Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 listopada 2022

Przebarwienia skóryPrzebarwienia skóry stanowią powszechny problem kosmetyczny i terapeutyczny. Zwykle nie powodują żadnych objawów klinicznych poza obniżeniem walorów estetycznych wyglądu. Dotyczą osób w każdym wieku, najczęściej jednak pojawiają się u kobiet po 50. roku życia, szczególnie tych z jasną karnacją. Zmagając się z przebarwieniami skóry należy skorzystać z pomocy kosmetologa oraz dermatologa.

Przebarwienia skóry – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień skóry jest promieniowanie nadfioletowe i fizjologiczne starzenie się skóry. Przebarwienia powstają najczęściej na odkrytych częściach ciała, poddawanych działaniu promieniowania UV – twarzy, szyi, dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni. Stanowią konsekwencję zaburzeń ilości melaniny w naskórku lub w naskórku i skórze właściwej oraz jej nierównomiernego gromadzenia się w melanocytach. Czynnikami ryzyka tworzenia się przebarwień skóry są dodatkowo:

Do grona przebarwień skóry zaliczane są między innymi:

  • piegi – drobne plamki powstające pod wpływem promieniowania UV, szczególnie częste u osób z jasną karnacją i rudymi włosami;
  • ostuda – zmiany skórne występujące głównie u kobiet w związku z chorobami hormonalnymi lub przyjmowaniem niektórych leków;
  • przebarwienia pozapalne – wskutek infekcji;
  • plamy starcze – pojawiają się u osób w starszym wieku bez konkretnej przyczyny.

Nie można lekceważyć żadnych przebarwień bez upewnienia się skąd one pochodzą.

Jak wyglądają przebarwienia skóry?

Przebarwieniami skóry nazywamy wszelkie zmiany skórne, które mogą przybierać zabarwienie od jasnobrunatnego, poprzez wszystkie odcienie brązu, aż do szarego. Ich wygląd może być różny. Niekiedy przebarwienia są drobnymi plamkami rozsianymi na większej powierzchni ciała, u innych osób są natomiast kilkoma większymi zmianami. Mogą również być dobrze odgraniczone od zwykłej skóry, jak również zlewać się z nią w związku z rozmytymi, nieregularnymi obrysami. Także ich lokalizacja może być dowolna, choć najczęściej obserwuje się je na kończynach górnych, dekolcie i twarzy.

Co na przebarwienia skóry?

Wśród domowych sposobów na zmniejszanie widoczności przebarwień skóry znajdują się między innymi:

  • domowe maseczki z dodatkiem soku z cytryny, miodu, kurkumy, olejku z drzewa herbacianego lub innych składników o działaniu rozjaśniającym;
  • regularne peelingi enzymatyczne (powszechnie stosuje się choćby kwas azelainowy często przepisywany przez dermatologów, który ma leczniczy wpływ nie tylko na przebarwienia skóry, ale także działa przeciwtrądzikowo);
  • nakładanie na skórę żelu aloesowego;
  • okłady ze świeżego ananasa.

Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie spowodują całkowitego usunięcia przebarwień, a nieodpowiednio stosowane mogą przyczynić się wręcz do uszkodzenia struktury skóry. W codziennej pielęgnacji warto sięgać po profesjonalne kosmetyki przeznaczone do usuwania przebarwień, np. w postaci kremów i maści. Wśród związków o udokumentowanych właściwościach rozjaśniających wymienia się pochodną hydrochinonu – arbutynę. Stosowana jest zewnętrznie w takich zaburzeniach barwnikowych skóry jak:

  • piegi;
  • ostuda;
  • plamy soczewicowate;
  • znamiona barwnikowe.

Jest substancją bezpieczną, niewykazującą działania drażniącego i cytotoksycznego, w przeciwieństwie do stosowanego dotąd powszechnie hydrochinonu.

Ważne jest również, aby dobrać profesjonalne zabiegi w konsultacji z kosmetologiem. Do usuwania przebarwień skóry najczęściej stosuje się krioterapię, laseroterapię, peeling kawitacyjny i peeling chemiczny oraz dermabrazję. Osoby ze skłonnością do przebarwień powinny zawsze podczas wychodzenia z domu aplikować na skórę kremy z filtrem UV.

Zobacz również: Pierwsza pomoc na przebarwienia skóry.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
  2. Czerwonka W., Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  3. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
  4. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami