Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Granat – skuteczne suplementy czy bajki marketingowe?W każdym owocu można znaleźć dziesiątki substancji, które mogą wywierać pozytywny wpływ na ludzki organizm. Nie inaczej jest z owocem takim jak granat. Różne suplementy diety zawierają różne substancje z niego pozyskiwane. Przypisuje się im też różne działanie. Sprawdźmy jak to jest naprawdę.

Dlaczego granat jest zdrowy?

Granat w swoim składzie zawiera między innymi takie substancje jak:

  • witamina C;
  • kwasy galusowy;
  • kwas elagowy;
  • triterpenoidy;
  • saponiny;
  • kwasy owocowe (w sporych ilościach).

Wszystkie te związki są bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Granat jest więc zdrowy i wskazany, ponieważ na pewno nie zaszkodzi, a zawsze pomoże uzupełnić choć część niedoborów w organizmie. Podobnie zrobią to jabłka, czereśnie czy jakikolwiek inny owoc.

Jest w granacie coś, co powoduje, że na niektóre suplementy z tego owocu warto zwrócić uwagę. Mowa o skórce i zawartych w niej alkaloidach będących pochodnymi piperydyny. Jednak na rynku dostępnych jest niewiele preparatów zawierających ekstrakt ze skórki granatu i trzeba je uważnie wybierać.

Zobacz również: Ekstrakt z granatu – właściwości i zastosowanie.

Charakterystyka piperydyny

Sama piperydyna nie jest suplementem diety, a raczej substratem do przemysłowych reakcji chemicznych i półproduktem mieszanki wulkanizacyjnej. Jednak alkaloidy będące pochodnymi piperydyny, a które zresztą na przemysłową skalę się z niej w przemyśle farmaceutycznym produkuje, wykazują zróżnicowane działanie. W zależności od dodatkowych grup funkcyjnych, dołączonych do podstawowej struktury, pochodne piperydyny mogą wykazywać różne działanie.

W granacie spore stężenia wykazują alkaloidy o działaniu przeciwpsychotycznym oraz stymulującym, działające przede wszystkim (choć nie wyłącznie) na ośrodkowy układ nerwowy. Działanie przeciwpsychotyczne w przypadku większości suplementów nie może zostać osiągnięte ze względu na zbyt małą dawkę lub substancje pomocnicze, które zmniejszają wchłanianie. Natomiast suplementy diety bardzo dobrze działają na zmęczenie i brak sił.

Alkaloidy i ich właściwości

Alkaloidy piperydynowe pobudzają, wzmagają produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia, a także redukują uczucie zmęczenia (mechanizm działania alkaloidów piperydynowych jest zbliżony do działania alkaloidów ze świeżych liści koki). Sama piperydyna została uznana za substancję uzależniającą przez WHO. Natomiast nie dotyczy to dawek stosowanych w suplementach. W latach 70-tych była używana jako substrat do produkcji PCP i dlatego trafiła na listę substancji psychoaktywnych.

Alkaloidy działające w obrębie centralnego układu nerwowego działają także osłonowo i przeciwutleniająco, ponieważ pochodne piperydyny mają wiele grup funkcyjnych. Mogą wielokrotnie ulegać utlenieniu i innym reakcjom z potencjalnie niebezpiecznymi cząstkami reaktywnymi.

Dla kogo ekstrakt z granatu?

Suplementy z ekstraktem ze skórki granatu poleca się szczególnie do krótkiego i średnio długiego stosowania przez osoby wykonujące ciężką prace lub poddane krótkotrwałemu, ale silnemu bodźcowi stresowemu. Alkaloidy piperydynowe mają działanie pobudzające, stymulujące i ochronne względem tkanki nerwowej. Poleca się je więc przy łagodnych stadiach chorób neurodegeneracyjnych oraz w ich profilaktyce.

Granat – działania niepożądane

Jeśli chodzi o suplementy diety z granatem, działania niepożądane występują niezbyt często. A to przede wszystkim za względu na niewielką zawartość alkaloidów i dużą ich różnorodność. W przypadku osób bardziej wrażliwych pojawiają się bóle głowy, nudności oraz biegunka – objawy bardzo częste dla leków zawierających alkaloidy piperydynowe lub inne pochodne tej substancji w większej koncentracji. W dawkach zawartych w suplementach diety, na liście objawów niepożądanych nie występują te, które znajdują się w ulotkach leków: omamy, objawy pozapiramidowe (niekontrolowane ruchy), nietrzymanie moczu, drgawki lub arytmia.

Granat jest bezpieczny pod warunkiem, że nie przekracza się zalecanej dawki. W świetle potencjalnych zagrożeń bardzo ważne jest, aby wybierać tylko najwyższej jakości suplementy pochodzące wyłącznie od najlepszych producentów i zaufanych dostawców. Suplementy z ekstraktem ze skórki granatu mogą bardzo pomóc, o ile będą używane z rozwagą.

Podsumowanie

Większość suplementów zawierających ekstrakt z granatu, ale nie tylko ze skórki, zazwyczaj cechuje się zbyt niską zawartością substancji czynnych, aby mogły wywołać efekt terapeutyczny. Jednak nie wszystkie. Są na naszym rynku takie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Jakkolwiek by nie patrzeć, jeżeli kupujemy od zaufanego producenta to są one bezpieczne.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karczmarczuk R., Granat – owoc mało nam znany, Wszechświat, 10/2012.
  2. Kulczyński B., Michałowska A., Pomegranate – a tropical fruit rich in bioactive compounds with health-promoting properties, Nauka Przyroda Technologie, 3/2015.
  3. Peckenpaugh N., Gajewska D., Podstawy żywienia i dietoterapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami