Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 kwietnia 2024

Czarna rzepa - właściwości i zastosowanieCzarna rzepa, choć niepozorna, stanowi bogactwo wielu witamin i minerałów. Dzięki składnikom odżywczym jakie posiada wykazuje także szereg właściwości zdrowotnych m.in. działa żółciopędnie, redukuje kaszel oraz zapobiega kamicy układu moczowego. Jak jeszcze czarna rzepa potrafi oddziaływać na nasz organizm? Podpowiadamy.

Czarna rzepa – kilka słów o jej historii

Czarna rzepa, potocznie nazywana też czarną rzodkwią, należy do grupy roślin kapustowatych. Warzywo to osiąga swoją maksymalną wysokość do około 70 cm. Korzeń czarnej rzepy, czyli jej bulwa, stanowi jadalną część. Otoczona jest czarną skórką pod którą znajduje się biały miąższ o charakterystycznym, ostrym smaku.

Czarna rzepa (czarna rzodkiew) spokrewniona jest z tradycyjną różowo-czerwono rzodkiewką. Warzywo to rosło dziko w Europie, Azji oraz Afryce Północnej. Jednak spożywali ją już Egipcjanie (budowniczy piramid) kilka tysięcy lat temu. Uważana była wtedy za produkt dodający siły robotnikom do pracy. W czasach Średniowiecza również odgrywała ważną rolę w żywieniu ludności. Natomiast w XIX wieku jej popularność zmniejszyła się na rzecz ziemniaków.

Czarna rzepa – właściwości

To warzywo niskokaloryczne. Jest źródłem cennych dla nas związków. Są to m.in.:

Dzięki zawartości witamin z grupy B jest skutecznym rozwiązaniem na zapalenie w kącikach ust, czyli na tzw. zajady. Wywołane są zwykle zakażeniem pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego lub niewłaściwą dietą. Warto więc pamiętać, że włączenie czarnej rzepy do swojego menu może zahamować ten nieprzyjemny problem. Zawarta w warzywie tym witamina C zwiększa odporność organizmu, przez co infekcje przestają regularnie nawracać.

Czarna rzepa wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym warzywo to zwiększa w niej wydzielanie żółci. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy zapobiega rozwojowi komórek rakowych oraz pomocna jest w ich zwalczaniu. Ponadto usuwa z organizmu wolne rodniki spowalniając procesy starzenia się organizmu.

Czarna rzepa w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości czarna rzepa wykorzystywana jest również w kosmetologii. Stanowi składnik szamponów do włosów, odżywek oraz maseczek poprawiających ich stan. Czarna rzepa wzmacnia cebulki włosów zapobiegając ich wypadaniu. Przeciwdziała także nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i co najważniejsze – usuwa oznaki łupieżu.

Ponadto korzystnie wpływa na stan naszej skóry. Warunkuje jej nawilżenie oraz wydzielanie sebum. Warzywo to wykazuje właściwości przeciwbakteryjne na skórę. Z tego też względu przyspiesza regenerację i odkaża ją. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne oraz na zawartość w swym składzie siarki, stanowi rozwiązanie dla skór problematycznych i trądzikowych. Łagodzi wszelkie stany zapalne, działa odkażająco oraz zmniejsza wydzielanie sebum będącego jedną z głównych przyczyn pojawiania się wykwitów skórnych.

Czarna rzepa w kuchni

W smaku czarna rzepa bardzo mocno przypomina czosnek. Posiada charakterystyczny intensywny smak. Świetnie więc sprawdza się jako składnik sałatek i surówek. Ponadto jest bardzo dobrym dodatkiem do dań głównych, przystawek oraz kanapek. Czarna rzepa może być również wykorzystywana jako farsz do pierogów, aby wzmocnić ich smak i aromat. Warzywo to można poddawać różnym obróbkom termicznym, a więc piec, smażyć i gotować.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Javed A.,Ahmad A., Nouman M., Hameed A., Turnip (Brassica Rapus L.): a natural health tonic, Brazilian Journal of Food Technology, 5/2019.
  2. Starek A., Kusińska E., Guz T., Physical and mechanical properties of the black turnip root flesh, Econtechmod. an international quarterly journal, 1/2018.
  3. Łyczkowski K., Magia czarnej rzepy, Echo Życia.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami