Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 czerwca 2022

SinicaSinica to dolegliwość odnosząca się do sinego, niebieskawego zabarwienia skóry oraz błon śluzowych. Może wynikać z różnych przyczyn, najczęściej jednak wiąże się ze zwiększoną ilością odtlenowanej hemoglobiny we krwi włośniczkowej bądź obecnością hemoglobiny patologicznej. Diagnostyką i leczeniem sinicy najczęściej zajmuje się lekarz hematolog.

Sinica – przyczyny

Wyróżniamy 2 rodzaje sinicy: centralną, widoczną zarówno na skórze, jak i błonach śluzowych (głównie warg, jamy ustnej i języka), a także obwodową, widoczną jedynie na skórze dystalnych części ciała. Mechanizm powstawania sinicy centralnej wiąże się ze zmniejszeniem wysycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem lub obecnością hemoglobiny patologicznej, czego możliwymi przyczynami są:

  • niektóre wrodzone wady serca, których konsekwencją jest przeciek żylno-tętniczy;
  • przebywanie na bardzo dużych wysokościach;
  • niewydolność oddechowa spowodowana głównie zaburzeniem stosunku wentylacji do perfuzji, np. w przebiegu zapalenia płuc czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Z kolei sinica obwodowa spowodowana jest nadmiernym odtlenowaniem hemoglobiny w tkankach obwodowych, czego możliwymi przyczynami są:

  • znaczne wychłodzenie ciała;
  • zmniejszenie objętości wyrzutowej serca, np. wskutek wstrząsu kardiogennego lub zwężenia zastawki mitralnej / aortalnej;
  • miejscowego zaburzenia układu tętniczego, np. zator tętniczy, choroba Buergera, angiopatia cukrzycowa;
  • zaburzenia naczynioruchowe, np. objawy Raynauda.

Sinica pojawiająca się dopiero w dzieciństwie lub wieku dojrzałym wskazuje na obecność ubytku przegrody międzykomorowej lub przedsionkowej, ewentualnie na przetrwały przewód Botalla. Sinica obwodowa będąca konsekwencją zmniejszenia ukrwienia pojawia się u chorych z zaawansowaną niewydolnością serca lub z miażdżycą tętnic kończyn dolnych.

Methemoglobinemia

Methemoglobinemia to schorzenie dotyczące występowania znacznych ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny we krwi, czego negatywną konsekwencją jest utrata zdolności do przyłączania i transportu tlenu. W zależności od stopnia nasilenia, może nie powodować żadnych objawów lub (w przypadkach zawartości methemoglobiny powyżej 70%) prowadzić do zgonu. Jeśli stężenie methemoglobiny przekracza 1,5 g/dl chorobie towarzyszy sinica. Do najczęstszych przyczyn methemoglobinemii zaliczamy przyjmowanie niektórych antybiotyków, sulfonamidów, paracetamolu i niektórych leków znieczulających, a także spożycie dużej ilości azotynów.

Sinica – objawy

Obraz kliniczny sinicy jest dość charakterystyczny. Z powodu niedostatecznego wysycenia krwi tlenem skóra, błony śluzowe oraz paznokcie przybierają sinawe zabarwienie, określane niekiedy jako niebieskawe. W postaci ostrej sinicy obserwuje się duszność, epizody bezdechu oraz spłycenie oddechu, co powinno stanowić powód do niepokoju. Z kolei przy przewlekłej sinicy można zauważyć tzw. pałeczkowate palce, które wiążą się z długotrwałą hipoksemią i niedotlenieniem paliczków. Objawiają się one wiotkością łożysk paznokci, w efekcie czego ulegają one pogrubieniu oraz uwypukleniu.

Zobacz również: Sine palce.

Diagnostyka

Podstawą rozpoznania sinicy i jej przyczyn jest wykonanie badań krwi. Dolegliwość można potwierdzić wówczas, gdy odtlenowana hemoglobina osiąga 5 na 100 m (lub więcej). Ocena pozostałych parametrów morfologii może natomiast ułatwić określenie dokładnej przyczyny sinicy.

Sinica – leczenie

Interwencja lekarza powinna nastąpić jak najszybciej, najlepiej już w ciągu pierwszych 5 minut od momentu wystąpienia objawu. W postępowaniu przedlekarskim poleca się ograniczenie wysiłku fizycznego oraz wyjście na świeże powietrze, gdzie organizm znacznie szybciej będzie mógł się dotlenić. Konieczna jest całkowita rezygnacja z palenia papierosów. Leczenie właściwe zależy już od przyczyny sinicy. Pacjenci z sinicą centralną powinni zdecydować się na tlenoterapię, która może odbywać się również w warunkach domowych, przy użyciu koncentratorów tlenu. Z kolei przy sinicy obwodowej zwykle podaje się preparaty obniżające poziom cholesterolu i lipidów, jako że najczęstszą jej przyczyną jest miażdżyca. Zdrowy styl życia może w dużym stopniu zmniejszyć sinicę i poprawić ogólne samopoczucie pacjenta.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Hiremath G., Kamat D., Diagnostic considerations in infants and children with cyanosis, Pediatric Annals, 2015
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami