Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Skóra łojotokowaSkóra łojotokowa stanowi konsekwencję nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, dlatego powszechnie nazywa się ją zwykle skórą tłustą. Zbyt intensywna produkcja łoju sprawia, że na jej powierzchni pojawia się tłusta, błyszcząca i nieestetyczna powłoka powodująca zatykanie porów i liczne problemy dermatologiczne. Najczęściej za taki stan rzeczy odpowiadają zaburzenia hormonalne.

Skóra łojotokowa – skąd się bierze?

Jak wspomniano, podstawowym czynnikiem wpływających na zwiększoną produkcję łoju są zmiany hormonalne, zwłaszcza androgenowe. Właśnie z tego względu problem ten dotyczy przede wszystkim nastolatków płci męskiej. W przypadku kobiet wyróżnia się nadmierne stężenie progesteronu. Uznaje się, że cera tłusta normalizuje się około 25.-30. roku życia. Jedynie u 8% populacji trwa przez całe życie. Czynnikami ryzyka dla skóry tłustej są:

  • zaburzenia w obrębie mikroflory jelitowej;
  • niepoprawny sposób odżywiania się, dieta uboga w składniki odżywcze;
  • cechy dziedziczne (występowanie skóry łojotokowej w rodzinie);
  • przewlekły stres.

W odniesieniu do diety, skóra łojotokowa występuje wskutek spożywania dużej ilości pokarmów tłustych, pikantnych i mącznych, a także słodyczy, alkoholu oraz napojów gazowanych. Niekorzystnie na kondycję skóry wpływa także przebywanie w zanieczyszczonych i zakurzonych pomieszczeniach.

Jednocześnie nie należy mylić skóry łojotokowej z łojotokowym zapaleniem skóry. Chorobą, która ma swoje podłoże w nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego i zaliczana jest tym samym do schorzeń autoimmunologicznych. Jej przebieg nasilają czynniki takie jak nadmierna ekspozycja na słońce, stres czy przyjmowanie niektórych leków.

Zobacz również: Łojotok – przyczyny i leczenie.

Objawy skóry łojotokowej

Skóra łojotokowa, czyli skóra tłusta, charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem i obecnością tłustej powłoki, która pozostaje na dłoni po przejechaniu nią po twarzy. Ten rodzaj skóry ma tendencję do tworzenia się zaskórników i trądziku, a także stanów zapalnych, w tym tych przewlekłych. Zwykle skóra ma ziemisty kolor, a podczas dokładnego przyglądania się jej można zauważyć rozszerzone pory.

Skóra łojotokowa – pielęgnacja

Największym błędem w pielęgnacji skóry łojotokowej jest jej agresywne oczyszczanie z nadmiaru łoju. Chcąc usunąć tłustą warstwę sięgamy po silne kosmetyki, co niszczy naturalną barierę lipidową skóry i zmienia jej pH. Konsekwencją jest jeszcze większe wydzielanie sebum, a niekiedy i jednoczesne łuszczenie się skóry. Dzieje się tak, ponieważ w odpowiedzi na usunięcie wierzchniej warstwy lipidowej naskórek reaguje poprzez zwiększenie wydzielania gruczołów łojowych. Celem właściwej pielęgnacji będzie:

  • delikatne usunięcie nadmiaru sebum bez ingerencji w barierę lipidową skóry;
  • otworzenie porów i pozbycie się zaskórników;
  • normalizacja pracy gruczołów łojowych.

Wszystkie kosmetyki powinny być w pełni naturalne i mieć przeznaczenie pielęgnacji do skóry łojotokowej. Przykładowa dzienna pielęgnacja może rozpoczynać się od żelu oczyszczającego, po czym następuje tonizacja skóry i nałożenie kremu nawilżającego. Wbrew pozorom skóra tłusta często bywa wysuszona i odwodniona. 1-2 razy w tygodniu poleca się wykonanie zabiegu jakim jest peeling enzymatyczny lub maska odżywcza. Celem jednoczesnego oczyszczenia i odżywienia skóry coraz chętniej wybiera się metodę OCM, która jest wręcz zbawienna w przypadku skóry łojotokowej. Pamiętajmy, aby tego typu skóry nigdy nie myć gorącą wodą. Wysokie temperatury nasilają czynność gruczołów łojowych.

Skóra łojotokowa – rady

Posiadacze skóry łojotokowej powinni unikać produktów spożywczych nasilających ten problem, bądź ograniczyć ich spożycie. Codzienna dieta powinna być bogata w witaminy, przede wszystkim witaminy z grupy B, a także cynk i kolagen. Ostatni związek warto dodatkowo suplementować, podobnie jak koenzym Q10 i kwas hialuronowy. Liczy się także nawodnienie organizmu. Zgodnie z rekomendacjami powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie, przy czym ilość ta wzrasta przy aktywności fizycznej lub wysokich temperaturach na zewnątrz.

Wiele osób wskazuje na korzyści płynące z regularnych masaży skóry z produktami takimi jak olejek lawendowy, olejek rozmarynowy lub olejek cytrynowy. W razie braku poprawy warto odwiedzić doświadczonego kosmetologa, który oczyści i odżywi skórę profesjonalnymi metodami.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry?, Postępy Nauk Medycznych, 2018.
  2. Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
  3. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Atlas trichoskopii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2020.
  4. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami