Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 9 kwietnia 2022

Oczyszczanie organizmu - przejdź na naturalny detoksOczyszczanie organizmu wprowadza się zazwyczaj wtedy, gdy czujemy, że nasze ciało może być zanieczyszczony. Odpowiadają za to zanieczyszczenia środowiska, składniki żywności, ale także używki, a nawet sam metabolizm, który zawsze prowadzi do powstania pewnej ilości nieprzydatnych, a niekiedy wręcz szkodliwych substancji.

 

Po co ten detoks?

Dopóki żyliśmy wolniej, a zagrożeń o charakterze chemicznym było znacznie mniej, organizm radził sobie z detoksykacją całkiem nieźle. Jednak odkąd z własnej woli trujemy się i mniej o siebie dbamy, naturalne mechanizmy nie są już wystarczające, są zbyt obciążone. Usuwanie zbędnych lub wręcz szkodliwych produktów, czyli właśnie oczyszczanie organizmu z toksyn jest bardzo ważne. W przeciwnym razie będą one stanowiły zagrożenie dla wątroby, serca, płuc, jelita, trzustki, mięśni – dla każdej tkanki ludzkiego organizmu. Naturalne mechanizmy obronne obejmują także akumulację, a więc odłożenie toksyn w tkankach. Niby metoda skuteczna, ale bardzo wyniszczająca. Z kolei angażowanie układu immunologicznego pochłania niewyobrażalne zasoby energetyczne. Stąd właśnie uczucie zmęczenia czy chronicznego wyczerpania, tak trudnego do usunięcia.

Detoks podnosi wydajność wszystkich procesów metabolicznych. Są to m.in. oddychanie, wysiłek mięśniowy, praca intelektualna, trawienie. Usunięcie toksyn nie jest jednak zadaniem prostym. Tym bardziej, że poszczególne związki chemiczne usuwa się w różny sposób, różnymi drogami i za pośrednictwem innych przenośników.

Więcej na temat detoksu opisujemy artykule: Detoks – co się za tym kryje?

Dlaczego naturalnie?

Są suplementy syntetyczne, które mają zwalczać zanieczyszczenie organizmu. Jednak nasuwa się oczywiste pytanie: jaki jest sens usuwania jednej substancji syntetycznej drugą? To jak leczenie dżumy cholerą. Można odnieść jedynie pyrrusowe zwycięstwo i nic więcej. Są zioła, algi czy wyciągi, które pozwalają na intensyfikację naturalnych procesów oczyszczania, bez dodatkowego obciążania któregokolwiek z układów organizmu.

Produkty naturalne (przy czym mówimy oczywiście o tych z najwyższej półki) są doskonałym sposobem na to, aby bez dodatkowego obciążania organizmu, w sposób selektywny i skuteczny usunąć zanieczyszczenia. Zwróćcie Państwo uwagę na tę selektywność. Większość enzymów jest bardzo specyficzna, ale jeśli chodzi już o chelaty. To one tworzą się często, niekoniecznie usuwając właśnie te pierwiastki, które należy. Preparaty naturalne mają pewną własną równowagę. Wyznaczoną przez naturę, która sprawia, że działają skutecznie, ale wolniej. Syntetyki są precyzyjne, ale bardzo silne i nie zawsze działają tak, jak można sobie tego życzyć.

Czym się oczyścić?

Oczyszczanie organizmu powinno mieć zawsze trzy etapy. Najpierw należy zadbać o oczyszczenie układu pokarmowego, ponieważ inaczej zanieczyszczenia w nim zalegające dalej będą mogły się wchłaniać. Następnie należy zadbać o ciało, a na końcu o umysł. Chodzi o to, aby oczyszczanie było czymś więcej, niż „wyniesieniem śmieci”. Ma stać się kompleksowym sposobem na utrzymanie czystości, a więc najpierw należy usunąć toksyny, które już się do organizmu dostały. Następnie trzeba zadbać o taką zmianę nastawienia, która pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych problemów. Nie ma się co oszukiwać. Tak długo, jak długo będziecie Państwo palili, żywili się w barach typu fast-food albo zaniedbywali aktywność fizyczną, detoksykacja będzie walką z wiatrakami. Suplementacja, która ma na celu oczyszczenie organizmu, musi iść w parze z taką zmianą nawyków, która ograniczy podaż nowych toksyn.

Naturalne produkty

Do oczyszczania bardzo dobrze nadają się suplementy takie jak:

Nie wolno też zapominać o świeżych owocach i warzywach. To co w detoksykacji jest równie ważne, to prowadzenie równoległego odżywiania. Usuwając toksyny, uwalniacie Państwo sporo dodatkowej energii, o której istnienia nie zdawaliście sobie wcześniej sprawy. Ważne, aby wraz z detoksykacją prowadzić aktywne odżywianie z dużą ilością witamin, minerałów i taką porcją energii, która pozwoli utrzymać organizm na optymalnych (wcale nie najwyższych) obrotach.

Zobacz również: Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak ważne?

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowak Z., Zielony detoks, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2017.
  2. Fife B., Naturalny detoks, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  3. Stross A., Oczyszczanie organizmu w praktyce, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami