Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 kwietnia 2021

Cellulit a cellulitisCellulit a cellulitis to dwa różne pojęcia, a różnice między nimi są większe, niż mogłoby się wydawać. Mianem cellulitu określa się bowiem defekt kosmetyczny, tak zwaną pomarańczową skórkę, zaś cellulitis to dermatologiczna jednostka chorobowa, której przyczyną jest zapalenie tkanki podskórnej.

Czym jest cellulit?

Przyczyną powstawania cellulitu jest przemieszczenie się komórek tłuszczowych bliżej skóry właściwej, w efekcie czego tworzą się nieestetyczne zgrubienia i grudki widoczne gołym okiem. Wbrew ogólnemu przekonaniu – bezpośrednią przyczyną dolegliwości nie jest zbyt duży poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, ponieważ cellulit może dotyczyć nawet osób bardzo szczupłych. Przyczynami cellulitu są:

  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste;
  • zatrzymanie wody w tkankach organizmu;
  • zmiany hormonalne.

Istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów na walkę z cellulitem. Czas trwania jego likwidacji zależy od wielu czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia czy stopnia cellulitu, zazwyczaj jednak wprowadzenie regularnej aktywności, picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz modyfikacja diety dają oczekiwane rezultaty. Szczególnie, jeśli do codziennej pielęgnacji włączymy suche szczotkowanie wybranych partii ciała oraz masaż bańką chińską.

Profesjonalne zabiegi na cellulit

Niekiedy mimo diety, aktywności fizycznej i regularnego stosowania domowych metod cellulit dalej jest widoczny. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalistów, czyli wizyta w salonie kosmetycznym. Do popularnych i skutecznych zabiegów na cellulit zalicza się kawitację ultradźwiękową, endermologię i masaże antycellulitowe manualne lub za pomocą specjalnych urządzeń.

Zobacz również: Okłady algowe – naturalny sposób na cellulit.

Czym jest cellulitis?

Jak wspomniano, cellulitis jest nie tyle defektem kosmetycznym, co chorobą spowodowaną zapaleniem tkanki podskórnej. Nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami. Przyczyną cellulitis jest infekcja bakteryjna wywołana szczepami bakterii gronkowców i paciorkowców. Infekcja rozpoczyna się już w momencie przejścia bakterii przez uszkodzoną skórę, oparzenie czy nawet ukąszenie owada. Choroba objawia się:

  • zaczerwienieniem skóry;
  • bólem skóry, uczuciem pieczenia, palenia;
  • obrzękiem;
  • dolegliwościami ogólnoustrojowymi – bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka.

Na cellulitis narażone są znacznie bardziej osoby cierpiące na: otyłość, osłabienie układu immunologicznego, niekontrolowaną cukrzycę, półpasiec, a także choroby układu krążenia. Do czynników ryzyka możemy również zaliczyć dożylne przyjmowanie narkotyków oraz wcześniejsze epizody zapalenia tkanki łącznej.

Choroba zazwyczaj dotyczy nóg, chociaż nie jest to regułą. Może rozwijać się i sięgać głębszych warstw, dochodząc aż do węzłów chłonnych. Osoba z cellulitisem wymaga profesjonalnej opieki lekarskiej. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii doustnej i w formie wstrzyknięć. Dodatkowo należy pić dużą ilość wody, aby zapobiegać odwodnieniu. Pacjent może skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej, zwłaszcza w kontekście zmniejszania obrzęków.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Swartz M., Cellulitis, New England Journal of Medicine, 2004.
  2. Phoenix G., Das S., Joshi M., Diagnosis and management od cellulitis, BMJ, 8/2012.
  3. Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2008.
  4. Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami