Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 kwietnia 2022

Pękająca skóra na dłoniachPękająca skóra na dłoniach może występować z różnych powodów. Przyczyniać się może do tego m.in naturalna suchość dłoni, brak ich właściwej pielęgnacji oraz podrażnienia skóry. Sprawdźmy co jeszcze może powodować ten przykry problem oraz jak pielęgnować pękające dłonie.

Dlaczego nasza skóra pęka?

Pękająca skóra na dłoniach to częsta przypadłość, która może spotkać każdego z nas. Ten uciążliwy problem wywołany jest głównie przesuszeniem skóry na dłoniach poprzez stałe wystawianie skóry na kontakt ze środkami chemicznymi, zbyt intensywne pocieranie skóry ręcznikiem. Nie bez znaczenia są także warunki atmosferyczne, które panują na zewnątrz jak i temperatura towarzysząca nam w miejscu pracy czy mieszkaniu gdzie spędzamy dużo czasu. Wszystko to przyczynia się do naruszenia bariery ochronnej skóry i uszkadza jej płaszcz hydrolipidowy. Jego utrata sprawia, że skóra szybko traci elastyczność, a w konsekwencji pęka. Wpływ na pękanie skóry dłoni mają także wahania hormonalne, choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Tego rodzaju problem może również wynikać ze zbyt ubogiej diety w witaminy takie jak np. witamina A, a także witaminy z grupy B. Dodatkowo czynnikiem może być alergia skórna.

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Sucha skóra może występować na całych rękach. Oprócz dłoniowej czy grzbietowej powierzchni, może również pojawić się na palcach oraz skórkach przy paznokciach. Najczęstszymi przyczynami są:

1. Detergenty.

Częste zmywanie i sprzątanie, bez żadnej ochrony może wywołać prawdziwe szkody naszym dłoniom.

2. Warunki atmosferyczne.

Niskie temperatury oraz silny, zimny wiatr to olbrzymi wróg skóry wrażliwej. Duży wpływ ma również promieniowanie słoneczne, na które reaguje nasza skóra. Eksponując ją pamiętajmy, aby koniecznie zaaplikować na skórę krem ochronnyz filtrem UV.

3. Choroby.

Należą do nich m.in. łuszczyca, egzema, wysypka. Mogą one potęgować suchość skóry. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u dermatologa.

4. Niewłaściwa pielęgnacja.

Często pielęgnacja dłoni wykonywana jest w pośpiechu i bez zwracania uwagi na szczegóły. Ze względu na brak czasu pomijamy niektóre etapy. Jednak proste błędy mogą kosztować nas wiele bólu i dyskomfortu. Dlatego warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Popękana skóra na dłoniach – jak leczyć?

1. Ochrona całych dłoni.

Aby zapobiec problemowi popękanej skórze należy zapewnić jej właściwą ochronę. Na przykład podczas sprzątania należy używać gumowych rękawiczek, które zabezpieczą dłonie przed żrącymi środkami czystości.

2. Nawilżanie i natłuszczanie.

Czynności te oprócz zredukowania dyskomfortu suchości skóry, zapewnią jej również jędrność i elastyczność. Dobrze sprawdzają się preparaty z takimi substancjami jak mocznik oraz pantenol.

3. Wieczorna pielęgnacja.

Osoby z tendencją do przesuszania się dłoni oraz ich pękania nie powinny zapominać o wieczornej pielęgnacji. Lekkie kremy nawilżające w takiej sytuacji warto zastąpić tłustymi lub maściami. Wszystko dlatego żeby odbudować płaszcz hydrolipidowy naskórka. Idealnie do tego posłużą np. parafina czy ceramidy.

4. Zmiana diety.

Sucha skóra dłoni prowadząca do bolesnych pęknięć może być również wynikiem prowadzenia niewłaściwej diety. Takie oznaki pojawiają się gdy w naszym menu zabraknie składników takich jak witamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby nie doprowadzać do deficytów podstawowych minerałów. Są to m.in. cynk, selen czy magnez.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami