Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 grudnia 2022

Ból głowy i oczuBól głowy i oczu to objaw, który może towarzyszyć mniej groźnym dolegliwościom np. grypie i przeziębieniu, jak również tym poważniejszym np. nowotworom zlokalizowanym w głowie. Wspólne występowanie obu objawów nierzadko wskazuje na przepracowanie, zbyt długie korzystanie z komputera lub znacznego stopnia przemęczenie wzroku. Jeśli dolegliwość powtarza się często lub trwa bardzo długo najlepiej udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do okulisty.

Ból głowy i oczu – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn oczopochodnych bólów głowy zalicza się:

  • ostre zamknięcie kąta przesączania w przebiegu jaskry;
  • nieprawidłowo skorygowane wady wzroku;
  • heteroforię, czyli inaczej zez utajony;
  • stany zapalne błony naczyniowej oka;
  • zapalenie nerwu wzrokowego.

W powyższych przypadkach boli nie tylko głowa, ale i często oczy. Ból głowy i oczu może towarzyszyć przepracowaniu i przeciążeniom narządu wzroku. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany i inne źródła emitujące fale może doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych np. cyfrowego zmęczenia wzroku. Szczególnie narażone są osoby pracujące z wykorzystaniem komputera. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że ból głowy i prawego oka często pojawia się w przebiegu migreny, natomiast ból głowy i lewego oka – w przebiegu klasterowego bólu głowy.

Ból głowy i oczu pojawia się nierzadko przy przeziębieniu, grypie, infekcjach wirusowych lub bakteryjnych, zapaleniu miazgi zęba oraz przy zapaleniu zatok. Czynnikami ryzyka są: przyjmowanie niektórych leków, kac i stan nadużycia alkoholu, niewyspanie, wypicie zbyt dużej ilości kofeiny. Do poważnych przyczyn zaliczamy natomiast nowotwory i guzy zlokalizowane w obrębie mózgu lub twarzoczaszki.

Jak objawia się ból głowy i oczu?

Ból głowy może mieć charakter pulsujący i ostry lub tępy i rozlany. Wszystko zależy od czynnika sprawczego. Może również dotyczyć wyłącznie jednej połówki głowy, rzadziej promieniuje do potylicy. Natomiast ból oczu opisywany jest przez pacjentów jako uczucie uciskania gałek ocznych, wzmożone ciśnienie w oczach. Nierzadko towarzyszy temu:

Objawy dodatkowe, takie jak brak węchu i smaku, nadmierne łzawienie oczu, gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła lub nudności są ważnym elementem diagnostyki różnicowej.

Ból głowy i oczu – diagnostyka

Zmagając się z częstymi lub przewlekłymi bólami głowy i oczu najlepiej w pierwszej kolejności wykonać dokładne badanie okulistyczne. Wykluczając przyczyny związane bezpośrednio z narządem wzroku znacznie zawężamy obszar poszukiwań możliwych przyczyn. Z kolei jeśli źródło problemu leży w narządzie wzroku, dalsza diagnostyka nie jest potrzebna.

Gdy wyniki badania okulistycznego okażą się być w normie to kolejnym etapem postępowania jest wizyta u neurologa. Należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy. Uzupełniająco można wykonać również morfologię krwi i badanie moczu, aby mieć pełny obraz stanu zdrowia.

Ból głowy i oczu – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny problemu. Jeśli ból głowy i oczu nasila się wyłącznie w momencie zdejmowania okularów korekcyjnych (przy nadwzroczności lub krótkowzroczności), oznacza to, że przyczyną jest przemęczenie wzroku w związku z obserwowaniem rozmytych obrazów. Wówczas postępowanie jest proste – wystarczy stale nosić okulary, ewentualnie zdecydować się na zabieg laserowej korekcji wzroku.

Przy grypie, przeziębieniu i infekcjach stosuje się leczenie objawowe (nawodnienie, zdrowa dieta, odpoczynek, unikanie stresu) lub przyczynowe (możliwe przy infekcjach bakteryjnych – antybiotyki). Z kolei nowotwory wymagają leczenia onkologicznego, a nierzadko chirurgicznego usunięcia guza.

Osoby borykające się z częstymi bólami głowy i oczu powinny pamiętać, aby nie nadużywać wzroku. Długie korzystanie z komputera, oglądanie telewizji, a nawet czytanie książek może zaostrzać objawy. Należy regularnie wykonywać krótkie przerwy, podczas których wzrok będzie mógł odpocząć. Sprawdzić mogą się również metody takie jak medytacja, akupunktura, akupresura czy masaże. W warunkach domowych można korzystać z maty do akupresury.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jakubaszko-Jabłońska J., Pokryszko-Dragan A., Oczopochodne bóle głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 5/2009.
  2. Prusiński A., Pułapki i rafy w codziennej praktyce neurologa: nietypowe bóle głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  3. Stopińska K., Domitrz I., Leczenie samoistnych bólów głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ, 5/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami