Kolagen do picia
Kolagen do picia

GlaukomaGlaukoma to inna nazwa stosowana w odniesieniu do jaskry – poważnej choroby oczu związanej z zanikiem nerwu wzrokowego i ubytkami w polu widzenia. Główną przyczyną choroby jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może wynikać z rozmaitych przyczyn. W niektórych przypadkach jaskra ma charakter wrodzony. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz okulista.

Glaukoma – przyczyny

Oprócz czynników genetycznych (glaukoma często występuje rodzinnie) za najczęstszą i najistotniejszą przyczynę uznaje się podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe powyżej 21 mm Hg. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe wynika przeważnie z:

Wprawdzie nie udowodniono do tej pory wpływu komputerów i smartfonów na pojawienie się choroby, jednak na podstawie wyników badań przeprowadzonych w 2014 roku w Japonii, można z całą pewnością stwierdzić, że urządzenia te wpływają na jej progresję. Dodatkowo w medycynie wyróżnia się jaskrę wrodzoną, która pojawia się u dzieci do około 2. roku życia. Na przestrzeni czasu ulega samoistnej, spontanicznej stabilizacji, której towarzyszy normalizacja ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zobacz również: Cyfrowe zmęczenie wzroku.

Rodzaje glaukomy

Polskie Towarzystwo Okulistyczne wyróżnia 4 podstawowe rodzaje glaukomy:

  • pierwotna otwartego kąta przesączania – zazwyczaj pojawia się u osób młodych, nierzadko z normalnym ciśnieniem śródgałkowym;
  • wtórna otwartego kąta przesączania – najczęściej spowodowana chorobami oczu, stanem zapalnym czy urazami;
  • pierwotna zamykającego się kąta przesączania;
  • wtórna zamykającego się kąta przesączania.

Ustalenie rodzaju glaukomy wpływa na dobór odpowiedniej metody leczenia.

Glaukoma – objawy

Najpoważniejszym objawem glaukomy jest powolny, stopniowy zanik nerwu wzrokowego, choroba prowadzi więc do ślepoty. W między czasie pojawiają się objawy takie jak:

  • ubytki w polu widzenia;
  • światłowstręt;
  • bóle głowy;
  • nudności i wymioty;
  • upośledzenie zdolności wyraźnego widzenia, widzenie „jak za mgłą”;
  • mroczki przed oczami, zwłaszcza podczas spoglądania na bardzo jasne i dobrze oświetlone obiekty;
  • trudności z przystosowaniem wzroku podczas przechodzenia z jasnego pomieszczenia do ciemnego i odwrotnie;
  • bóle oczu.

Dość charakterystycznym objawem glaukomy jest widzenie tunelowe. Polega na stopniowym zawężaniu pola widzenia, co może przypominać patrzenie przez lornetkę lub przez tunel, stąd właśnie nazwa.

Diagnostyka glaukomy

W diagnostyce glaukomy podstawą jest szczegółowe badanie okulistyczne. Wykonuje się badanie dna oka, pola widzenia i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowo zastosowanie znajduje pachymetria, gonioskopia oraz zwykłe badanie ostrości widzenia. Badania obrazowe narządu wzroku i mózgowia mają zastosowanie wtedy, gdy podejrzenia się przyczyny neurologiczne zaburzeń widzenia.

Glaukoma – leczenie

Kluczową rolę w leczeniu jaskry odgrywa dobra kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego i obniżanie go, gdy jest zbyt wysokie. W większości przypadków cel ten osiąga się dzięki stałej terapii miejscowej preparatami przeciwjaskrowymi. Leczenie rozpoczyna się od monoterapii (lekami I rzutu powinny być analogi prostaglandyn), a w razie braku efektu klinicznego wdraża się dodatkowe preparaty przeciwjaskrowe z innych grup. Rozważyć można leczenie laserowe lub zabieg chirurgiczny, jednak efekt takich praktyk są różne. Każdy przypadek glaukomy powinien być skonsultowany z lekarzem, który ustali odpowiedni plan terapeutyczny.

Wspomagająco dobre rezultaty daje przyjmowanie melatoniny, koenzymu Q10 i witaminy C (np. acerola), a także dieta bogata w witaminę E (np. orzechy) czy flawonoidy (np. Spirulina). Należy unikać czynności, które mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, np. długiego czytania lub korzystania z komputera. Choroby przebiegające z intensywnym kaszlem lub zaparciami należy ustabilizować. Kobiety ciężarne z zaawansowaną jaskrą powinny rozważyć cięcie cesarskie. Dodatkowo w ostatnim czasie na rynku pojawiły się krople do oczu zawierające citikolinę, których efekty są bardzo zadowalające.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jonas J., Aung T., Bourne R., Bron A., Glaucoma, 389/2017.
  2. Mulak M., Podstawy diagnostyki i leczenia jaskry według czwartej edycji zaleceń Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, Ophtha Therapy, 3/2014.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  4. Górska M., Terelak-Borys B., Pietruszyńska M., Grabska-Liberek I., Farmakoterapia jaskry na przełomie XX i XXI wieku – osiągnięcia i nowe możliwości, Postępy Nauk Medycznych, 3/2017.
  5. Matusiak D., Objawy i trudności diagnostyczne jaskry pierwotnej wrodzonej, Ophtha Therapy, 3/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami