Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wcierki na wypadanie włosówWcierki na wypadanie włosów w rzeczywistości oddziałują na skórę głowy i cebulki w niej zlokalizowane. Nie są w stanie zatrzymać wypadania włosów znajdujących się w fazie telogenu, lecz przez poprawę ukrwienia i odżywienia skóry głowy wpływają na szybszy wzrost nowych włosów i zwiększają ich grubość, przez co fryzura optycznie wydaje się być bardziej bujna.

Wcierki na wypadanie włosów – działanie

Systematyczne stosowanie wcierek do skóry głowy oddziałuje na kondycję włosów dwojako – zarówno poprzez składniki odżywcze zawarte w produkcie, jak i dzięki masażowi skóry głowy (każdą wcierkę należy bowiem wmasować). Taki mechanizm intensywnie odżywia skórę głowy i cebulki włosów poprzez znaczną poprawę krążenia. Tkanki mogą być lepiej dotlenione i zaopatrzone w składniki niezbędne do intensywnego wzrostu włosów. Dlatego efektem korzystania z wcierek będzie przyspieszony wzrost nowych włosów oraz poprawa ich grubości. Niektóre składniki zawarte we wcierkach mogą również wspomagać fazę anagenu, czyli wzrostu włosów.

Wcierki na wypadanie włosów – polecane składniki

W kupnych, drogeryjnych wcierkach na wypadanie włosów warto przede wszystkim patrzeć na skład produktu. Powinien być on jak najbardziej naturalny, bezpieczny dla skóry głowy. Najlepiej działające składniki to m.in.:

I wiele innych. Taka wcierka nie powinna zawierać w składzie natomiast alkoholu, ponieważ nie tylko wysusza on skórę, ale i może powodować jej podrażnienia, nasilając łupież, łojotok czy świąd.

Domowe wcierki na wypadanie włosów

Wcierkę na wypadanie włosów można przygotować również samodzielnie w domu. Wystarczy zaparzyć napar z łyżeczki suszonego ziela pokrzywy i łyżeczki suszonego ziela skrzypu polnego w szklance wody, a następnie doczekać do ostygnięcia go. Powstała najprostsza wcierka, którą należy stosować regularnie, zawsze przed myciem włosów. Alternatywą jest wcierka aloesowa – wystarczy z domowych aloesów pozyskać żel, a następnie stosować jak zwykłą wcierkę. Można posłużyć się żelem drogeryjnym, jeśli jest ekologiczny i dobrej jakości.

Jak używać wcierki do włosów?

Każda osoba decydująca się na stosowanie wcierek na wypadanie włosów powinna pamiętać, że liczy się systematyczność. Taką wcierkę należy aplikować na skórę głowy przed każdym myciem włosów, a więc zazwyczaj 2-4 razy w tygodniu, w zależności od tempa przetłuszczania się włosów. Co ważne, zabiegiem należy objąć całą skórę głowy, skupiając się w szczególności na skalpie i miejscach, gdzie pojawiają się prześwity w związku z wypadaniem włosów. Wcierkę nakłada się na skórę, a nie na włosy, dlatego przed nałożeniem jej należy odgarnąć włosy grzebieniem, odsłaniając skórę. Po nałożeniu wcierki wykonuje się 5-10 minutowy masaż głowy opuszkami palców, aby pobudzić krążenie i wmasować składniki zawarte w produkcie. Następnie wcierkę pozostawia się na 20-30 minut, po czym można umyć włosy.

Ciekawym rozwiązaniem są aplikatory do wcierek. Wystarczy umieścić w nich produkt, a następnie przyłożyć aplikator do głowy i delikatnie nacisnąć. Z jego końców wypłyną kropelki wcierki, docierając bezpośrednio do skóry głowy. Taki aplikator można kupić w każdej drogerii. Zwłaszcza obecnie, gdy świadomość na temat pielęgnacji włosów znacznie wzrosła, w związku z czym wcierki zyskały ogromną popularność.

Suplementacja na wypadanie włosów

Osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów muszą wiedzieć, że stosowanie wcierek to nie wszystko, aby zahamować niepożądane zjawisko. Liczy się całość pielęgnacji, włącznie ze sposobem mycia włosów, rodzajem szamponu i odżywki, nawykami pielęgnacyjnymi, a nawet dietą, suplementacją czy stylem życia. Przy wypadaniu włosów rekomenduje się przyjmowanie cynku, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz witaminy D. Jeśli problem jest przewlekły lub intensywny, warto wykonać badania krwi, zwłaszcza hormonalne, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Matejunas A., Co zrobić, żeby włosy przestały wypadać?, 2020.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami