Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 lipca 2023

Na co jest dobry kwas hialuronowy?Na co dobry jest kwas hialuronowy i kiedy warto po niego sięgnąć? Kwas hialuronowy to powszechnie wykorzystywany związek, który organizmowi można podawać wieloma drogami, poprzez suplementację, iniekcje, a nawet w formie kosmetyków do stosowania zewnętrznego. Najwięcej zalet ma jednak suplementacja, ponieważ jest skuteczna, bezpieczna i nieinwazyjna, przy czym praktycznie nie ma do niej przeciwwskazań.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, będący liniowym polisacharydem zaliczanym do glikozaminoglikanów, łączy się z podjednostkami dwucukrowymi, takimi jak glukuronian sodowy i N-acetyloglukozoamina, w naprzemienny układ. Jest obecny niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych, a jego charakterystyczną i unikalną cechą jest nieswoistość gatunkowa i tkankowa. Oznacza to, że występuje w identycznej formie we wszystkich żywych organizmach.

Największe ilości tego związku w organizmie człowieka znaleźć można w skórze (aż 56% całej zawartości). W nieco mniejszych ilościach znajduje się natomiast w gałce ocznej, płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, płynie maziowym stawów, dyskach międzykręgowych i pępowinie. Kwas hialuronowy odpowiada głównie za utrzymanie wysokiego poziomu nawilżenia tkanek. Jedna jego cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody, co 1000-krotnie przekracza jego masę własną.

Największe ilości omawianego związku znaleźć można w ciele dziecka. Prawidłowe stężenie chroni przed powstawaniem zmarszczek oraz niekorzystnym zmianom kształtu i konturu twarzy. Niestety, z upływem czasu (od około 25. roku życia) oraz pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV, zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje. Konsekwencją jest znaczny spadek ilości wody oraz osłabienie procesów regeneracji i antyoksydacyjnych.

Na co jest dobry kwas hialuronowy?

Poniżej przedstawiamy, na co dobrze wpływa regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego w kapsułkach. Suplementacja uzupełnia niedobory i pozwala na jak najdłuższe zachowanie optymalnego poziomu tego związku w tkankach.

Kwas hialuronowy na skórę

Kwas hialuronowy tworzy elastyczną płynną macierz w skórze, z którą mogą łączyć się włókna kolagenowe i elastyczne. Wykazuje zdolność do wiązania i zatrzymywania ogromnych ilości wody. Najważniejsze jego funkcje w odniesieniu do skóry:

  • utrzymywanie prawidłowego nawilżenia i uwodnienia tkanek;
  • wypełnianie przestrzeni międzykomórkowej, w której znajduje się elastyna i kolagen;
  • zapewnianie prawidłowej aktywności komórek zaliczanych do układu immunologicznego skóry;
  • tworzenie bariery ochronnej, zapobiegającej przenikaniu bakterii;
  • eliminacja wolnych rodników i opóźnianie procesów starzenia się skóry.

Regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego sprawia, że skóra staje się jędrna, pełna blasku, wygładzona i przede wszystkim intensywnie nawilżona. Nie reaguje nadmiernie na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i jest podatna na codzienną pielęgnację.

Kwas hialuronowy na stawy

Kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w reumatologii i ortopedii, gdzie łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów. Podawany dostawowo, zmniejsza ból i poprawia motorykę zajętych stawów. Jednak to jego suplementacja pozwala nieinwazyjnie, bezpiecznie i skutecznie uzupełnić wewnętrzne niedobory w miejscu największego zapotrzebowania. Udowodniono, że suplementacja kwasu hialuronowego wpływa na nawilżenie i lepkość mazi stawowej, a także na elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej. Wspólnie z kolagenem związek ten łagodzi bóle stawów i sztywność stawów, a także przyspiesza gojenie się urazów stawowych (skręcenia, zwichnięcia).

kwas hialuronowy sklep

Kwas hialuronowy na oczy

Regularna suplementacja kwasu hialuronowego może wpływać na łagodzenie objawów niektórych chorób okulistycznych oraz na poprawę wzroku. Zwiększa nawilżenie gałek ocznych w przebiegu nadmiernej suchości oka i zespołu Sjogrena. Kwas hialuronowy od lat wykorzystywany jest w medycynie również jako środek wspomagający leczenie zaćmy, jaskry, zeza i urazów narządu wzroku. Badania nad wpływem suplementacji na narząd wzroku wciąż są w trakcie.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami