Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ciąża mnogaCiąża mnoga (inaczej: ciąża wielopłodowa) nazywana jest potocznie ciążą bliźniaczą, co jest jednak błędne, ponieważ w przebiegu ciąży mnogiej mogą rozwijać się więcej niż dwa płody. Informacja o ciąży mnogiej zawsze jest dla przyszłej matki sporym zaskoczeniem. Takie zjawiska w przypadku ludzi nie są bowiem zbyt częste. Szansa na ciążę mnogą znacznie wzrasta podczas zapłodnienia in vitro.

Ciąża bliźniacza – rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje ciąż bliźniaczych:

  • dwukosmówkową dwuowodniową – dzieci mają do dyspozycji dwie odrębne przestrzenie i korzystają przy tym z osobnych łożysk;
  • jednokosmówkową dwuowodniową – dzieci mają do dyspozycji dwie odrębne przestrzenie, ale mają wspólne łożysko;
  • jednokosmówkową jednoowodniową – dzieci znajdują się w jednej wspólnej przestrzeni i dzielą ze sobą jedno łożysko.

Ustalenie rodzaju ciąży mnogiej ma ogromne znaczenie dla określenia ewentualnych czynników ryzyka przy porodzie, jak również sposobu planowanego porodu.

Co to jest ciąża mnoga?

Mianem ciąży mnogiej określa się zapłodnienie, w przebiegu którego rozwija się więcej niż 1 zarodek. W macicy lokują się i rozwijają przynajmniej 2 płody. W przebiegu ciąży bliźniaczej dwujajowej zapłodnieniu ulegają 2 odrębne komórki jajowe przez 2 oddzielne plemniki. Efektem tego już na samym początku tworzą się 2 embriony, które następnie osobno zagnieżdżają się w jamie macicy. Z kolei ciąża bliźniacza jednojajowa rozpoczyna się od zapłodnienia jednego jajeczka przez jeden plemnik. Następnie ma miejsce podział pojedynczej zygoty na 2 embriony o identycznym zestawie genów. W kolejnych tygodniach rozwijają się one jako oddzielne zarodki, a następnie płody. Taki podział może dokonać się w ciągu pierwszych 14-16 dni od zapłodnienia.

W zależności od rodzaju ciąży mnogiej, dzieci mogą być różne bądź niemal identyczne. Bliźnięta dwujajowe mają zaledwie 50% wspólnego DNA, w związku z czym przeważnie wyglądają inaczej. Jednak bliźnięta jednojajowe mają 100% wspólnego DNA i dlatego są niemal identyczne.

Ciąża mnoga – kiedy można stwierdzić?

Najważniejszym i najdokładniejszym sposobem rozpoznania ciąży mnogiej jest badanie ultrasonograficzne (USG). Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) do 10. tygodnia ciąży należy określić kosmówkowość i owodniowość. Ostateczne rozpoznanie ciąży można postawić dopiero po wykonaniu 2-3 badań USG w odstępach 1-2-tygodniowych.

Ciąża mnoga – prawdopodobieństwo

Szacuje się, że w populacji europejskiej bliźnięta rodzą się raz na 80 porodów.

Ciąża mnoga – poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Poród siłami natury w przypadku ciąży mnogiej jest jak najbardziej możliwy. Aby tak się jednak stało, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • prawidłowy przebieg ciąży;
  • główkowe położenie pierwszego płodu lub główkowe położenie obu płodów, jeśli ciąża jest niedonoszona;
  • ciąża dwuowodniowa;
  • brak istotnych różnic w masie dzieci;
  • brak wcześniej wykonywanych operacji na macicy takich jak cięcie cesarskie, czy wyłuszczenie mięśniaków macicy.
  • ciąża wielopłodowa zawsze jest wskazaniem do ciągłego monitorowania zapisu KTG podczas porodu.

Wskazaniami do wykonania cesarskiego cięcia w ciążach wielopłodowych są m.in.:

  • ciąża z więcej niż dwoma płodami po 25. tygodniu ciąży,
  • ciąża jednoowodniowa;
  • stan po przebytym cięciu cesarskim lub innej operacji na macicy.

Wskazania do ciecia cesarskiego na drugim bliźniaku po porodzie siłami natury pierwszego dziecka to:

  • wypadnięcie pępowiny drugiego płodu;
  • przedwczesne oddzielenie łożyska;
  • poprzeczne ułożenie drugiego płodu;
  • zagrożenie niedotlenieniem u drugiego płodu.

Każda kobieta musi mieć na uwadze, że okres rekonwalescencji po porodzie ciąży mnogiej, niezależnie od sposobu jej rozwiązania, jest dłuższy. Obkurczanie macicy określane jest jako boleśniejsze i trwa odpowiednio dłużej. Może to wpływać choćby na przedłużenie rekomendowanego pobytu w szpitalu.

Ciąża mnoga – ryzyko

Przyjmuje się, że każda ciąża mnoga jest ciążą wysokiego ryzyka. Co więcej – ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa jest ciążą bardzo wysokiego ryzyka, natomiast ciąża jednokosmówkowa i jednoowodniowa – ekstremalnie wysokiego ryzyka. W przebiegu ciąż mnogich częściej obserwuje się porody przedwczesne, zahamowanie wzrostu i rozwoju jednego płodu, a nawet obumarcie jednego płodu. Wzrasta także ryzyko komplikacji takich jak przodujące łożysko, cukrzyca ciążowa czy anemia ciążowa.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ropacka-Lesiak M., Szazflik K., Bręborowicz G., Schemat diagnostyczny w ciąży bliźniaczej, Ginekologia Polska, 86/2015.
  2. Filipecka-Tyczka D., Opieka nad pacjentką w ciąży wielopłodowej, Postępy Nauk Medycznych, 7/2016.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami