek ten wykorzystuje się w terapii:

  • stanów zapalnych przyzębia i dziąseł;
  • aft;
  • opryszczki;
  • kandydozy jamy ustnej;
  • próchnicy;
  • zakażeń miazgi zęba.

Zakażone czy źle gojące się rany w obrębie jamy ustnej również z powodzeniem leczone są przy użyciu ozonu, co jest stosowane w implantologii i chirurgii stomatologicznej. Ozon stosuje się także do leczenia:

  • odleżyn i owrzodzeń;
  • urazów tkanek miękkich;
  • dolegliwości bólowych;
  • dolegliwości związanych ze słabym krążeniem obwodowym;
  • cukrzycowych owrzodzeń skóry;
  • ran przewlekłych;
  • nowotworów (wspomagająco).

Jedną z najskuteczniejszych metod ozonoterapii stanowi autohemotransfuzja (AHT). To zabieg polegający na pobraniu około 100-150 ml krwi z żyły pacjenta. Następnie krew jest mieszana z ozonem i wprowadzana ponownie do układu krążenia pacjenta. Zabieg trwa około pół godziny, jest w pełni bezpieczny i daje możliwość bardzo dokładnego dozowania ozonu do hemoglobiny oraz osocza. Ozonowa autohemoterapia wywołuje terapeutyczny stres oksydacyjny, pobudza wydzielanie wewnątrzkomórkowych enzymów antyoksydacyjnych i produkcję oksygenazy hemowej – co pomaga w ochronie tkanek przed niedotlenieniem i stanem zapalnym.

Terapia ozonem – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do terapii ozonem zaliczamy:

Decyzję o poddaniu pacjenta terapii ozonem zawsze podejmuje lekarz po dokładnym zapoznaniu się z problem pacjenta. Konieczne jest również ogólne badanie stanu zdrowia i szczegółowy wywiad chorobowy.

Czy ozon jest bezpieczny?

Ozon jest jednym z najsilniejszych znanych utleniaczy. W związku z tym wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi prowadząc do ich utleniania. W pierwszym etapie działania ozonu ma miejsce szybkie przerwanie ściany komórkowej bakterii. Następnie, reszty wielonienasyconych kwasów tłuszczowych budujące błony cytoplazmatyczne ulegają peroksydacji, czego efektem jest powstanie nadtlenków tych związków.

To gaz toksyczny dla człowieka, a jego wdychanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zauważa się symptomy takie jak suchość w gardle i jamie ustnej, bóle głowy i klatki piersiowej oraz uporczywy kaszel. Toksyczność ozonu zależy od wielu czynników, w tym od jego stężenia, czasu ekspozycji i drogi podania. W efekcie ozon podawany drogą wziewną może powodować nieodwracalne zmiany w komórkach rzęskowych płuc, zmieniając strukturę ich błon komórkowych, czego konsekwencją jest zwłóknienie płuc.

Terapia ozonem jest jednak w pełni bezpieczna, ponieważ zajmują się tym przeszkoleni specjaliści dbający o zachowanie wszystkich zasad BHP. Wszelkie aspekty związane z toksycznością ozonu odnoszą się zazwyczaj do osób pracujących w przemyśle ozonowym.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Białoszewski D., Bocian E., Tyski S., Ozonoterapia oraz zastosowanie ozonu w dezynfekcji, Postępy Mikrobiologii, 3/2012.
  2. Mocny-Pachońska K., Kuśka-Kiełbratowska A., Skaba D., Wójcik M., Janowska-Bogacz K., Tanasiewicz M., Skuteczność zastosowania ozonu w stomatologii – przegląd piśmiennictwa, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 73/2019.
  3. Sobczyńska-Rak A., Żylińska B., Polkowska I., Silmanowicz P., Szponder T., Wykorzystanie ozonu w leczeniu ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami