Kolagen do picia
Kolagen do picia

KolonoskopiaKolonoskopia to metoda diagnostyczno-terapeutyczna powszechnie wykorzystywana do obrazowania wnętrza jelita grubego. Służy głównie do diagnostyki rozmaitych schorzeń jelita grubego, ale także do leczenia problemów zdrowotnych tego odcinka układu pokarmowego. Może powodować dyskomfort, dlatego zawsze wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Wówczas nie powoduje żadnych dolegliwości.

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do światła jelita grubego przez odbyt tzw. kolonoskopu, czyli giętkiej i długiej rurki zakończonej kamerką. Kamerka ta posiada swoje własne źródło światła, przez co dokładnie uwidacznia i zapisuje obraz. Jest on rzutowany na ekranie znajdującym się przed lekarzem, dzięki czemu może on od razu dokonać opisu. W zależności od kondycji jelita grubego oraz rodzaju zastosowanego znieczulenia badanie kolonoskopowe trwa od 20 minut do 45 minut. Czas kolonoskopii jest nieco dłuższy w sytuacjach, w których lekarz wykonuje w jego trakcie zabieg.

Kolonoskopia – wskazania

Kolonoskopię najczęściej wykonuje się przy podejrzeniu lub leczeniu następujących problemów zdrowotnych:

Wszelkie choroby dotyczące dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a w szczególności jelita grubego, są wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Ponadto badanie to wykonuje się przy niepokojących wynikach innych badań diagnostycznych, które mogą sugerować schorzenia jelita grubego. Kolonoskopia jest jednak nie tylko badaniem diagnostycznym, ale również terapeutycznym. W efekcie można ją wykonać celem:

  • tamowania krwawień;
  • usuwania polipów i ciał obcych w świetle jelita;
  • udrażniania zwężeń w obrębie światła jelita;
  • dekompresji jelita grubego.

I wielu innych.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przygotowanie jelita grubego do kolonoskopii jest jednym z najważniejszych aspektów. Obejmuje stosowanie odpowiedniej diety i przyjmowanie leku przeczyszczającego przepisanego przez lekarza. Przynajmniej 5 dni przed planowanym badaniem należy wyeliminować z diety owoce i warzywa zawierające pestki, a także pieczywo zawierające pełne ziarna. Dzień przed badaniem można spożyć delikatny, lekkostrawny posiłek z samego rana. Śniadanie jest jednak ostatnim dopuszczalnym posiłkiem. Później można jedynie przyjmować płyny, np. wodę, herbatę, bulion.

W godzinach wieczornych przed dniem badania rozpoczyna się proces oczyszczania jelit. Należy przyjąć środek przeczyszczający w dawce zaleconej przez lekarza. Zwykle środek ten ma postać proszku, z którego przygotowujemy zawiesinę. Po kilku godzinach (nad ranem) ponownie przyjmujemy środek przeczyszczający. W dniu badania najlepiej pić wyłącznie wodę lub bardzo słabą herbatę. Przyjęcie stałych leków należy skonsultować z lekarzem, zwykle nie ma do tego przeciwwskazań.

Kolonoskopia – przeciwwskazania

Mimo wysokiej skuteczności kolonoskopia nie zawsze może zostać wykonana. Przeciwwskazaniami są przede wszystkim:

  • perforacja jelit;
  • ostre zapalenie uchyłków jelita grubego;
  • zaostrzenie niektórych chorób przewlekłych o charakterze zaawansowanym, dotyczących jelita grubego;
  • piorunujące zapalenie okrężnicy;
  • dużych rozmiarów tętniak aorty brzusznej;
  • niedawno przebyta operacja na jamie brzusznej;
  • objawy zapalenia otrzewnej;
  • ciężkie choroby serca i płuc, np. zawał.

Względnym przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii jest również ciąża. W I trymestrze zwiększa ryzyko poronienia, w kolejnych natomiast jest zbyt dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Zaleca się wykonanie kolonoskopii dopiero po połogu.

Ile kosztuje kolonoskopia?

Kolonoskopię można wykonać w ramach NFZ, wówczas badanie jest nieodpłatne. Jeśli jednak nie chcemy czekać na termin w placówce NFZ lub z różnych innych powodów chcemy wykonać badanie prywatnie, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 400-500 zł.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Messmann H., Atlas kolonoskopii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2007.
  2. Tytgat G., Lightdale C., Classen M., Endoskopia układu pokarmowego, Wydawnictwo M-Media, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami