Kolagen do picia
Kolagen do picia

Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego?Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego? To pytanie pada bardzo często zarówno wśród osób suplementujących ten związek, jak i pacjentów rozważających lecznicze iniekcje, w tym dostawowe. Trzecią grupą zainteresowanych są klienci w gabinetach kosmetologicznych, którzy decydują się na iniekcje kwasu hialuronowego w skórę celem poprawy jej kondycji. Jak wygląda to w praktyce?

Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego w suplementacji?

Suplementacja kwasu hialuronowego wskazana jest każdej osobie po 25. roku życia, ponieważ właśnie wtedy spada jego naturalna, fizjologiczna produkcja. To związek odpowiedzialny przede wszystkim za utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia tkanek i płynów – mazi stawowej, chrząstek stawowych, skóry, narządu wzroku, błon śluzowych itd. Jego niedobór skutkuje m.in.:

  • pogorszeniem widzenia i upośledzeniem produkcji łez, co jest odczuwalne jako suchość oczu, piasek pod powiekami;
  • zmniejszeniem produkcji śliny, co wpływa niekorzystnie na odczuwanie smaków i zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy zębów;
  • bólem stawów i sztywnością stawów, jak również nasileniem objawów ze strony narządu ruchu w przebiegu chorób przewlekłych, np. choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • pogorszeniem kondycji skóry, jej suchością, odwodnieniem i łuszczeniem się naskórka;
  • spowolnieniem gojenia się ran tkanek miękkich i uszkodzeń kostno-stawowych.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na suplementację kwasu hialuronowego w kapsułkach. Jest on związkiem bezpiecznym, bardzo dobrze tolerowanym przez organizm, niewywołującym działań ubocznych. Pierwsze efekty suplementacji widać po kilku tygodniach (około 3-4), choć zależy to w dużej mierze od czynników związanych ze stylem życia. W tym przypadku mowa o utrzymywaniu zdrowego trybu życia, zwłaszcza o unikaniu opalania się i palenia papierosów, jak również o unikaniu zbyt intensywnego przeciążania stawów.

Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego kosmetycznego?

Zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym polegają na wstrzyknięciu w głąb naskórka w miejscu potrzebującym odnowy, preparatu z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy ma elastyczną, krystaliczną postać żelu. Uzupełnia miejsca, w których pojawiły się zmarszczki czy bruzdy nosowo-wargowe lub gdzie brakuje objętości. Sam zabieg jest szybki i bezpieczny, powinien jednak być wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej.

Pierwsze efekty widać niemal natychmiast po opuszczeniu gabinetu kosmetologicznego, jednak na pełny efekt należy poczekać 2-3 dni, gdy zejdzie opuchlizna i ewentualne zasinienie. Długość utrzymywania się efektów zależy od wielu czynników – głównie od miejsca, w które był on podawany oraz od stylu życia danej osoby. Kwas hialuronowy wstrzyknięty pod oczy utrzymuje się średnio 12-36 miesięcy, w okolicach ust – 9-18 miesięcy, zaś w pozostałych partiach twarzy – około 12-18 miesięcy. Zależy to dodatkowo od rodzaju użytego kwasu hialuronowego.

Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego podanego w iniekcji dostawowej?

Wiskosuplementacja to inaczej dostawowe iniekcje kwasem hialuronowym. Znajduje zastosowanie w terapii chorób narządu ruchu, zwłaszcza choroby zwyrodnieniowej stawów, ale również po kontuzjach i urazach (złamania, skręcenia, zwichnięcia, przebyte operacje). Iniekcje pozwalają zmniejszyć ból, zwiększyć ruchomość stawów, a także poprawić jakość mazi stawowej.

Zobacz również: Zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano.

Korzystne, oczekiwane efekty wiskosuplementacji można zaobserwować średnio już po około 7-10 dniach od zabiegu. Przez pierwsze dni zaleca się oszczędzanie stawu. Pojawić mogą się objawy takie jak delikatny ból czy niewielki obrzęk, które znikną samoistnie po kilku dniach. Zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa ruchomości stawu utrzymują się przez przynajmniej 6 miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją badania, w których obserwowano poprawę komfortu życia pacjenta nawet przez ponad 12 miesięcy.

Zarówno zabiegi kosmetyczne, jak i ortopedyczne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego powinny być wykonywane przez doświadczonego lekarza. Na wstępie przeprowadza on wywiad zdrowotny i kwalifikuje daną osobę do zabiegu. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do iniekcji, które należy najpierw wykluczyć. Do suplementacji kwasu hialuronowego nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S., Wiskusuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.
  2. Zegarska B., Ambroziak M., Ornatowska M., Barańska-Rybak W., Postępowanie przy powikłaniach po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Rekomendacje Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny, 107/2020.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami