Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 13 lipca 2020

BezsennoscOkoło 20% europejczyków cierpi na bezsenność. Jej przyczyną mogą być: lęk, nadmiar przeżyć, a czasami nawet niewygodne łóżko. Warto wypróbować naturalne środki wspomagające, które pomagają odzyskać sen i nie spowodują skutków ubocznych i uzależnienia w przeciwieństwie do leków.

Co to jest bezsenność

Wiele osób twierdzi, że bezsenność to tylko trudności z zasypianiem. Niestety bezsenność to także nieustanne budzenie się w nocy i ciągłe, zbyt częste budzenie się rano. Problemy ze snem trwają kilka nocy lub nawet kilka tygodni. Są często związane ze stresem lub nadmiernym pobudzeniem. Zdarza się, że bezsenność staje się przewlekłą dolegliwością, która może trwać miesiącami, a nawet latami.

Przyczyny zaburzeń bezsenności

Bezsenność jest spowodowana wieloma złożonymi i trudnymi do zidentyfikowania czynnikami. Sposób odżywiania i warunki życia, takie jak na przykład poważne choroby, przyjmowanie niektórych leków, ból fizyczny czy nawet niewygodny materac, mogą wywołać problemy ze snem. Przyczyną bezsenności jest często napięcie, lęk czy depresja. Znalezienie przyczyn bezsenności to najlepsza metoda walki z nią i najlepsza droga do jej wyleczenia.

Objawy bezsenności:

 • trudności z zasypianiem
 • częste budzenie się w nocy, przerywany sen
 • powtarzające się zbyt wczesne budzenie

Jakie preparaty naturalne mogą pomóc przy bezsenności

Podane poniżej preparaty wspomagające mogą pomóc zwalczyć bezsenność. Większość z nich należy stosować łącznie, chyba że zostało to inaczej ustalone przez lekarza. Należy je przyjmować co najmniej 45 minut przed pójściem spać.
Według badań kozłek lekarski, popularnie zwany walerianą (jedyna najbardziej zbadana roślina lecznicza) jest bardzo dobrym środkiem nasennym. Jego działanie uspakajające wzmacniają takie zioła jak rumianek, męczennica czy pieprz metystynowy. Przyjmowanie ich w postaci kapsułek, tabletek, herbatek lub nalewek pozwala się odprężyć i obniża poziom stresu, dzięki czemu łatwiej jest zasnąć. Niedobory pewnych witamin lub minerałów, takich jak magnez, wapń lub witamina B6, mogą powodować zaburzenia snu. Po dostarczeniu tych substancji organizmowi zaburzenia często ustępują. Witamina PP przyjmowana razem z witaminą B6 pomaga zmniejszyć lęk. Pomóc może także przyjmowanie magnezu lub witaminy B6 razem z 5-HTP (czyli pochodną aminokwasu tryptofanu). Zwiększa on stężenie serotoniny (neuroprzekaźnik regulujący między innymi sen) i skutecznie zastępuje środki ziołowe.
Inne zioła, które mogą pomóc w zasypianiu to mak kalifornijski, chmiel, melisa, kwiat lipy, werbena oraz sałata.
Aby przygotować napar, należy 10 gram wybranych suszonych ziół zalać na 10 minut 200 ml wrzątku, następnie przecedzić napar i wypić przed pójściem do łóżka. Wymienione zioła można stosować pojedynczo lub jako mieszankę. W niektórych przypadkach bezsenności mogą też pomóc tabletki z dziurawca.

Co jeszcze może pomóc przy bezsenności (zalecenia):

 • przestrzegać stałej pory zasypiania, także w weekendy
 • kłaść się do łóżka tylko po to, aby spać. Nie należy w łóżku oglądać telewizji czy czytać na leżąco
 • żeby zmniejszyć napięcie, należy regularnie ćwiczyć, jednak nie w późnych porach
 • unikać kofeiny, alkoholu, papierosów i mocnej czarnej herbaty
 • medytować w ciągu dnia, a także wieczorem
 • przewietrzyć pokój, w którym się śpi
 • przed pójściem do łóżka wziąć gorącą kąpiel z 10 kroplami olejku lawendowego, wypić gorące mleko z miodem
 • spać na poduszce z relaksujących ziół

Należy zgłosić się do lekarza jeśli:

 • bezsenność trwa dłużej niż miesiąc bez jednoznacznej przyczyny
 • problemy ze snem spowodowało ciężkie przeżycie, na przykład: utrata pracy lub bliskiej osoby
 • przez większość czasu czujesz się zmęczony i często drzemiesz w ciągu dnia
 • jesteś tak zmęczony, że nie możesz normalnie funkcjonować

Osoby cierpiące na bezsenność nie powinny stosować pobudzających ziół takich jak żeń-szeń, guarana, orzechy koli czy imbir, ponieważ mogą one utrudniać zasypianie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami