Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 5 marca 2022

Tymianek - właściwości lecznicze i zastosowanieTymianek to zioło, które jest bardzo popularną przyprawą w polskiej kuchni. W wielu potrawach wykorzystywany jest jako składnik, który wzbogaca smak oraz aromat. Mimo że często go stosujemy większość z nas nie zdaje sobie sprawy jakie właściwości wykazuje. Przedstawiamy zatem działanie lecznicze i zastosowanie tymianku.

Tymianek to przyprawa, która znana była już w czasach starożytnych. Na początku wykorzystywany był w procesach balsamowania zmarłych. Dodawano go również do jedzenia jako preparat o właściwościach konserwujących.

Nazwa tymianek wywodzi się z języka greckiego od słowa „thymos” i oznacza „do odkażania”. Obecnie na całym świecie uprawiane jest ponad 100 odmian tymianku. Niestety nie wszystkie nadają się do wykorzystania w kuchni. Najczęściej stosowany jest tymianek pospolity lub cytrynowy.

Tymianek – właściwości

Oprócz właściwości typowo kulinarnych tymianek wykazuje także właściwości lecznicze. Charakteryzuje się głównie działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Z tego względu ekstrakt z tymianku znajdziemy przede wszystkim w syropach na kaszel lub ból gardła. Ponadto wykrztuśne działanie tego zioła doskonale sprawdza się u osób borykających się z kaszlem suchym jak i mokrym.

Z kolei napar z tymianku bardzo dobrze sprawdza się w poprawie procesów trawiennych. Jego regularne spożywanie może również zniwelować problem biegunki oraz zaparć. Ze względu na działanie wspomagające trawienie tymianek powinien być dodawany do potraw ciężkostrawnych np. na bazie mięs czy roślin strączkowych.

Co zawiera tymianek?

Za właściwości tymianku odpowiedzialne są składniki aktywne, które się w nim znajdują. Należą do nich m.in:

  • flawonoidy – wykazują bardzo szerokie właściwości m.in. przeciwgrzybicze oraz antyoksydacyjne. Dzięki ich obecności tymianek charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, moczopędnym oraz obniżającym ciśnienie krwi.
  • tymol – posiada właściwości antybakteryjne. Jego działanie wykorzystywane jest m.in. w pastach do zębów oraz płukankach do jamy ustnej. Tymol wykazuje również działanie wykrztuśne. Z tego względu poprawia funkcjonowanie oskrzeli i całego układu oddechowego podczas infekcji. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne tymol może leczyć również trądzik pospolity. Wykorzystywany jest więc często w preparatach do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej.
  • związki mineralnewapń (odpowiada za budowę kości), żelazo (warunkuje poziom erytrocytów we krwi), potas (jest składnikiem płynów ustrojowych), mangan (wspomaga trawienie oraz absorpcję składników odżywczych).

Zastosowanie tymianku

1. Tymianek w kosmetyce.

Tymianek dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetyce. Działa bowiem odkażająco, oczyszczająco i przeciwzapalnie. Z tego względu wykorzystywany jest szczególnie w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i problematycznej. Ekstrakt z tymianku skuteczny jest również w walce z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się owłosionej skóry głowy. Dlatego wykorzystywany jest m.in. w szamponach oraz płukankach do włosów.

Tymianek stanowi też składnik ziołowych past do zębów, ponieważ posiada właściwości regenerujące m.in. podrażnione dziąsła.

2. Tymianek w kuchni.

Tymianek jako przyprawa charakteryzuje się dość gorzkim smakiem. Najczęściej wykorzystywany jest w daniach na bazie dziczyzny, drobiu oraz ryb. Dobrze współgra z czosnkiem, pietruszką, cebulą oraz liściem laurowym.

Uwaga!

Stosowanie tymianku może wywoływać podrażnienia błon śluzowych oraz skóry. Dlatego też nie powinno się go stosować u kobiet w ciąży, ponieważ może się to przyczynić do przedwczesnego porodu lub negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód matki.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami