Jak zapobiegać zmarszczkom?

jak zapobiegac zmarszczkomZapobieganie zmarszczkom wymaga umiejętności przewidywania i znajomości fizjologii skóry. Tak naprawdę nie ma skutecznego sposobu na to, aby w 100% ustrzec się zmarszczek, jednak nauka pozwoliła wytypować dwa związki, których ograniczenia produkcji już w dość młodym wieku, bo 25-30 lat przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Są to kolagen i kwas hialuronowy.

Kolagen

Kolageny to duża grupa konserwatywnych białek, których kilka typów występuje w skórze w postaci mikroskopijnych włókienek. Ich cechą szczególną jest bardzo duża elastyczność lub – mówiąc językiem technicznym – odporność na odkształcanie i spora rozciągliwość. Te właśnie włókienka tworzą swoisty szkielet zarówno w komórkach, jak i w przestrzeni międzykomórkowej i na blaszce podstawnej, dając skórze możliwość nie tylko rozciągania się, ale przede wszystkim powrotu do pierwotnego kształtu.

Kolagen jest syntetyzowany przez komórki tkanki nabłonkowej – buduje go wyspecjalizowany aparat syntetyczny, który jako produktów używa ściśle określonych aminokwasów. Ponieważ jest to proces wieloetapowy i skomplikowany, dość szybko pojawiają się w nim masowe błędy i produkcja kolagenu o odpowiedniej strukturze spada. Suplementacja kolagenem jest w stanie przywrócić sprawność komórkom albo przynajmniej zwiększyć produkcję na tyle, aby poprawne cząsteczki mogły dobrze pełnić swoją funkcje biologiczną.

Kwas hialuronowy

Jest to związek higroskopijny, a więc wiążący wodę. Odrobina kwasu z setkami przyczepionych cząstek wody stanowi solidne wypełnienie przestrzeni komórkowej – fizycznie zapewnia objętość skórze, dzięki czemu po prostu nie ma tkanki, która mogłaby się sfałdować tworząc zmarszczki.
Podobnie jak w przypadku kolagenu, również kwas hialuronowy jest produkowany przez nabłonek i także jego produkcja szybko spada. Na szczęście także i tym razem odpowiednia suplementacja może zmusić komórki do utrzymania wyższego tempa syntezy, a skóra dzięki wyprodukowanemu kwasowi hialuronowemu zachowa jędrność.

Witaminy i minerały

Synteza kolagenu i kwasu hialuronowego nie odbywa się na zasadzie składania cegiełek – są to w wielu momentach procesy wymagające wsparcia katalitycznego i zastosowania związków o charakterze ochronnym. Taką rolę odgrywają na różnych etapach witaminy i minerały. Bardzo często to ich niedobór jest czynnikiem limitującym reakcje syntezy, dlatego sama suplementacja kolagenu czy kwasu hialuronowego zwykle nie wystarcza. Bez obecności katalizatorów reakcje nie mogą przebiegać z dobrą wydajnością, a bez związków ochronnych, takich jak witaminy A i E proces powstawania nowych cząsteczek korzystnych dla stanu skóry generuje także znaczne ilości wolnych rodników i produktów ubocznych, które – nawet jeśli nie są wprost szkodliwe – obciążają komórkę, zmuszając ją do poświęcenia większej energii na oczyszczanie, a nie na syntezę pożądanych substancji. Z tego powodu najczęściej, aby zapobiegać zmarszczkom, należy dostarczać nie tylko ważne surowce budulcowe takie jak kwas hialuronowy i kolagen, ale także substancje pomocnicze, które warunkują prawidłowy przebieg wszystkich procesów biologicznych.

Polecane produkty:

Kolagen + L-karnozyna - zmarszczki to już nie problem!
Magiczne słowo dla zdrowej, pięknej i bez zmarszczek skóry to kolagen. Magazynuje on wodę w organizmie co powoduje, że skóra staje mocna, a przy tym elastyczna
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
1 reply

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *