Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zaczerwienione okoZaczerwienione oko (ang. red eye sydrome) to jeden z najczęściej spotykanych objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem stanu zapalnego, który może występować w oku z różnych powodów. Niektóre ze stanów chorobowych oka przebiegające z jego zaczerwienieniem wymagają pilnej konsultacji okulistycznej, inne mogą być ocenione przez lekarza w czasie 1-2 dni.

Zaczerwienione oko – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zaczerwienienia oka jest toczący się stan zapalny, który jednak może wynikać z rozmaitych mechanizmów. Przeważnie problemami zdrowotnymi wywołującymi takie zapalenie są:

  • zapalenie spojówek – może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze, a także wynikać z ekspozycji oka na substancje chemiczne (leki, konserwanty) lub fizyczne (promieniowanie). Ciężkie zapalenie spojówek obserwuje się ponadto w chorobach autoimmunologicznych dotyczących spojówek np. pemfigoid bliznowaciejący;
  • choroby powiek – w tym nieprawidłowy wzrost rzęs, podwinięcie lub odwinięcie powieki górnej, jęczmienie i gradówki na powiekach lub linii wodnej oka, a także infekcje pasożytnicze powiek;
  • choroby rogówki – infekcje i owrzodzenia rogówki, zespół nawracających ubytków nabłonka (np. po wcześniejszym urazie, zadrapaniu paznokciem, zanieczyszczeniem tuszem do rzęs), ciężki zespół suchego oka, alergiczne zapalenie rogówki;
  • ostry atak jaskry, czyli zamknięcie kąta przesączania;
  • choroby tęczówki – zapalenie tęczówki lub ciała rzęskowego, infekcje bakteryjne wewnątrz gałki ocznej;
  • problemy dotyczące oczodołów – choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tkanek oczodołów, guzy i chłoniaki, przetoki tętniczo-jamiste;
  • stany zapalne nadtwardówki i twardówki;
  • migrena, klasterowy ból głowy;
  • alergie;
  • niedotlenienie rogówki w przypadku powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych;
  • aspiracja ciała obcego w tkankach oka.

Ze względu na tak dużą mnogość możliwych przyczyn, pacjent nigdy nie powinien diagnozować się sam. Nawet okulista bez wsparcia badań dodatkowych może mieć spory problem ze znalezieniem przyczyny zaczerwienionego oka.

Zaczerwienione oko – objawy

Zaczerwienione oko objawia się jako przekrwienie, zaczerwienienie białka oko i/lub okolicznych tkanek, np. powieki lub linii wodnej oka. Może przebiegać bez żadnych innych dolegliwości, choć przeważnie towarzyszą temu objawy okulistyczne takie jak: suchość oka, świąd, pieczenie i ból oka, zaburzenia widzenia (np. widzenie zamglone, niewyraźne), a także nadmierne łzawienie oczu. Jeśli pojawiają się objawy ogólne, np. gorączka, bóle głowy, nudności, podejrzewa się poważniejsze problemy zdrowotne. Stan ten wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Do stanów pilnych (konsultacje jeszcze tego samego dnia) należą zaczerwienienia oka z towarzyszącymi mu objawami:

  • nagłe pogorszenie lub utrata widzenia;
  • nagły wytrzeszcz oczu;
  • nagłe wystąpienie podwójnego widzenia;
  • obecność tęczowych kół na źródłach światła;
  • sinawe komponenta zaczerwienienia często z bólem oka i/lub głowy;
  • cechy zakażenia oka/oczu u osób noszących soczewki kontaktowe.

Także jasnoczerwone, jednolite zaczerwienienie spojówki, często sektorowe może być stanem poważnym i pilnym. Bywa, że świadczy o wylewie podspojówkowym.

Diagnostyka i leczenie zaczerwienionego oka

Lekarz okulista w pierwszej kolejności dokładnie obejrzy oko, przeprowadzi z pacjentem wywiad zdrowotny oraz sprawdzi ostrość widzenia. Następnie oceni wydzielinę w worku spojówkowym i wykona dalsze, bardziej szczegółowe badania okulistyczne. Na tej podstawie ustali rozpoznanie. Jeśli to konieczne, może skierować pacjenta do neurologa, aby ten zlecił rezonans magnetyczny głowy (przy podejrzeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, co zdarza się jednak rzadko).

Leczenie zawsze powinno być przyczynowe, dlatego nie ma jednego schematu ustalonego dla wszystkich przypadków zaczerwienionego oka. Często wdraża się farmakoterapię w postaci maści czy kropli do stosowania miejscowego, innym razem konieczne staje się wydobycie ciała obcego z oka. W przypadku stosowania miejscowych steroidów należy monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe co 1-4 tygodnie. Odstawienie leków należy rozważyć po całkowitym ustąpieniu objawów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Langwińska-Wośko E., Avidzba Y., Awad A., Zespół czerwonego oka w praktyce lekarza POZ, Lekarz POZ, 3/2017.
  2. Grzybowski A., Okulistyka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami