Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 maja 2021

L-karnityna dla aktywnych?L-karnityna jest obecnie jednym z najpopularniejszych suplementów diety, które mają za zadanie wspomagać walkę ze zbędnymi kilogramami. Jej stosowanie, czy to w formie czystej, czy w suplementach kombinowanych, wymaga odrobiny wiedzy i pewnego doświadczenia. Należałoby również wyjaśnić, jakich efektów można spodziewać się, a jakie są osiągalne tylko w świecie reklam.

L-karnityna – teoria biochemiczna

Niestety nie da się zrozumieć zasady działania suplementów dla aktywnych, bez wyjaśnienia fizjologicznej roli l-karnityny. Ta witaminopochodna substancja, syntetyzowana w organizmie z wykorzystaniem egzogennych aminokwasów oraz obecna w pokarmach zwierzęcych jest jednym z ważnych elementów skomplikowanego procesu oddychania, czyli spalania cukrów. Ogólnie rzecz biorąc jednak nie jest to część łańcucha spalania glukozy. Trafniej byłoby powiedzieć, że l-karnityna reguluje gospodarkę cukrową poprzez wpływanie na metabolizm tłuszczu. Jest to swego rodzaju transporter, który tłuszcz przenosi do mitochondriów komórkowych, czyli „fabryk energetycznych”. Nie jest to jedyna rola tej substancji, ale właśnie z niej najchętniej korzystają jako atutu producenci suplementów.

Po co stosować L-karnitynę?

Dla osób aktywnych, dla których motorem podjęcia aktywności fizycznej jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, L-karnityna jest doskonałym wsparciem. Przewidywane działanie jest tutaj proste: wzrost aktywności fizycznej wymaga zwiększenia produkcji energii, którą pozyskuje się albo z substancji tłuszczowych, albo z cukru. Jeśli więc udałoby się zmusić mitochondria do pracy przede wszystkim na tłuszczu, to spalanie tkanki byłoby dużo szybsze. Tak to wygląda w teorii. Natomiast oczywiście nie da się przez proste zwiększenie podaży L-karnityny przestawić metabolizmu w taki sposób, aby jako źródło energii wykorzystywane były tłuszcze. Z pewnością jednak, na zasadzie zwiększonego prawdopodobieństwa, spalane będzie więcej tłuszczu niż przy niewielkiej dostępności L-karnityny.

Jak to działa i co robić, żeby uzyskać efekt?

L-karnityna to nie cudowny spalacz tłuszczu. Nigdy nie jest tak, że jeśli przyjmiesz suplement, to tkanka tłuszczowa ulegnie samozniszczeniu. L-karnityna transportuje tłuszcz do mitochondriów tylko i wyłącznie wtedy, kiedy za pomocą skomplikowanej kaskady sygnałowej komórka zgłosi zapotrzebowanie na energię. Z pewnością nie zrobi tego, jeśli położysz się przed telewizorem. Aby L-karnityna zadziałała i pomogła pozbyć się tłuszczu, należy mocno się napocić. Bodźcem do zwiększenia produkcji energii jest bowiem tylko i wyłącznie zwiększona aktywność fizyczna. Mając oczywiście na myśli, zwiększona bardzo znacznie, ponieważ naturalne mechanizmy organizmu dbają o to, aby podstawowym źródłem energii był przede wszystkim cukier, a nie tłuszcz.

W jakich dyscyplinach to działa?

Nie jest też tak, że L-karnityna jest środkiem uniwersalnym. Jej działanie jest najlepiej widoczne w dyscyplinach wytrzymałościowych. Raz, że to właśnie one wymagają największego wysiłku energetycznego, a dwa, że zwiększając zużycie kwasów tłuszczowych, związek ten pośrednio wpływa na wydłużenie możliwości pracy tlenowej, co w biegach, kolarstwie czy marszu zdecydowanie się przydaje.

Stosując L-karnitynę, należy pamiętać, że suplement przyjmuje się tylko i wyłącznie przed aktywnością fizyczną. Nie ma treningu, nie ma suplementacji, bo niczego by ona nie zmieniła. W czasie treningu L-karnityna zostanie wykorzystana i zwiększy o 70% zużycie lipidów jako źródła energii.

Czego się spodziewać?

L-karnityna nie jest środkiem, który daje spektakularne efekty. Uzyskanie lepszej figury wymaga przede wszystkim niemal katorżniczego wysiłku, który i bez zastosowania suplementów przyniesie dobre efekty. Natomiast po zastosowaniu L-karnityny wyniki treningu formującego sylwetkę na pewno będą widoczne nieco szybciej. Stosowanie tego suplementu może mieć jednak jeszcze inne uzasadnienie. Warto o tym pamiętać choćby przy rutynowych badaniach lekarskich – L-karnityna bowiem w dość dużym stopniu może poprawić profil lipidowy krwi.

Podsumowanie

L-karnityna nie jest, jak chcieliby producenci, cudownym środkiem na odchudzającym. Może wspomagać odchudzanie, ale tylko przy bardzo wysokim poziomie aktywności fizycznej. Jej stosowanie, czy w formie czystej, czy w suplementach kombinowanych, wymaga odpowiedniego planowania, a także rozsądku. Przyjmowanie większych dawek L-karnityny niż zalecane, może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Dlatego przed zastosowaniem suplementu należy trzymać się zaleceń na etykiecie. Warto również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który wskaże sugerowaną dawkę oraz wykluczy wszelkie przeciwwskazania. Tych, szczególnie w przypadku suplementów kombinowanych może być całkiem sporo.

Polecane produkty

L-karnityna - najwyższa jakość
L-karnityna jest pewnego rodzaju transporterem przenoszącym tłuszcz do mitochondriów, czyli tzw. fabryk energetycznych, gdzie zostaje spalony. Reguluje więc gospodarkę cukrową wpływając na metabolizm tłuszczu ....
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Włochal M., Grzymisławski M., Bogdański P., Wykorzystanie żywności niskoenergetycznej, CLA i karnityny w leczeniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2014.
  2. Fliciński J., Starczewska M., Steinborn B., Wtórne niedobory i możliwości suplementacji L-karnityny w praktyce neurologa, Neurologia Dziecięca, 25/2016.
  3. Bodkowski R., Patkowska-Sokoła B., Nowakowski P., Jamroz D., Janczak M., Produkty pochodzące od przeżuwaczy – najważniejsze źródło L-karnityny w diecie człowieka, Przegląd Hodowlany, 10/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami