Acerola
Acerola

Poziomki - bomba witaminowaPoziomki to owoce rosnące dziko w lasach niemalże całej Europy. Mimo że posiadają niewielkie rozmiary moją nam naprawdę dużo do zaoferowania. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, wygląd oraz zdrowie i są oczywiście bardzo smaczne.

Poziomki

Poziomki to byliny zaliczane do roślin z rodziny różowatych. Występują w wielu miejscach na świecie oraz w różnych odmianach. W Polsce jako dziko rosnące wyróżniamy 3 gatunki: poziomka pospolita, wysoka oraz twardawa.

Poziomki to niewielkie owoce, które trudno pomylić z jakimikolwiek innymi owocami leśnymi. Ich krzewy osiągają 30 cm wysokości, z ząbkowatymi listkami, drobnymi, białymi kwiatkami oraz malutkimi, czerwonymi owocami. Mimo że poziomka zwykle rośnie dziko, bez problemu można ją również uprawiać w przydomowym ogrodzie. Dodatkowym plusem są stosunkowo niskie wymagania tej rośliny. Jedynym czego potrzebują to nasłonecznione miejsce wzrostu i wilgotna gleba bogata w składniki odżywcze.

Poziomki posiadają jednocześnie słodko-kwaśny i intensywny smak. Najbardziej cechy te odczuwalne są kiedy owoce zbierane są o poranku lub późnym wieczorem. Poziomki należą do owoców delikatnych, w związku z tym nie można ich przechowywać zbyt długo. Szybko pleśnieją oraz tracą swój aromat.

Poziomki to prawdziwa bomba witaminowa

Poziomki można określić jako skarbnicę witamin i minerałów. Stanowią bowiem źródło kwasu askorbinowego (witaminy C), witaminy A, witamin z grupy B, a także witaminy E oraz K. W grupie związków mineralnych najbardziej obfituje cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń oraz żelazo. Oprócz tego w skład poziomek wchodzi białko, cukry, błonnik pokarmowy, garbniki, flawonoidy i pektyny.

Właściwości zdrowotne poziomek

Dzięki tak bogatej zawartości składników odżywczych poziomki znalazły szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jak i zielarstwie. Owoce te uważane są za doskonały związek moczopędny, a także przeczyszczający i odkażający. Wszystko dzięki obecnym w poziomkach garbnikom, pektynom oraz flawonoidom. W grupie tych ostatnich najważniejsza jest kwercetyna i rutyna, które wykazują właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Pektyny z kolei wspomagają pracę układu pokarmowego wpływając tym na przyspieszenie metabolizmu. Poziomki słyną z korzystnego wpływu na przewód pokarmowy człowieka, skutecznie zmniejszając objawy biegunki czy zaparć. Właściwości oczyszczające poziomek pochodzą w dużym stopniu z garbników, które zawierają związki aktywne występujące w sokach komórkowych.

Inne właściwości poziomek

  • usuwają szkodliwe związki przemiany materii
  • pomagają pozbyć się kamienia nazębnego
  • wspomagają leczenie chorób układu moczowego
  • rozjaśniają cerę
  • wybielają zęby
  • zmniejszają przebarwienia skóry

Uwaga

Poziomki, podobnie jak truskawki zawierają w swym składzie związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym alergicy przez spożyciem poziomek powinni wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na aplikacji soku i wtarciu go w skórę na nadgarstku lub w okolicy ucha. Jeżeli nie wystąpi zaczerwienienie lub też obrzęk jest to równoznaczne z tym, że owoc nie powoduje u takiej osoby alergii.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami