Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 listopada 2022

Woda termalna - właściwości zdrowotne z wnętrza ziemiWoda termalna staje się coraz bardziej powszechna na rynku kosmetycznym. Nic dziwnego, bowiem przypisuje się jej właściwości nawilżające i regenerujące naszą skórę. Nie są to jednak jedyne jej zalety. Czym jest woda termalna, co jeszcze w sobie kryje oraz gdzie można ją znaleźć? Oto odpowiedź.

 

Czym jest woda termalna?

Woda termalna zaliczana jest do wód podziemnych, znajdujących się nawet do 6000 metrów pod ziemią. Zawiera w swoim składzie wiele cennych pierwiastków, a wydobywana na powierzchnię posiada temperaturę około 20 stopni Celsjusza.

Skład wody termalnej

Woda termalna jest wodą wysokozmineralizowaną i krystalicznie czystą pod względem mikrobiologicznym. Stanowi szerokie źródło wielu minerałów takich jak m.in. wapń, krzem, magnez, żelazo, selen czy sód i mikroelementów, co warunkuje jej korzystny wpływ na naszą skórę.

Działanie wody termalnej

Jest przede wszystkim kosmetykiem hypoalergicznym, a więc nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Wręcz przeciwnie, jej składniki przenikają i pozostają częściowo w warstwach skóry, działając na nią łagodząco i kojąco. Te występujące w uzdrowiskach wykazują działanie antydepresyjne, poprawiają nastrój, obniżają tętno krwi, zwalczają stres oraz leczą bezsenność. Ponadto zapobiegają chorobom układu krążenia, zwiększają przemianę materii, regulują gospodarkę hormonalną organizmu i łagodzą bóle mięśniowe.

Woda termalna zawarta w kosmetykach działa przede wszystkim łagodząco i kojąco na skórę. Zwiększa jej procesy regeneracyjne oraz zapobiega powstawaniu różnego rodzaju podrażnień.

Gdzie występuje woda termalna?

W Polsce największą ilością wód termalnych cieszą się miasta takie jak Cieplice, Lądek Zdój, Uniejów, Krynica Morska, Zakopane czy Ciechocinek.

Dla kogo jest woda termalna?

Stosowanie wody termalnej jako kosmetyk zalecane jest przede wszystkim osobom posiadającym cerę wrażliwą, naczyniową lub atopową. Jest ona idealnym preparatem na skórę podrażnioną słońcem czy depilacją woskiem. Warto jednak pamiętać, że woda termalna jest kosmetykiem bardzo uniwersalnym i może być używana przez osoby z każdym rodzajem cery.

Wodę termalną w formie kosmetyku można stosować na różne okolice ciała np. na twarz, włosy, dłonie czy stopy. Zarówno na skórę jak i włosy preparaty z wodą termalną działają mocno nawilżająco, odżywczo i kojąco. Dzięki wielu pierwiastkom woda termalna przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, spowalnia jej procesy starzenia i poprawia ogólny koloryt.

Kiedy stosować wodę termalną?

Wodę termalną warto stosować przez cały rok. Zarówno latem, kiedy panują wysokie temperatury i powietrze staje się suche, jak również zimą, kiedy w mieszkaniach zaczynają grzać kaloryfery. Najlepiej stosować ją rano zaraz po przebudzeniu oraz wieczorem jako alternatywa dla toniku, kiedy skóra jest przemęczona. W ciągu dnia również przeniesie wiele korzyści m.in. utrwali makijaż. Woda termalna może być stosowana także np. przy zbyt mocno opalonej skórze, po depilacji, goleniu, czy inwazyjnych zabiegach kosmetycznych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sapińska-Śliwa A., Grzelińska E., Gonet A., Możliwości wykorzystania wody termalnej z Uniejowa w formułach kosmetycznych, Technika Poszukiwań Geologicznych, 2/2009.
  2. Latour T., Smętkiewicz K., Właściwości fizykochemiczne i chemiczne wód geotermalnych i ich zastosowanie lecznicze ze szczególnym uwzględnieniem wody z odwiertu w Uniejowie, Biuletyn Uniejowski, 1/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami