Kolagen do picia
Kolagen do picia

Żylaki odbytuŻylaki odbytu (łac. varices haemorrhoidales), potocznie zwane hemoroidami, to niewielkie guzki krwawnicze zlokalizowane w obrębie odbytnicy, a w zaawansowanych przypadkach wychodzące poza odbyt. Mogą dawać rozmaite objawy – od krwawienia podczas defekacji, aż do silnego bólu, pieczenia czy przewlekłych zaparć. Za pomocą odpowiedniej diety i domowego postępowania możemy w dużym stopniu wpływać na zaawansowanie żylaków odbytu. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się najczęściej lekarz proktolog.

Żylaki odbytu – rodzaje

Chorobę hemoroidalną dzielimy na 4 fazy:

  • I – naczynia krwionośne są jedynie poszerzone, nie wypadają z odbytu i nie dają silnych objawów. Guzki krwawnicze można zaobserwować jedynie podczas anoskopii;
  • II – guzki krwawnicze pozostają wewnątrz odbytnicy, jednak mogą okresowo wypadać podczas silnego parcia. Po zakończeniu defekacji samoistnie się cofają. Sporadycznie pojawiają się objawy takie jak: krwawienie z odbytu, świąd odbytu, pieczenie, uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • III – guzki krwawnicze wypadają podczas parcia w toalecie, a nawet podczas niektórych aktywności fizycznych. W tym stadium powodują ból, świąd i pieczenie, pojawia się częstsze niż poprzednio krwawienie z odbytu;
  • IV – żylaki odbytu powodują ostry ból, znajdują się na zewnątrz odbytnicy. Można zaobserwować je bez konieczności wykonywania szczegółowych badań.

Diagnozując żylaki odbytu najczęściej wykonuje się anoskopię, badanie per rectum bądź rektoskopię.

Żylaki odbytu – przyczyny

Na rozwój żylaków odbytu wpływ ma przede wszystkim zbiór 4 czynników:

  • stałe, znaczne napięcie ściany odbytnicy (najczęściej wskutek nieprawidłowej diety);
  • przerost ciała jamistego;
  • wzrost wstecznego ciśnienia żylnego;
  • stany zapalne w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Omawiając bardziej dokładnie, najistotniejszymi czynnikami ryzyka pojawiania się żylaków odbytu są:

Jako że wraz z wiekiem spada napięcie mięśniówki układu pokarmowego, a więc i całej odbytnicy, częstotliwość żylaków odbytu wzrasta u osób starszych. Tym bardziej, że im człowiek jest starszy, tym jego organizm produkuje mniej kolagenu. Kolagen zapewnia wytrzymałość naczyń krwionośnych. Jeśli go brakuje, szybko dochodzi do powstawania choroby hemoroidalnej i wielu innych problemów.

Żylaki odbytu – leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze ma największe zastosowanie na samym początku, gdy żylaki odbytu nie są jeszcze zaawansowane. Głównym celem jest wówczas zmniejszanie bólu i świądu, a więc poprawa jakości życia pacjenta. Przede wszystkim wdraża się dietę przeciwzaparciową, bogatą w błonnik pokarmowy. Dziennie rekomenduje się wypijanie 1,5-2 l płynów. Nie zaleca się natomiast przyjmowania leków przeciwzaparciowych, ponieważ wykazują one jedynie działanie doraźne i mogą powodować przekrwienie zapalne kanału odbytu. Uzupełniająco warto wdrożyć fizjoterapię uroginekologiczną.

Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się na wzmacnianiu mięśni dna miednicy oraz odpowiedniej edukacji pacjenta, bez względu na płeć. Zostaje on poinformowany o zasadach prawidłowego korzystania z toalety np. unikanie silnego parcia podczas defekacji, sposób prawidłowej defekacji, aby kąt odbytnicy był w optymalnym ustawieniu.
W przypadku ostrych i przewlekłych żylaków odbytu zaleca się miejscowe stosowanie leków przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych i antyagregacyjnych. Dieta powinna być bogata we flawonoidy, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i udowodnione działanie zmniejszające guzki krwawnicze.

Operacyjne leczenie żylaków odbytu

Najczęściej wykonuje się gumkowanie żylaków odbytu. Metoda ta polega na nałożeniu na guzek krwawniczy gumowej, niewielkiej opaski, powodując jego niedokrwienie. W ciągu 7-10 dni ulega obumarciu i samoistnie odpada. Podczas jednego zabiegu można w ten sposób usunąć maksymalnie 3 guzki krwawnicze. Inną metodą jest RF (radio frequency). Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta elektrody, która dokona termoablacji splotów hemoroidalnych. W efekcie żylaki odbytu obkurczają się i cofają do wnętrza odbytu.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gryglewski A., Kosowski K., Leczenie zabiegowe krwawnic, Przegląd Lekarski, 5/2006.
  2. Wroński K., Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna, 4/2011.
  3. Grzebieniak Z., Marek G., Agrawal A., Kielan W., Krwawienie z odbytu – zasady postępowania, Family Medicine & Primary Care Review, 15/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami