Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 października 2023

Wódka z pieprzem na przeziębienieWódka z pieprzem na przeziębienie to jedna ze staropolskich, tradycyjnych metod walki z infekcjami. Z wiadomych względów nie należy praktykować jej u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób przewlekle przyjmujących leki reagujące z alkoholem. W jaki sposób działa to nietypowe remedium i czy rzeczywiście wpływa na odporność i ogólne zdrowie?

Wódka z pieprzem na przeziębienie – historia

Powszechnie wiadomo, że alkohol może okazać się domowym lekarstwem na wiele dolegliwości. Dotyczy to zwłaszcza ziołowych nalewek przeciwdziałających niestrawności i bólom brzucha czy nalewek malinowych zwalczających gorączkę i kaszel. Jednakże wiele lat wstecz takim panaceum była również wódka z odpowiednimi dodatkami, np. ziarnami pieprzu. W XIX wieku alkoholem z dodatkiem ziół lub pieprzu leczono takie choroby jak: malaria, cholera, czerwonka, suchoty czy objawy chorób – biegunka, bóle brzucha, żółtaczka, kolka.

Tamtejsi lekarze przedstawiali ten nietypowy lek następująco: „Jedyny środek ochronny, a nawet leczący początek wszystkich niemal słabości, (…) to wódka. Od niej też ludzie prości w każdym razie oczekują pomocy” (lekarz galicyjski – Michał Zieleniewski).

Dotąd nie podjęto tematu zastosowania alkoholu w lecznictwie ludowym, skupiając się na remediach ziołowych i ich skuteczności, tymczasem uważa się, że alkohol był jednym z najsilniej działających środków, jakimi dysponowała medycyna ludowa w całej swojej historii. Należy jednak zachować szczególną ostrożność – stosowanie wódki z pieprzem w celach leczniczych niczym nie powinna przypominać nadużywania alkoholu lub częstego sięgania po niego.

Wódka z pieprzem na przeziębienie – działanie

Głównym alkaloidem obecnym w pieprzu, odpowiedzialnym za jego ostry, piekący smak jest piperyna, kształtuje ona około 98% ogólnego wrażenia ostrości w pieprzu. Powoduje ona zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego, polepsza trawienie, ukrwienie tkanek i zwiększa diurezę. Piperyna ma również właściwości antybakteryjne, działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Piperyna w sposób istotny zwiększa wchłanianie selenu, witamin z grupy B i beta-karotenu oraz ułatwia absorpcję koenzymu Q10. Udowodniono, że ekstrakty z pieprzu czarnego działają antybakteryjnie w stosunku do szczepów Bacillus subtilis, Bacillus sphaericus, Staphylococcus aureus, Klebsiella aerogenes oraz Chromobacterium violaceum.

Wódka natomiast chwilowo zwiększa temperaturę ciała poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i działa napotnie. Połączenie tego alkoholu z pieprzem może przynieść ulgę w przeziębieniu i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Wódka z pieprzem na przeziębienie – czy jest bezpieczna?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że takie domowe lekarstwo nie sprawdzi się u każdego. Przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków, ciąża, okres karmienia piersią, alkoholizm oraz niepełnoletność. Dodatkowo po przyjęciu wódki z pieprzem nie należy sięgać po leki zwalczające gorączkę, kaszel czy stany zapalne, po które tak chętnie sięgamy podczas grypy. Ważna jest również ilość – jeden kieliszek przez cały okres trwania przeziębienia jest wystarczający. Po wódce z pieprzem nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, że alkohol przyspiesza odwodnienie organizmu, co nasila przebieg infekcji. Dlatego nie należy przekraczać zalecanej dawki, a przez cały dzień po użyciu wódki z pieprzem należy dbać o uzupełnianie elektrolitów i nawodnienie organizmu. Osoby pełnoletnie powinny samodzielnie przekonać się, czy jest to sposób, który sprawdzi się również w ich przypadku.

Wódka z pieprzem na przeziębienie – przepis

Wystarczy zmieszać kieliszek wódki z 1/3 łyżeczki mielonego pieprzu, a następnie wypić wszystko na raz. Można również umieścić w kieliszku wódki 3-4 ziarna pieprzu i odstawić taką mieszankę na 12 godzin, aby składniki pieprzu mogły przeniknąć do alkoholu. Po upływie tego czasu ziarna pieprzu wyjmujemy, a wódkę pijemy. Alternatywą jest przygotowanie butelki pieprzówki, po którą można sięgać w okresach zapotrzebowania. Przepis na pieprzówkę:

Do butelki z alkoholem wkładamy ziarna pieprzu i ziela angielskiego, po czym szczelnie zamykamy i odstawiamy na przynajmniej 1 tydzień. Zalecane dawkowanie wynosi 20 kropli w 1 łyżce stołowej wody.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wdowiak L., Alkohol – panaceum medycyny ludowej dawnych ziem polskich w XIX stuleciu i na początku XX w. Część II. Pozostałe bolączki, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2013.
  2. Prorok K., Małe, czarne, okrągłe, a każdego wyszczypie. O pieprzu i pieprzeniu w polszczyźnie ludowej i potocznej, Etnolingwistyka, 29/2017.
  3. Wdowiak L., Alkohol – panaceum medycyny ludowej dawnych ziem polskich w XIX stuleciu i na początku XX w. Część I. Ograżka, kolera, czerwonka, laksy, boleści w dołku, żółtaczka, kolki i suchoty, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2013.
  4. Newerli-Guz J., Zawartość piperyny w różnych rodzajach pieprzu dostępnych na rynku Trójmiasta, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami