Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 22 marca 2022

Ekstrakt z granatu hamuje stany zapalneNajnowsze, potwierdzone badania wskazują, że ekstrakt z granatu może pomóc w zwalczaniu przewlekłych stanów zapalnych i zakażeń. Badacze odkryli, iż przyjmowanie ekstraktu z owocu granatu opóźnia proces wystąpienia i nasilania zapalenia stawów.

Właściwości granatu

Do najcenniejszych zalet spożywania owoców granatu należą między innymi:

Osoby chore na cukrzyce, jak również te, u których szkliwo zębów jest wrażliwe na kwas nie powinny spożywać soku z granatów w postaci płynnej. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie suchego ekstraktu w kapsułkach, który będzie utrzymywał łagodny proces fermentacji przeciwutleniających składników. Należy także wspomnieć, że granat uznawany jest za cenny i skuteczny afrodyzjak.

Zobacz również: Ekstrakt z granatu – właściwości i zastosowanie.

Ekstrakt z granatu a stany zapalne

Badania są zgodne z wcześniejszymi założeniami naukowców, które przedstawiają słuszność działania wyciągu z granatu i pokazują, że może on blokować skutecznie enzymy przyczyniające się do degradacji chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Meenakshi Shukla z Case Western Reserve University, Cleveland przedstawił przekonujące wyniki badań na zapobieganie reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. W badaniach klinicznych nad ekstraktem z owocu granatu wykazał, że jego fenomenalne działanie ma wpływ na poprawę zdrowia serca, łagodzenie objawów menopauzy oraz wzmocnienie systemu odpornościowego chroniącego przed rakiem prostaty i jego przerzutami do kości. Wszystko to dzieje się głównie przez działanie przeciwzapalne tego owocu. Dzięki temu zmniejsza się również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o podłożu zapalnym.

Granat w kosmetologii

Ekstrakt z granatu jest często stosowanym dodatkiem do kosmetyków, nie tylko ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wykazano, że może zapobiegać powstawaniu przebarwień skóry. Jednocześnie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, tworząc na jej powierzchni ochronny biofilm. Olej z pestek granatu wykazuje działanie łagodzące i odnawiające. Jest przy tym cennym źródłem NNKT. Olej sprawia, że skóra i włosy stają się odżywione, nawilżone oraz odświeżone.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaczmarczuk R., Granat – owoc mało nam znany, Wszechświat, 10/2012.
  2. Kulczyński B., Michałowska A., Pomegranate – a tropical fruit rich in bioactive compounds with health-promoting properties, Nauka Przyroda Technologie, 3/2015.
  3. Zielonka-Brzezicka Synowiec L., Nowak A., Klimowicz A., Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii, Postępy Fitoterapii, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami