Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 lipca 2023

Codzienne stosowanie kwasu hialuronowego to coraz częstszy nawyk konsumentów. Czy decyzja o wieloletniej suplementacji może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych? Każda suplementacja powinna być przemyślana i świadoma, istnieje jednak kilka preparatów, które można przyjmować przez długi czas. Jednym z nich jest właśnie kwas hialuronowy, który do 25.-30. roku życia jest naturalnie produkowany w dużych ilościach w organizmie każdego człowieka. Po osiągnięciu tego wieku synteza fizjologiczna maleje, warto więc rozważyć uzupełnianie jego niedoborów za pomocą suplementów diety.

 

Kwas hialuronowy – funkcje

Aby jeszcze dokładniej zrozumieć, dlaczego stosowanie kwasu hialuronowego jest rekomendowane, warto znać jego funkcje i objawy związane z niedoborem. Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek, występujących w naturze. Wykazuje zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jego własną masę. Odpowiada więc głównie za nawilżanie tkanek, dzięki niemu skóra jest nawodniona i elastyczna, maź stawowa odpowiednio lepka, zaś chrząstka stawowa sprężysta i wytrzymała. Kwas hialuronowy znajduje się też w gałkach ocznych, odpowiadając za prawidłową produkcję łez. Jego funkcje są jednak znacznie bardziej rozległe:

  • zmniejszanie sztywności stawów i bólu stawów występujących w przebiegu przewlekłych chorób narządu ruchu, jak również zmniejszanie ryzyka ich wystąpienia;
  • ochrona skóry przed wysychaniem oraz szkodliwym działaniem promieniowania UV;
  • zmniejszanie widoczności zmarszczek mimicznych i opóźnianie ich powstawania;
  • opóźnianie procesów starzenia się tkanek (przy jednoczesnym zdrowym stylu życia);
  • wpływ na wyraźne widzenie i zmniejszanie objawu suchych oczu;
  • przyspieszanie regeneracji skóry po uszkodzeniach lub po opalaniu się.

Niedobór kwasu hialuronowego objawia się między innymi przyspieszeniem tworzenia się zmarszczek, bólem i sztywnością stawów. Skóra staje się wiotka, sucha i zniszczona. Co istotne, może spaść nawet ogólna odporność organizmu, a wszelkie kontuzje tworzą się znacznie szybciej i w konsekwencji na ekspozycję na słabsze bodźce, niż ma to miejsce w organizmie odpowiednio nawilżonym.

Zobacz również: Na co jest dobry kwas hialuronowy?

Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie?

Kwas hialuronowy dostępny jest w postaci kapsułek, które należy przyjmować każdego dnia. Aby efekty były zauważalne, najważniejsza jest systematyczność. Kwas hialuronowy należy przyjmować codziennie nawet na przestrzeni wielu lat. Nie ma żadnych przeciwwskazań do codziennego przyjmowania. Wykonano wiele badań, które wykazały, że nie wiąże się to z żadnymi działaniami niepożądanymi, o ile konsument nie przekracza dawek zaleconych przez producenta, a sam suplement diety jest wysokiej jakości.

Nie ma również przeciwwskazań do codziennego stosowania kwasu hialuronowego w postaci kosmetyków (płyny, żele, kremy, maseczki z jego dodatkiem). Należy jednak pamiętać, że związek ten ma zbyt dużą masę cząsteczkową, aby mógł przenikać przez naskórek. Działa więc głównie na jego powierzchni, tworząc barierę ochronną przed wysychaniem i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli chcemy uzupełniać jego niedobory w tkankach, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest doustna suplementacja.

Zobacz również: Jak używać kwas hialuronowy?

Czy codzienne stosowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne?

Przyjmowanie kwasu hialuronowego codziennie nawet w dłuższej perspektywie czasu jest całkowicie bezpieczne. Należy jedynie stosować się do zaleceń producenta w kwestii dawkowania i wybrać suplement diety najwyższej jakości. Wysokim bezpieczeństwem odznacza się kwas hialuronowy produkowany na drodze procesów biotechnologicznych, czyli kwas hialuronowy pochodzący z biofermentacji roślinnej. W przeciwieństwie do związków pozyskiwanych z tkanek zwierzęcych (np. grzebieni kogucich), wykazuje wyższą biodostępność i efektywniejsze działanie, jest przy tym całkowicie bezpieczny dla organizmu. Mogą po niego sięgać także weganie i wegetarianie.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
  5. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami