Kolagen do picia
Kolagen do picia

DalekowzrocznośćDalekowzroczność to wada wzroku zwana również nadwzrocznością lub hyperopią. Osoba nią dotknięta dobrze widzi przedmioty zlokalizowane w oddali, jednak przedmioty umiejscowione blisko (np. litery na stronie książki) są niewyraźne. Wszystko przez to, że obraz oglądanego przedmiotu skupia się za siatkówką. Diagnostyką i leczeniem dalekowzroczności zajmuje się okulista.

Dalekowzroczność – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną dalekowzroczności jest to, iż światło wpadające do oka skupia się za siatkówką, a nie prawidłowo – bezpośrednio na niej. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wówczas, gdy gałka oczna jest krótsza niż fizjologicznie, jak również wówczas, gdy nieprawidłowe załamanie światła przez soczewkę wynika z jej zbyt płaskiego kształtu. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozwoju dalekowzroczności, a u innych nie. Przyjmuje się więc, iż dolegliwość ta ma charakter dziedziczny. Jednym z potwierdzonych czynników ryzyka dalekowzroczności jest cukrzyca.

Dalekowzroczność – objawy

Dalekowidz widzi wyraźnie i dokładnie przedmioty odlegle, np. drzewa w oddali, spacerujących ludzi, napisy na dużych plakatach miejskich. W oku dalekowidza miejsce, gdzie powstałby ostry obraz przedmiotu oglądanego z bliska, znajduje się za siatkówką, w związku z czym wszelkie przedmiotu oglądane z bliska stają się niewyraźne. Tym samym dalekowidz może mieć trudności z czytaniem książki, gazety czy informacji zawartych na opakowaniu kosmetyku lub leku.

Czasami, gdy wada nie jest duża, dalekowidze, aby zobaczyć wyraźnie przedmiot, odsuwają go na jak największą od siebie odległość. Jeśli wada jest korygowana okularami, nie powoduje żadnych innych objawów. Jeśli jednak dalekowidz rezygnuje z noszenia okularów, może zmagać się z objawami takimi jak:

Wszystko przez to, że wzrok jest notorycznie przemęczany.

Diagnostyka dalekowzroczności

Aby zdiagnozować dowolną wadę wzroku należy udać się do okulisty. Na podstawie zwykłego badania okulistycznego specjalista jest w stanie nie tylko potwierdzić wadę wzroku, ale również ustalić jej zaawansowanie. Podstawowym badaniem jest ocena ostrości widzenia przy pomocy tablicy Snellena oraz ocena ostrości widzenia z bliska. Warto dodatkowo wykonać badanie dna oka, ciśnienia śródgałkowego oraz badanie pola widzenia (perymetryczne).

Dalekowzroczność – leczenie

Dalekowzroczność nie ulega samoistnej korekcji wraz z wiekiem, dlatego należy stale nosić okulary. Aby skorygować tę wadę wzroku należy przed okiem umieścić soczewkę. Okulary dalekowidza to soczewki skupiające o zdolności skupiającej dodatniej tzw. „plusy”, np. +3 D (plus trzy dioptrie). Alternatywą są soczewki kontaktowe, wybierane przez osoby, dla których noszenie okularów nie jest atrakcyjne wizualnie. Soczewki kontaktowe lub okulary skupiają wstępnie promienie światła padające na oko. W konsekwencji ponownie ich skupienie przez soczewkę oka powoduje powstanie obrazu na siatkówce, co zapewnia wyraźne widzenie.

Osoby, które chcą trwale pozbyć się dalekowzroczności (a także krótkowzroczności, astygmatyzmu i wielu innych wad wzroku) mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Istnieje możliwość korekcji dalekowzroczności wynoszącej do +6 D. Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu powierzchni rogówki oka przy pomocy najczęściej lasera ekscymerowego. Dzięki temu obraz prawidłowo skupia się na siatkówce oka, przywracając ostrość widzenia. Zabieg jest bezbolesny, szybki i zapewnia trwałe efekty widzenia. Koszt za jedno oko wynosi od 3 do 4 tysięcy złotych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Niżankowska H., Okulistyka. Podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Styszyński A., Korekcja wad wzroku – procedury badania refrakcji, Wydawnictwo Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami