Kolagen do picia
Kolagen do picia

MammografiaMammografia to badanie piersi wykorzystujące promieniowanie RTG, zaliczane jest więc do grona badań rentgenodiagnostyki. Stanowi najbardziej precyzyjne współcześnie badanie przesiewowe, służące wykrywaniu raka piersi już we wczesnym jego stadium. Zwiększa to rokowania pacjentki i szanse na powrót do zdrowia, dzięki możliwości wdrożenia leczenia, zanim dojdzie do niebezpiecznych przerzutów.

Mammografia – na czym polega?

Współcześnie największą precyzją cieszy się bezpośrednia mammografia cyfrowa, polegająca na rejestracji zmian natężenia promieniowania po przejściu przez ciało pacjentki od razu w aparacie diagnostycznym. Aparat jest połączony z komputerowym systemem do oglądania i archiwizowania obrazów. Ta najnowocześniejsza metoda jest jednak dość kosztowna. Dlatego w większości ośrodków i placówek wciąż wykonuje się klasyczną mammografię (cyfrową pośrednią).
Wówczas błonę rentgenowską zastępuje się płytą obrazową pokrytą warstwą pamięciowego luminoforu, zamkniętą w kasetach. W zależności od natężenia promieniowania następują określone przemiany energetyczne w powłoce elektronowej pierwiastków, z których się ona składa. Powstaje w ten sposób obraz utajony, odczytywany następnie za pomocą urządzeń laserowych i wprowadzany do pamięci komputera. Tam miejsce ma dalsze przetwarzanie i obróbka obrazu.

Jak wygląda mammografia?

Mammografia trwa około 20 minut i jest nieinwazyjna. Mimo tego może powodować u pacjentek dyskomfort, a niekiedy nawet niewielki, chwilowy ból (np. przy nadmiernej wrażliwości gruczołów piersiowych lub tuż przed menstruacją). Dolegliwości te mogą wystąpić w momencie ściskania piersi płytami urządzenia. Jak dokładnie więc przebiega mammografia?

Kobieta musi zdjąć bluzkę i biustonosz, a następnie kładzie pierś na specjalnej płytce. Specjalista przyciska pierś do pierwszej płytki drugą płytką, przez co staje się ona rozpłaszczona i dobrze dostępna dla promieniowania RTG. W tej pozycji wykonuje się zdjęcie piersi. Czynność powtarza się dla drugiej piersi, a następnie specjalista prosi kobietę badaną o zmianę pozycji. Wyniki dostępne są przeważnie w ciągu 7-10 dni.

Jak przygotować się do mammografii?

Jeśli kobieta jeszcze miesiączkuje, powinna zaplanować termin badania na około 1 tydzień po okresie, aby piersi nie były nabrzmiałe i bolesne, co mogłoby zwiększyć dyskomfort. Najlepiej założyć dwuczęściowe ubranie, aby z łatwością można było zdjąć górną odzież. W dniu badania nie powinno się używać balsamów do ciała czy dezodorantów w okolicy klatki piersiowej, piersi, pach.

Bezpłatna mammografia

Z darmowej mammografii mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 45-74 lat co 2 lata. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie trzeba posiadać skierowania od ginekologa, aby móc skorzystać z takiej diagnostyki. Młodsze kobiety mogą w ramach NFZ wykonać USG piersi, jeśli zaś w trakcie tego badania zostaną wykryte podejrzane zmiany, zostaną skierowane na bardziej szczegółową diagnostykę.

Mammografia może zostać wykonana również prywatnie. Wówczas nie ma ograniczeń co do wieku czy stanu zdrowia, jednak koszt badania pokrywa się osobiście. Wynosi on średnio 100-120 zł.

Mammografia – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania mammografii są:

  • wiek pacjentki powyżej 45 lat;
  • niepokojące objawy sutka – np. wyciek wydzieliny, wciągnięcie skóry, guz, silna bolesność, wciągnięcie sutka;
  • bóle piersi;
  • guzki i grudki wyczuwalne w piersiach podczas badania palpacyjnego;
  • trwająca kilka lat terapia hormonalna.

Badanie wykonuje się raz na 2 lata. Częściej u kobiet z grup wysokiego ryzyka – tutaj zalecana jest indywidualna konsultacja z lekarzem.

Mammografia – przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża, ponieważ promieniowanie RTG niekorzystnie wpływają na rozwój płodu. Nie zaleca się wykonywania badania u kobiet przed 35. rokiem życia ze względu na gęstą radiostrukturę sutka. Wyniki nie będą więc w pełni wiarygodne. Rany i uszkodzenia skóry w okolicy piersi są przeciwwskazaniem względnym.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dziukowa J., Mammografia w diagnostyce raka sutka, Wydawnictwo Bel Corp.
  2. Tabar L., Rak piersi – wczesne wykrywanie przy użyciu mammografii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami