Aktualizacja: 14 maja 2025
Na co pomaga kwas hialuronowy w tabletkach i w jaki sposób go suplementować, aby rezultaty były możliwie najlepsze? Z całą pewnością kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety w przypadku osób, które chcą wesprzeć skórę oraz stawy. Jednak produkt ten ma znacznie więcej zastosowań. Warto poznać go nieco bliżej.
Spis treści
Kwas hialuronowy jako związek higroskopijny
Kwas hialuronowy wykazuje wiele właściwości, jednak kluczową spośród nich jest zdolność do wiązania znacznych ilości wody. Jest to możliwe dzięki anionowej budowie tego związku, której efektem jest przyciąganie różnorodnych kationów, np. Ca2+. Wyróżnia się on wysoką aktywność osmotyczną, a ta z kolei umożliwia przyciąganie znacznych ilości wody na drodze osmozy. Dla przykładu, kiedy stężenie kwasu hialuronowego w roztworze osiągnie poziom 0,1 mg/ml, jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać nawet 1 litr płynu. Nie uwzględniając ograniczeń przestrzennych, spowodowałoby to 1000-krotne powiększenie jej objętości.
Spore ilości kwasu hialuronowego znajdziemy w tkankach uwodnionych, a więc w skórze, chrząstce stawowej, narządach wewnętrznych, gałkach ocznych i innych. Jeśli zadbamy o odpowiedni poziom tego związku z ustroju, mamy większą pewność, że struktury te będą funkcjonować prawidłowo, ponieważ do tego potrzebują właśnie właściwego nawilżenia i nawodnienia.
Kwas hialuronowy w tabletkach dla stawów
Kwas hialuronowy poprawia jakość mazi stawowej, zwiększając jej lepkość i tym samym ułatwiając ruchy oraz zmniejszając zużycie powierzchni stawowych. To kluczowe celem profilaktyki i opóźniania powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów, z którymi zmaga się spora część społeczeństwa. Udowodniono, że związek ten może redukować stany zapalne, co z kolei ma znaczenie u osób z chorobami reumatycznymi czy po urazach stawowych, ponieważ przyspiesza gojenie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Kwas hialuronowy wpływa ochronnie na chrząstkę stawową.
Kwas hialuronowy w tabletkach dla skóry
Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze, pomagając utrzymać jej odpowiedni poziom nawilżenia. Tym samym wygląda ona zdrowo, promiennie i estetycznie. Na suplementację powinny zdecydować się zwłaszcza osoby z suchą, dojrzałą lub zniszczoną skórą. Systematyczne przyjmowanie kwasu hialuronowego może zwiększyć jędrność skóry i obniżać widoczność drobnych zmarszczek mimicznych. Wspomaga procesy odnowy komórkowej, co może przyspieszyć gojenie się skóry i poprawić jej strukturę.
Inne działanie kwasu hialuronowego
Na co pomaga kwas hialuronowy w kapsułkach oprócz wyżej wymienionych właściwości? Fragmenty kwasu hialuronowego o znacznej masie cząsteczkowej wykazują działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne. Hamują fagocytozę, wpływają na integralność tkanek, chroniąc je przed uszkodzeniami i apoptozą (zaprogramowany genetycznie proces prowadzący do komórki). Taki rodzaj kwasu bierze udział w procesach owulacji, zapłodnieniu i embriogenezie. Wykazano, że podczas stanów zapalnych tworzy się nadzwyczajna forma wielkocząsteczkowego kwasu, silnie usieciowana, tworząca kompleksy z licznymi włóknami w miejscach zapalnych.
Jak suplementować kwas hialuronowy w tabletkach?
W przypadku każdej suplementacji bardzo ważna jest systematyczność. Oznacza to, że kwas hialuronowy należy przyjmować codziennie w dawce zaleconej przez producenta przez okres co najmniej 4 tygodni, jednak lepiej dłużej. Nie ma większego znaczenia, czy przyjmiemy je rano, w ciągu dnia, czy może wieczorem. Jednak podstawą jest popicie tabletek lub kapsułek z kwasem hialuronowym znaczną ilością wody. Optymalna będzie jedna pełna szklanka wody.
Jednocześnie w ciągu dnia należy wypijać rekomendowaną ilość płynów. Zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynosi ona 40 ml na 1 kg masy ciała, a więc w przypadku osoby ważącej 60 kg zalecana dawka dzienna wody wynosi 2,4 l. To istotne, ponieważ kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w organizmie, a więc żeby było to możliwe, ta woda musi znajdować się w nim w odpowiednich ilościach.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć biodostępność kwasu hialuronowego, wato przyjmować go jednocześnie z kolagenem i witaminą C. Kolagen uzupełnia działanie kwasu hialuronowego, ponieważ występuje w tych samych tkankach (jest ich podstawowym materiałem budulcowym), odpowiadając za ich wytrzymałość i integralność. Z kolei witamina C jest niezbędna do wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu.


Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Olczyk P., Komosińska-Vassev K., Winsz-Szczotka K., Kuźnik-Trocha K., Olczyk K., Hialuronian – struktura, metabolizm, funkcje i rola w procesach gojenia ran, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2008; 62: 651-659.
- Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz