Kolagen do picia
Kolagen do picia

PoziomkiPoziomki to owoce rosnące dziko w lasach niemalże całej Europy. Mimo że posiadają niewielkie rozmiary moją nam naprawdę dużo do zaoferowania. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, wygląd oraz zdrowie i są oczywiście bardzo smaczne.

Poziomki – charakterystyka

Poziomki to byliny zaliczane do roślin z rodziny różowatych. Występują w wielu miejscach na świecie oraz w różnych odmianach. W Polsce jako dziko rosnące wyróżniamy 3 gatunki:

 • poziomka pospolita;
 • poziomka wysoka;
 • poziomka twardawa.

Poziomki to niewielkie owoce, które trudno pomylić z jakimikolwiek innymi owocami leśnymi. Ich krzewy osiągają 30 cm wysokości, z ząbkowatymi listkami, drobnymi, białymi kwiatkami oraz malutkimi, czerwonymi owocami. Mimo że poziomka zwykle rośnie dziko, bez problemu można ją również uprawiać w przydomowym ogrodzie. Dodatkowym plusem są stosunkowo niskie wymagania tej rośliny. Jedynym czego potrzebują to nasłonecznione miejsce wzrostu i wilgotna gleba bogata w składniki odżywcze.

Poziomki posiadają jednocześnie słodko-kwaśny i intensywny smak. Najbardziej cechy te odczuwalne są kiedy owoce zbierane są o poranku lub późnym wieczorem. Poziomki należą do owoców delikatnych, w związku z tym nie można ich przechowywać zbyt długo. Szybko pleśnieją oraz tracą swój aromat.

Poziomki – skład

Poziomki można określić jako skarbnicę witamin i minerałów. Stanowią bowiem źródło kwasu askorbinowego (witaminy C), witaminy A, witamin z grupy B, a także witaminy E oraz witaminy K. W grupie związków mineralnych najbardziej obfituje cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń oraz żelazo. Oprócz tego w skład poziomek wchodzi białko, węglowodany, błonnik pokarmowy, garbniki, flawonoidy i pektyny.

Poziomki – właściwości zdrowotne

Dzięki tak bogatej zawartości składników odżywczych poziomki znalazły szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej jak i zielarstwie. Owoce te uważane są za doskonały związek moczopędny, a także przeczyszczający i odkażający. Wszystko dzięki obecnym w poziomkach garbnikom, pektynom oraz flawonoidom. W grupie tych ostatnich najważniejsza jest kwercetyna i rutyna, które wykazują właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Pektyny z kolei wspomagają pracę układu pokarmowego wpływając tym na przyspieszenie metabolizmu. Poziomki słyną z korzystnego wpływu na przewód pokarmowy człowieka, skutecznie zmniejszając objawy biegunki czy zaparć. Właściwości oczyszczające poziomek pochodzą w dużym stopniu z garbników, które zawierają związki aktywne występujące w sokach komórkowych.

Inne właściwości poziomek

 • usuwają szkodliwe związki przemiany materii;
 • pomagają pozbyć się kamienia nazębnego;
 • wspomagają leczenie chorób układu moczowego;
 • rozjaśniają cerę;
 • wybielają zęby;
 • zmniejszają przebarwienia skóry.

Warto jeść poziomki, ponieważ są bogate w witaminy , a także antyoksydanty, które wspierają odporność organizmu i pomagają w ochronie przed chorobami. Owoce te są również niskokaloryczne i zawierają błonnik, co może być korzystne dla osób dbających o zdrową dietę i utrzymanie wagi.

Poziomki a alergie

Poziomki, podobnie jak truskawki zawierają w swym składzie związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym alergicy przez spożyciem poziomek powinni wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na aplikacji soku i wtarciu go w skórę na nadgarstku lub w okolicy ucha. Jeżeli nie wystąpi zaczerwienienie lub też obrzęk jest to równoznaczne z tym, że owoc nie powoduje u takiej osoby alergii.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
 1. Beiser R., Jadalne zioła i owoce lasów, łąk i pól – jak je rozpoznawać, Wydawnictwo Amber, 4/2023.
 2. Krulczyk J., Uprawa owoców jagodowych. Poradnik praktyczny, Wydawnictwo Gaj, 4/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami