Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 marca 2024

Wykwity solneWykwity solne to biały (lub nieco rzadziej szary) nalot powstający na murowanej elewacji, będący konsekwencją kontaktu substancji zawartych w powierzchni murowanej z wodą i czynnikami atmosferycznymi. Po wyschnięciu sól pozostaje na murze, tworząc nieestetyczne zacieki widoczne gołym okiem.

Wykwity solne – przyczyny

Do powstania wykwitów solnych na elewacji ściany potrzeba łącznie:

  • wystąpienia w ścianie soli rozpuszczalnych;
  • przedostania się do ściany wody, w której rozpuszczą się sole;
  • transportu roztworu soli na elewację;
  • odparowania wody z roztworu soli na elewacji.

Pierwszym wymienionym warunkiem jest występowanie rozpuszczalnych w wodzie soli w ścianie. W betonowej ścianie i zaprawie murarskiej źródłem tej soli będzie cement, choć równie dobrze może to być:

  • woda zarobowa użyta do produkcji betonu lub zaprawy;
  • woda kapilarami podchodząca ze źle chronionych przeciwwodnie ścian fundamentowych;
  • woda z zanieczyszczonej wody atmosferycznej lub odpryskowej;
  • piasek do zapraw oraz ogólnie kruszywo do betonu;
  • domieszki, w szczególności te stosowane do zapraw bezpośrednio na budowie.

Ruch wody z wnętrza ściany na jej elewację jest powodowany różnicami temperatur pomiędzy zewnętrzem i wnętrzem pomieszczenia w okresie grzewczym, ogrzewaniem elewacji światłem słonecznym i podobnymi sytuacjami. Z kolei odparowanie wody wiąże się przede wszystkim z występowaniem odpowiedniej pogody, czyli nadmiarem promieniowania słonecznego i ruchu powietrza. Pojawianie się wykwitów solnych jest więc zjawiskiem ściśle związanym ze zmianami warunków pogodowych.

Wykwity solne – jak wyglądają?

Zgodnie z jedną z powszechnie stosowanych definicji wykwit to nalot solny, przeważnie biały, uformowany na powierzchni ściany, powstający z roztworu, który przedostał się z betonu lub konstrukcji murowanej i wytrącił po odparowaniu wody. Wykwity zazwyczaj mają białą barwę, dlatego są niesłusznie wiązane z występowaniem wapna w zaprawach.

Wykwity solne – czy są niebezpieczne?

W większości przypadków spotykanych w praktyce wykwity solne są niegroźnym, cyklicznie pojawiającym się zjawiskiem. Pozostają obojętne dla ludzkiego zdrowia, w przeciwieństwie do pojawiających się na ścianach pleśni i grzybów. Mogą jednak negatywnie wpływać na konstrukcję budynku. Pewnym jest, że roztwór soli znajdujący się w porach materiału zwiększa swoją objętość i doprowadza do zniszczenia kamienia, betonu, cegły czy też zaprawy. Dlatego warto dążyć do tego, aby wyeliminować ryzyko tworzenia się wykwitów solnych już na etapie przygotowywania materiałów budowlanych.

Wykwity solne – profilaktyka

Na etapie projektowania budynku należy dokonać przeglądu zamierzenia projektowego pod kątem uwzględnienia tych czynników, które będą zapobiegać powstawaniu wykwitów. Dotyczy to m.in.:

  • doboru odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, np. przewidzenie odpowiedniej liczby i miejsc dylatacji w ścianach konstrukcyjnych murowanych oraz żelbetowych, a także w murowanych ścianach elewacyjnych;
  • zastosowania hydroizolacji fundamentów, geometrii i detali elewacji w jak największym stopniu ograniczających przenikanie wody do elewacji;
  • prawidłowego projektowania murowanych ścian szczelinowych;
  • doboru właściwych materiałów budowlanych podczas projektowania np. ścian żelbetowych, będących barierkami na wiaduktach (wnikanie wody do betonu zostanie wyeliminowane, jeśli beton będzie wodoszczelny);
  • profesjonalnego przechowywania materiałów budowlanych, np. zabezpieczenia ich przed czynnikami atmosferycznymi;
  • szczelnego powiązania zaprawy z powierzchnią elementu murowego oraz szczelność i jednocześnie dobra paroprzepuszczalność zaprawy.

Doświadczony zespół budowniczy jest w stanie zapobiec powstawaniu wykwitów solnych w przyszłości.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bałos P., Przyczyny powstawania i metody zapobiegania wykwitom, Materiały Budowlane, 9/2013.
  2. Wołoch F., Gaczek M., Fiszer S., Oddziaływanie soli na elementy budynku, Nauka i Budownictwo, 12/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami