Kolagen do picia
Kolagen do picia

Hydroksyapatyt to związek występujący naturalnie w organizmie każdego człowieka. W największych ilościach znajduje się w kościach oraz zębach, odpowiadając przede wszystkim za wytrzymałość tych tkanek. Syntetycznie pozyskany hydroksyapatyt bywa również wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny.

Hydroksyapatyt – charakterystyka

Hydroksyapatyt to minerał z grupy fosforanów wapniowych, naturalnie występujący w przyrodzie i w organizmie człowieka. Jest on jednym ze związków budujących tkankę kostną na poziomie od 60% nawet do 95% całego składu. Jego ilość w tkance zależy głównie od miejsca, w którym doszło do produkcji, przy czym rozmiar krystalitów zależy przede wszystkim od wieku organizmu. Hydroksyapatyt wykorzystywany jest też jako biomateriał resorbowalny i aktywny. Wyróżnia się wyjątkowo dobrymi właściwościami sorpcyjnymi i niewielką rozpuszczalnością w środowisku tkankowym. W tkankach o średnim pH wynoszącym 7 i temperaturze 37°C jego rozpuszczalność wynosi zaledwie 50 ppm rocznie, co wyklucza ewentualne problemy, które pojawiają się w przypadku wszczepów metalowych.

Funkcje hydroksyapatytu

Kryształ hydroksyapatytu odpowiadają w największym stopniu za:

  • powstawanie szkieletu kostnego;
  • utrzymywanie prawidłowej struktury kości i zębów;
  • odporność na uszkodzenia i przeciążenia, dzięki czemu przeciwdziałają złamaniom kości i zębów;
  • wytrzymałość i stabilność tkanek, które tworzą.

Innymi słowy, prawidłowe funkcjonowanie kości i zębów nie byłoby możliwe bez obecności hydroksyapatytu. Istnieją nawet pasty do zębów zawierające w swoim składzie hydroksyapatyt, których stosowanie stanowi świetną profilaktykę nadwrażliwości zębów. Z kolei w kosmetologii hydroksyapatyt wstrzykiwany bezpośrednio do skóry stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu oraz wykazuje silne działanie liftingujące.

Hydroksyapatyt syntetyczny

Hydroksyapatyt może być pozyskiwany syntetycznie i wykorzystywany w różnych dziedzinach medycyny. Przykładowo w chirurgii stomatologicznej występuje najczęściej w postaci różnokształtnych ziaren o wielkości 0,1-2,0 mm lub w postaci bloków różnej wielkości i różnego kształtu. Związek ten jest biokompatybilny, dzięki czemu bardzo dobrze łączy się z kością lub jej łącznotkankową otoczką. Znajduje zastosowanie również w weterynarii, protetyce stomatologicznej i ortopedii. Największe jego zalety:

  • dobra tolerancja przez tkanki ludzkiego i zwierzęcego organizmu;
  • obrastanie implantu tkanką kostną podczas kontaktu z nią, co eliminuje ryzyko negatywnych konsekwencji korozji;
  • brak konieczności użycia cementu kostnego, który wraz z upływem lat może się luzować i powodować dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe u pacjenta.

Hydroksyapatyt wykorzystywane jest także w kosmetologii i medycynie estetycznej. Może mieć wówczas postać cząsteczek zawieszonych w specjalnym żelu do iniekcji. Wstrzykiwany jest bezpośrednio w miejsca ubytku tkankowego, a najważniejszymi wskazaniami do takich zabiegów są:

  • zmarszczki;
  • ubytki tkanki podskórnej powodujące zaburzenie symetrii lub owalu twarzy;
  • obecność blizn potrądzikowych;
  • mała jędrność i elastyczność skóry.

Za pomocą preparatów z hydroksyapatytem może modelować kontur twarzy, a nawet niechirurgicznie poprawiać kształt nosa.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Makrenek M., Belka R., Żórawski W., Kowalski S., Sztorc M., Góral A., Fizykomechaniczne właściwości materiałów hydroksyapatytowych natryskiwanych plazmowo stosowanych w implantologii, Medycyna Pracy, 69/2019.
  2. Polkowska I., Sobczyńska-Rak A., Szyszkowska A., Koper J., Ślósarczyk A., Zastosowanie hydroksyapatytu w leczeniu ubytków kostnych powstałych w następstwie zmian zapalnych w obrębie szczęki i żuchwy – opis przypadku, Medycyna Weterynaryjna, 68/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami