Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 czerwca 2023

Jak używać kwas hialuronowy?Jak używać kwas hialuronowy, aby korzystne efekty można było zaobserwować w krótkim czasie? Omawiany związek jest całkowicie bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm. Jednak od kilku aspektów zależy to, w jakim czasie zacznie działać i czy w ogóle zaobserwujemy rezultaty jego przyjmowania. O czym dokładnie mowa?

Jak używać kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy można dostarczać do organizmu na wiele sposobów. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się iniekcje z kwasu hialuronowego, których docelowym miejscem były stawy lub skóra. Jest to jednak dość inwazyjny zabieg i nie należy do najtańszych. Dlatego obecnie prym wiedzie bezpieczna i zdrowa suplementacja tego związku. Co ważne, podczas suplementacji uzupełniane są jego niedobory w całym organizmie, a nie tylko w miejscu iniekcji. Właśnie dlatego najlepiej wybierać kapsułki z kwasem hialuronowym. Jak ich używać?

Zobacz również: Najlepszy kwas hialuronowy.

Systematyczność i samozaparcie

Kwas hialuronowy w kapsułkach jest niezwykle prosty w codziennym użytkowaniu. Taka forma jego przyjmowania zwiększa szansę na zachowanie regularności przez długi czas, co jest kluczowe w przypadku każdej suplementacji. Pierwszą radą jak używać kwas hialuronowy jest więc systematyczność. Należy bezwzględnie jej przestrzegać. Przyjmowanie kapsułki raz w tygodniu lub wykonując kilkudniowe przerwy co pewien czas, z pewnością opóźni pojawianie się korzystnych efektów, a w skrajnych przypadkach może zaowocować całkowitym brakiem zauważalnych efektów.

Nie warto zrażać się, jeżeli przez pierwszych kilkanaście dni lub kilka tygodni nie zauważymy poprawy kondycji skóry lub stawów. Prawdopodobnie niedobory były tak duże, że organizm musi powoli – cegiełka po cegiełce – odbudować je. Takimi cegiełkami są pojedyncze kapsułki, które należy codziennie przyjmować. Zajmie to trochę czasu, jednak rezultaty będą tego warte.

Dawkowanie

Drugą radą jest używanie kwasu hialuronowego zgodnie ze wskazaniami producenta. Informacje odnośnie dawkowania zawsze widnieją na opakowaniu suplementu diety lub są do niego dołączone w postaci ulotki. Najczęściej zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie. Ważne, aby ostateczna dawka wyniosła około 100 mg dziennie. Udowodniono, że jest to bezpieczna i optymalna dawka, której przyjmowanie wywołuje pożądane działania.

Sposób suplementacji

Niektóre suplementy diety przyjmuje się na czczo, inne w trakcie posiłku. Jeszcze do innych zaleca się jednoczesne spożywanie źródeł wapnia, witaminy C lub innych związków, które zwiększają ich biodostępność. W przypadku kapsułek z kwasem hialuronowym należy jedynie bezwzględnie pamiętać, aby popijać je dużą ilością wody. Nawet 1 pełna szklanka na 1 kapsułkę. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, jedna jego cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody. Dzięki temu zapewnia wysoki poziom nawilżenia tkanek. Aby mógł zacząć działać, musi znajdować się w odpowiednim, mokrym środowisku. Zapewniamy mu to, pijąc wodę, która jest szybko przez niego wykorzystywana.

Warto również wspomnieć, że kompatybilnym suplementem diety jest kolagen. Kwas hialuronowy odpowiada za nawodnienie, nawilżenie tkanek i ich jędrność, natomiast kolagen wzmacnia je i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest podstawowym białkiem budulcowym niemal wszystkich struktur organizmu, także skóry i stawów. Właśnie dlatego warto rozważyć jednoczesne przyjmowanie obu tych suplementów diety. Dzięki temu oddziaływanie na organizm będzie maksymalnie kompleksowe.

Suplementacja kwasu hialuronowego – czego nie robić?

Jeśli przyjmujemy kwas hialuronowy, najprawdopodobniej zależy nam na poprawie kondycji stawów i skóry. Unikajmy więc wszelkich czynników, które będą działać destrukcyjnie na te struktury oraz które spowolnią lub zahamują cenne działanie kwasu hialuronowego. Są to przede wszystkim:

  • zbyt intensywna, ekstremalna aktywność fizyczna oraz zła pozycja ciała podczas wykonywania ćwiczeń;
  • częsta i długotrwała ekspozycja skóry na słońce bez zastosowania kremów z filtrem UV;
  • opalanie się lub korzystanie z solarium;
  • palenie papierosów;
  • stres;
  • permanentne niewysypianie się;
  • picie nadmiaru alkoholu;
  • niezdrowa dieta, bogata w żywność przetworzoną lub słodycze;
  • zbyt częste wykonywanie peelingów i nieprawidłowy dobór kosmetyków;
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia.

Suplementując kwas hialuronowy, warto więc zwrócić jednocześnie uwagę na zdrową, zbilansowaną dietę oraz regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami