Dziurawiec zwyczajny – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Dziurawiec zwyczajnyDziurawiec to uprawiana na całym świecie bylina (roślina zielna) o jaskrawożółtych kwiatach. Nazwa poprzednia tej rośliny to ziele świętego Jana. Zaczyna ona kwitnąć około 24 czerwca, czyli dnia świętego Jana Chrzciciela. Nazwa dziurawiec pochodzi od małych wypustek, które znajdują się na liściach tej rośliny,wyglądem przypominające otworki. Wypustki te najlepiej widać gdy patrzy się na liście pod światło. Dziurawiec stosuje się jako środek uspokajający, leczący rany i oparzenia. Zioła robi się z wysuszonych kwiatów dziurawca, które zawierają liczne substancje lecznicze, między innymi barwnik hiperycynę oraz hiperforynę.

Działanie dziurawca zwyczajnego

Dziurawiec poprawia nastrój, ponieważ wpływa on na wzrost stężenia co najmniej czterech neuroprzekaźników w mózgu, między innymi serotoniny. Jest on skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym i z powodzeniem stosowany jest przy łagodnej lub umiarkowanej depresji. Pomaga również leczyć wiele stanów związanych z depresją takich jak: lęki, stresy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia oraz przewlekłe bóle. Czasami wykazuje nawet bezpośrednie działanie przeciwbólowe. Korzystnie wpływa na sen i jest zalecany szczególnie w przypadkach depresji połączonej ze zmęczeniem, sennością i brakiem energii. Ułatwia leczenie depresji sezonowej, która pojawia się jesienią oraz zimą i ustępuje przy dobrym nasłonecznieniu, czyli wiosną oraz latem. Dziurawiec nie wchodzi w reakcję z innymi lekami, dzięki czemu może być stosowany u osób starszych, które często zażywają ich dużą ilość. Dziurawiec działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zwalcza wirusy opryszczki zwykłej i grypy oraz wirusa Epsteina i Barr (który wywołuje mononukleozę zakaźną). Odgrywa pewną pozytywną rolę w leczeniu AIDS. Po zastosowaniu maści z dziurawca na hemoroidy, ustępuje pieczenie i świąd. Dziurawiec pomaga również w walce z otyłością.

Właściwości dziurawca:

 • Leczy depresję
 • Pomaga zwalczać zakażenia wirusowe i bakteryjne
 • Wspomaga leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zespołu przewlekłego zmęczenia i fibromialgii
 • Łagodzi przewlekły ból
 • Uśmierza dolegliwości związane z hemoroidami
 • Pomaga pozbyć się nadwagi

Jak stosować dziurawiec?

Zalecana dawka wynosi 3 razy dziennie po 300 mg standaryzowanego wyciągu zawierającego 0,3% hiperycyny. Można także stosować jednorazowo całą dawkę, czyli 900 mg raz dziennie.

Dziurawiec powinno zażywać się podczas posiłków, aby nie podrażniał żołądka. Osobom, które leczą się dziurawcem zaleca się ograniczenie spożycia dojrzałych serów i picia czerwonego wina (są to te same produkty, które odradza się osobom z depresją). Aby dziurawiec zaczął działać, jego stężenie w organizmie musi osiągnąć określony poziom. Dlatego też zioło należy zażywać co najmniej przez 4 tygodnie, żeby przekonać się czy jest skuteczne. Można je stosować dowolnie długo. Chociaż nie stwierdzono, aby zażywanie dziurawca miało wpływ na kobiety w ciąży lub karmiące piersią, to zaleca się jednak ostrożność w stosowaniu w tym stanie dziurawca, ze względu na brak definitywnie potwierdzających wyników badań.

Skutki uboczne

Zdarza się, że po zastosowaniu dziurawca mogą wystąpić zaparcia, rozstrój żołądka, zmęczenie, suchość w ustach i zawroty głowy. Osoby o jasnej karnacji, które zażywają dziurawiec, nie powinny przebywać zbyt długo na słońcu, chociaż przyjmowanie go w zalecanych dawkach nie zwiększa wrażliwości na światło.

Dziurawiec zwyczajny dostępny jest w :

 • Kapsułkach
 • Kremie
 • Maści
 • Nalewki
 • Tabletek
 • Żelu

Polecane produkty:

Oleje i olejki
Produkty zawierające m.in. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), Omega 3 potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto w ofercie Olej Arganowy i Olej Kokosowy
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *