Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 czerwca 2022

AmoksycylinaAmoksycylina to organiczny związek chemiczny będący półsyntetycznym antybiotykiem beta-laktamowym. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze i bardzo dobrze przenika do wszystkich tkanek i płynów ustrojowych. Jest lekiem bezpiecznym i skutecznym, dlatego praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.

Amoksycylina – działanie

Działanie tego leku opiera się na blokowaniu jednego z ostatnich etapów biosyntezy ściany komórkowej bakterii. Dokładniej mówiąc, jest to proces zasieciowania pierwotnej struktury tej ściany, dzięki czemu zyskuje charakter trwały. Ściana komórkowa bakterii nie może być utworzona, przez co komórka patogenna ginie. Antybiotyki beta-laktamowe z amoksycyliną na czele wykazują najsilniejsze działanie w fazie intensywnego rozwoju bakterii.

Co ważne, amoksycylina nie wnika do wnętrza komórki. Nie wykazuje więc skuteczności w odniesieniu do wewnątrzkomórkowych patogenów. Bardzo dobrze przenika jednak do tkanek: skórnej, tłuszczowej, nerek, stawów czy kości, a także do płynów ustrojowych: żółci, płynu otrzewowego i opłucnowego, moczu, cieczy wodnistej oka. Słabo przenika jedynie do mleka matki oraz płynu mózgowo-rdzeniowego. Największą aktywność amoksycylina wykazuje przeciwko następującym bakteriom:

  • Listeria monocytogenes;
  • E.coli;
  • Streptococcus spp.;
  • Enterococcus spp.;
  • Shigella;
  • H. pylori.

W przypadku H. Pylori oraz E. Coli stwierdza się pewną część szczepów opornych na antybiotyki beta-laktamowe.

Amoksycylina – wskazania

Najczęściej omawiany antybiotyk stosuje się w przypadku zakażeń bakteryjnych:

  • górnych i dolnych dróg oddechowych;
  • dróg moczowo-płciowych, np. rzeżączki;
  • skóry i tkanek miękkich;
  • przewodu pokarmowego;
  • jamy ustnej, np. profilaktycznie po zabiegach w jej obrębie.

Częstymi wskazaniami są więc między innymi:

Większość preparatów zawierających amoksycylinę dostępnych jest na receptę, jednak można znaleźć kilka dostępnych od ręki. Mimo tego każde użycie antybiotyku należy konsultować z lekarzem. Ustala on odpowiednią dawkę, częstotliwość jej przyjmowania oraz długość całej kuracji.

Amoksycylina – skutki uboczne

Jak w przypadku wszystkich antybiotyków należących do penicylin, tak i tutaj istnieje ryzyko reakcji alergicznej. Może pojawić się zarówno przy pierwszym w życiu podaniu tego leku, jak i przy każdym kolejnym. Należy zachować ostrożność. Innymi skutkami ubocznymi amoksycyliny są:

Tego typu objawy mają przebieg łagodny i szybko ustępują po zakończeniu kuracji. Aby zmniejszać ich ryzyko rekomenduje się jednoczesne stosowanie probiotyków oraz preparatów osłonowych.

Przeciwwskazania

Amoksycylina, choć uznawana za lek bezpieczny, nie zawsze może być stosowana. Do jej najczęstszych przeciwwskazań zaliczamy między innymi:

  • nadwrażliwość na penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe;
  • mononukleozę;
  • białaczkę limfatyczną;
  • rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Szczególną ostrożność należy zachować u wcześniaków (cały proces antybiotykoterapii powinien być stale monitorowany wraz z kontrolą czynności narządów wewnętrznych oraz parametrów krwi) oraz pacjentów z niewydolnością nerek. Przy przyjmowaniu wysokich dawek antybiotyków konieczne jest równie wysokie nawodnienie organizmu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Maciejczyk A., Kruk M., Bezpieczeństwo farmakoterapii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.
  2. Markiewicz Z., Korsak D., Popowski M., Antybiotyki w dobie narastającej lekooporności, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2021.
  3. Ackermann G., Antybiotyki, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami