Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 lipca 2022

Naturalne sposoby na senNiestety wiele osób cierpi na zaburzenia zasypiania i brak możliwości ponownego zaśnięcia. Dlatego warto zastanowić się czy istnieją naturalne sposoby na sen. Na szczęście oprócz często zalecanego leczenia farmakologicznego, z problemem zasypiania można poradzić sobie w naturalny sposób. A tak zwany zdrowy sen sprawia, że czujemy się wypoczęci i posiadamy dużo energii życiowej. 

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen jest obowiązkowym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez niego organizm nie może prawidłowo odpocząć, zregenerować się i zrelaksować. Wynika to przede wszystkim z hamowania syntezy kortyzolu (hormonu stresu). Sen to codzienna czynność, która zapewnia nam nie tylko dobre samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie.

Mimo że podczas snu nie jesteśmy świadomi, nasz organizm w tym czasie wykonuje wiele ważnych procesów. Zalicza się do nich m.in. odnowa komórek znajdujących się w mózgu. W tym czasie do mięśni w szybszym tempie napływa krew, a także zwiększa się ilość hormonów, które z kolei warunkują wiele ważnych funkcji w organizmie.

Naturalne sposoby na sen

Przedstawiamy naturalne sposoby na sen, które mogą wspomóc codzienne zasypianie.

1. Zrelaksuj się.

W szybkim i dobrym zasypianiu liczy się przede wszystkim wewnętrzny spokój. Rozmyślanie na wiele trapiących tematów nic dobrego nie wniesie. Wręcz przeciwnie sprawi, że sen będzie płytki, krótki i przerywany. Zaś rankiem obudzimy się zmęczeni i znużeni.

2. Zapewnij odpowiedni mikroklimat.

Oprócz wewnętrznej aury istotne są również zewnętrzne warunki naszego zasypiania. Mowa tu o wilgotności powietrza w pomieszczeniu sypialnym, temperaturze oraz dostatecznej ilości tlenu. Bardzo często zdarza się, że sypialnia jest przegrzana i występuje w niej suche powietrze. Nie są to warunki sprzyjające zdrowemu snu. W takie sytuacji łatwo dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych, a sam sen nie jest po prostu komfortowy.

3. Bądź regularny.

Chodzenie spać i wstawanie o tych samych godzinach pomaga wyregulować sen oraz cykl aktywności w ciągu dnia.

4. Unikaj kofeiny.

Oczywiście kofeina działa na każdy organizm z różną intensywnością. W celu dobrego zasypiania warto jednak zrezygnować z kawy po godzinie 15:00. Zdecydowanie lepiej wypić ją w pierwszej połowie dnia.

5. Pozbądź się wszystkich urządzeń elektrycznych.

W celu łatwego zasypiania warto usunąć z sypialni wszystkie urządzenia emitujące sztuczne światło oraz będące źródłem pola elektromagnetycznego. Mowa tu komputerach, telefonach czy telewizorach. Urządzenia te, mimo że nie jesteśmy w stanie tego zauważyć, oddziałują na nasz organizm w negatywny sposób. Najbardziej wrażliwy na pole elektromagnetyczne jest nasz układ nerwowy, odpornościowy, hormonalny oraz rozrodczy. Pierwsze oznaki jego wpływu na ustrój człowieka to zmęczenie, drażliwość, zaburzenia snu, pamięci oraz koncentracji. Warto więc pamiętać o tym kładąc się spać.

6. Bądź aktywny.

Zarówno fizycznie jak i umysłowo. Codzienne czynności wywołają naturalne zmęczenie organizmu dzięki czemu ułatwiają wieczorne zasypianie.

7. Zdrowo się odżywiaj.

Codzienne odżywianie również wpływa na kondycję i jakość naszego snu. W tym celu należy spożywać jak najwięcej:

  • zdrowych tłuszczy – należą do nich oleje roślinne tłoczone na zimno, jaja, awokado czy tłuste ryby. Dzięki tym produktom dostarczamy właściwych związków do produkcji hormonu snu (melatoniny);
  • produkty bogate w antyoksydanty – są to przede wszystkim owoce i warzywa, zioła oraz zielona herbata;
  • dobrej jakości białko – wieczorny posiłek, który powinien być spożyty na 3 godziny przed snem, powinien składać się z dobrego białka. Jego odpowiednia ilość pomoże przygotować organizm do wejścia w czas spoczynku.

Ponadto należy unikać:

  • cukrów – węglowodany proste spożywane szczególnie przed snem zwiększają poziom cukru we krwi, co z kolei wiąże się z utrudnieniem zasypiania. Warto więc z nich zrezygnować.
  • tłuszcze trans – to rodzaj tłuszczy, które przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych w organizmie, powodują także problemy w zachowaniu równowagi gospodarki hormonalnej poprzez dostarczanie do organizmu niewłaściwego budulca.

8. Kontroluj niedobory żywieniowe.

Warto również zwrócić uwagę na poziom niektórych pierwiastków w organizmie, ponieważ w znacznym stopniu mogą one wpłynąć na jakość naszego snu. Niedobory żywieniowe, bo o takich tu mowa, mogą skutkować płytkim snem, budzeniem się w nocy oraz permanentnym zmęczeniem.

W tej kwestii istotny jest magnez, którego jak się okazuje duży procent ludzi ma niedobory. Jego doskonałym źródłem jest m.in. awokado, orzechy włoskie, banan, soczewica, bób, migdały, ciecierzyca, orzechy nerkowca, jarmuż, rukola, orzechy brazylijskie.

Zobacz również: Jak ważne jest przyjmowanie magnezu?

Jak widać istnieją naturalne sposoby na sen, które nie tylko mogą wpłynąć na jego jakość, ale także poprawić ogólne samopoczucie i szeroko pojęte zdrowie.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami